Windows 11 saa jättipäivityksen – 16 uutta ominaisuutta joulukuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Windows 11 saa jättipäivityksen – 16 uutta ominaisuutta joulukuussa

julkaisee tänään tiistaina 9. joulukuuta 11:n kuukausipäivityksen, ja luvassa on melkoinen paketti, peräti 16 uutta ominaisuutta. Päivitys tuo mukanaan niin visuaalisia parannuksia kuin täysin uusia toimintoja, jotka tekevät käyttöjärjestelmästä entistä sujuvamman ja monipuolisemman.

Yksi näkyvimmistä muutoksista on Start-valikon ja hakupalkin uudistettu ilme, joka korjaa aiempia epäyhtenäisyyksiä. Lisäksi -tekoäly pääsee nyt tehtäväpalkkiin, josta voi nopeasti jakaa sovelluksia ja keskustella chatbotin kanssa. Työpöydän taustat saavat myös parannuksia Windows Spotlightin kautta, ja niiden vaihtaminen onnistuu entistä nopeammin.

Käyttäjien iloksi myös File Explorerin tumma tila on saanut tyylikkäämmän ja yhtenäisemmän ilmeen. Uusia asetuksia on tulossa muun muassa mobiililaitteille, Bluetooth-näppäimistöille ja tekstikursseille, sekä virtuaalityöpöytien hallintaan. Xboxin täysruudun tila laajenee useammille laitteille, mikä säästää muistia ja helpottaa ohjaimen käyttöä.

Päivitys tuo lisäksi uuden laitetietokortin asetuksiin, haptisen palautteen kosketusnäytöllisille kynille, sekä Copilotille nopean “Click to execute” -toimintovalikon. Myös ulkoisia kameroita voidaan käyttää AI-ominaisuuksien kanssa Windows Studio Effectsin kautta.

Tämä joulukuun paketti lupaa tehdä :stä entistä käyttäjäystävällisemmän ja hieman älykkäämmän, ja mukana tulevat myös tavalliset tietoturvapäivitykset ja bugikorjaukset. Nyt on siis hyvä hetki napata kaakaota, valmistautua päivitykseen ja tutustua uusiin ominaisuuksiin.

Huhu: Seuraava Xbox saattaa seurata Sonya ja siirtyä täysin digitaaliseen aikaan Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Seuraava Xbox saattaa seurata Sonya ja siirtyä täysin digitaaliseen aikaan

Vain hetki sen jälkeen, kun ilmoitti luopuvansa uusien -pelien levyjulkaisuista vuodesta 2028 alkaen, katseet ovat kääntyneet Microsoftiin. Tuoreiden huhujen mukaan myös seuraavan sukupolven , työnimeltään , olisi suunnitteilla ilman levyasemaa.

Väitteen esitti Central, jonka lähteiden mukaan kehittää digitaalisuuteen painottuvaa konsolia. Kyse on kuitenkin toistaiseksi epävirallisesta tiedosta, eikä Microsoft ole vahvistanut suunnitelmia. Samalla The Verge raportoi, että yhtiö testaa ominaisuutta, jonka avulla fyysisen pelilevyn voisi liittää pysyvästi omaan Microsoft-tiliin. Jos levyn myöhemmin myisi tai luovuttaisi eteenpäin, digitaalinen käyttöoikeus poistuisi.

Ajatus täysin digitaalisesta Xboxista ei olisi täysin uusi. Microsoft tavoitteli vastaavaa mallia jo vuonna 2013 Xbox Onen julkaisun yhteydessä, mutta suunnitelmat kaatuivat pelaajien voimakkaaseen vastareaktioon. Ironista kyllä, tuolloin Sony irvaili kilpailijalle näyttämällä videolla, kuinka -peli ”jaetaan” yksinkertaisesti ojentamalla pelikotelo ystävälle.

Vaikka pelien ostaminen digitaalisesti on nykyään selvästi yleisempää kuin levyjen hankkiminen, fyysisistä peleistä luopuminen jakaa edelleen mielipiteitä. Monet arvostavat mahdollisuutta keräillä pelejä, lainata niitä tai myydä ne eteenpäin. Jos myös Microsoft päättää jättää levyaseman historiaan, pelialan siirtyminen täysin digitaaliseen tulevaisuuteen näyttää olevan enää ajan kysymys, vaikka kaikki pelaajat eivät siihen vielä olisikaan valmiita.

Honeycombin uusi Xbox-ohjain on tehty sohvalla istuville lentäjille Kommentit pois päältä artikkelissa Honeycombin uusi Xbox-ohjain on tehty sohvalla istuville lentäjille

Lentosimulaattoreiden ystäville on luvassa uutta leikkikenttää. Honeycomb Aeronautical on julkistanut -ohjaimen, joka saapuu Series X|S -konsoleille myöhemmin tänä vuonna. Kyseessä on Xbox-versio viime vuonna :lle julkaistusta erikoisohjaimesta, joka muistuttaa enemmän lentokoneen ohjaamoa kuin perinteistä peliohjainta.

Ohjain on täynnä painikkeita, kytkimiä, säätönuppeja ja liukusäätimiä, joilla hallitaan muun muassa kaasua, peräsintä ja koneen muita keskeisiä toimintoja. Erikoisuutena ovat Hall-tekniikkaa hyödyntävät vastakkaisiin suuntiin liikkuvat peräsinliu’ut, jotka jäljittelevät oikean lentokoneen polkimia. Mukana on myös vaihdettavia säätimien päitä, ja ohjainta voi käyttää sekä langallisesti että langattomasti.

Vaikka ohjain on suunniteltu erityisesti Xboxille, se toimii myös PC:llä. Hintaa ei ole vielä paljastettu, mutta alkuperäinen PC-malli maksoi julkaisussaan noin 130 euroa.

Jos tavallinen Xbox-ohjain tuntuu lentosimulaattorissa liian arkiselta, Honeycombin uutuus tarjoaa huomattavasti aidomman ohjaamotunnelman. Toisaalta toimintapeleihin siitä tuskin on ellei joku halua kokeilla, miltä tuntuu lentokoneen kaasuvivulla pelattuna.