Woman in Charge -dokumenttielokuvan ensimmäiset kuvat julkaistu – ensi-ilta Disney+ -palvelussa 25. kesäkuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Woman in Charge -dokumenttielokuvan ensimmäiset kuvat julkaistu – ensi-ilta Disney+ -palvelussa 25. kesäkuuta

Errori.net

julkisti viisi ensivilkaisun tarjoavaa kuvaa tulevasta dokumenttielokuvasta Diane von Furstenberg: .

Tämän kaksinkertaisten Oscar-palkittujen ohjaajien, Sharmeen Obaid-Chinoyn ja Trish Daltonin, dokumentin maailmanensi-ilta tapahtuu vuoden 2024 Tribeca-festivaalin avajaisnäytöksessä. Suomessa elokuva saa ensi-iltansa 25. kesäkuuta Disney+ -palvelussa.

Punisher-tähti Jon Bernthal väittää auttaneensa Tom Hollandia saamaan Spider-Man-roolin Kommentit pois päältä artikkelissa Punisher-tähti Jon Bernthal väittää auttaneensa Tom Hollandia saamaan Spider-Man-roolin

-tähti Jon Bernthal on paljastanut, että hänellä saattoi olla sormensa pelissä, kun Tom Holland sai legendaarisen Spider-Manin roolin. Vierailtuaan Jimmy Kimmel Livessä Bernthal kertoi, että he kuvasivat yhdessä koe-esiintymisnauhat vuoden 2017 elokuvan kuvauksissa – molemmat nimittäin valmistautuivat silloin omiin Marvel-rooleihinsa.

Me tehtiin toistemme koekuvaukset Pilgrimage-leffan aikana. Tom oli hakemassa Spider-Mania, ja minä Punisheria. – Bernthal muisteli.

Sanoin, että 'Tom, juokse ylös seinää ja tee tuplasalto ennen kuin aloitat kohtauksen. – Hän kertoi myös antaneensa nuorelle Hollandille ehdotuksen, joka jäi mieleen. Holland ei epäröinyt, ja teki temppunsa.

En ota kaikkea kunniaa, mutta vähän kuitenkin. – Bernthal vitsaili.

Vuonna 2015 kuvattu Pilgrimage toimi siis yllättävänä Marvel-näyttämönä: Holland päätyi -elokuvassa ensiesiintymiseensä Hämähäkkimiehenä, ja Bernthalista tuli pian sen jälkeen Frank Castle, eli , Netflixin -sarjan toisella kaudella.

Nykyään Bernthal nähdään -sarjassa :lla, kun taas Holland palaa valkokankaille Spider-Manina vuonna 2026 elokuvassa .

Viraalihitiksi noussut Leijonakuningas-elokuva saapuu Disney+ -palveluun – merkitse päivä kalenteriin Kommentit pois päältä artikkelissa Viraalihitiksi noussut Leijonakuningas-elokuva saapuu Disney+ -palveluun – merkitse päivä kalenteriin

Suoratoistokatsojat ympäri maailmaa pääsevät vihdoin uppoutumaan elokuvan Mufasa: eeppiseen seikkailuun, unohtumattomaan musiikkiin ja visuaaliseen loistoon yhä uudelleen, kun elokuva saapuu -palveluun 26. maaliskuuta.

Oscar®-palkitun Barry Jenkinsin ohjaama sisältää Lin-Manuel Mirandan täysin uusia alkuperäiskappaleita, mukaan lukien viraalihitiksi noussut ”I Always Wanted a Brother”. Elokuvasta tuli ilmiö, ja se keräsi maailmanlaajuisesti yli 700 miljoonaa dollaria lipputuloja, nousten yhdeksi vuoden 2024 kymmenestä suurimmasta elokuvateatterihitistä.

Kriitikot ja katsojat ovat ylistäneet Mufasa: Leijonakuningasta sanoen sitä ”seikkailulliseksi” (Brian Truitt, USA Today), ”häikäiseväksi musikaaliksi” (Kevin Maher, The Times) ja ”visuaalisesti upeaksi” (Pete Hammond, Deadline Hollywood).

Elokuva saapuu yksinoikeudella Disney+ -palveluun, ja liittyy ikoniseen elokuvasarjaan, johon kuuluvat myös Leijonakuningas (1994), Leijonakuningas (2019), Leijonakaarti sekä hiljattain julkaistu Leijonakuningas Hollywood Bowl -konserttispesiaali.