World of Tanks ja Blitz -pelit juhlistavat kiinalaista uuttavuotta erityisillä tapahtumilla Kommentit pois päältä artikkelissa World of Tanks ja Blitz -pelit juhlistavat kiinalaista uuttavuotta erityisillä tapahtumilla

World of Tanks

World of Tanks ja World of Tanks Blitz -peleissä tullaan juhlistamaan kiinalaista uuttavuotta ja tulevaa härän vuotta uusilla tapahtumilla.

PC-pelaajat pääsevät nauttimaan World of Tanks -pelissä Lunar Challenge -tapahtumasta, joka vietetään helmikuun 12.-22. päivä. Luvassa on 10 eri tasoa, joissa jokaisessa omat palkintonsa. Eri tasoisille pelaajille on myös luvassa eri tavat suorittaa haasteita. Palkintona on mm. uusi 122 TM tankki, sekä kiinalaisen uudenvuoden aiheinen tyylittely kaikkiin tankkeihin.

Mobiili- ja Switch -konsolipelaajat pääsevät puolestaan World of Tanks Blitz -pelissä kokemaan Lunar Rising -tapahtuman helmikuun 10.-19. päivä. Luvassa on 9 tasoa ja kiinalaisen uudenvuoden aiheisia keräilypalkintoja. Pelattavissa on myös uusi Operation Lichun -tehtävä.

World of Tanks peli on saatavilla PC:lle ja OSX:lle. World of Tanks Blitz on puolestaan saatavilla iOS ja Android -mobiililaitteille sekä Nintendo Switch -konsolille, että PC:lle.

World of Tanks ilmestyi myös hiljattain Steam -kauppapaikan valikoimiin.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.