World of Warcraft: Classic saa Burning Crusade -lisäosan tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa World of Warcraft: Classic saa Burning Crusade -lisäosan tänä vuonna

World of Warcraft: Classic

World of Warcraft: Classic on saamassa Burning Crusade -lisäosan tänä vuonna. Blizzard paljasti asian kuluneena viikonloppuna järjestetyssä BlizzCon -tapahtumassa.

Kuten alkuperäisessä vuonna 2007 ilmestyneessä Burning Crusade -lisäosassa, pelaajat pääsevät tutkimaan apokalyptistä Outlandsiä ja sen alueita kuten Hellfire Peninsula ja Zangarmarsh. Tasoraja nousee aiemmasta 60 tasosta 70 tasoon. Luvassa on ajan myötä julkaistavia uusia raideja ja luolastoja.

Burning Crusade -lisäosa ilmestyy World of Warcraft: Classic -peliin tänä vuonna.

Blizzard vahvistaa Diablo 5:n PC-version – mutta StarCraftin kohdalla kaikki onkin yhtäkkiä epäselvää Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard vahvistaa Diablo 5:n PC-version – mutta StarCraftin kohdalla kaikki onkin yhtäkkiä epäselvää

onnistui tekemään tulevien peliensä alustatiedoista yllättävän sekavan sopan. 5:n PC-versio tuli käytännössä vahingossa vahvistetuksi 2026 -tapahtumassa, kun taas StarCraftin Xbox-versio paljastui Xbox UK:n X-tililtä.

BlizzConissa Diablo 5:n alustasta kysyttäessä pelin ohjaaja Joe Shely totesi, ettei asiasta ollut vielä mitään kerrottavaa. Samalla hän kuitenkin sanoi Blizzardin haluavan pelin mahdollisimman monen pelaajan ulottuville. Tämän jälkeen Blizzardin PR-tiimistä kuului sivusta huomautus: ”PC version.”

Kun Shely huomautti leikillään, ettei sitä pitänyt vielä kertoa, PR-edustaja totesi: ”If we’re not on the PC, we’ve got problems.” Näin Diablo 5:n PC-versio tuli käytännössä vahvistettua, vaikka Blizzard ei sitä varsinaisesti lavalla julkistanut.

Tilanne muuttui vielä kummallisemmaksi StarCraftin kohdalla. Blizzardin tuleva on vahvistettu Xboxille, mutta tieto tuli nimenomaan Xbox UK:n X-tililtä. Blizzard ei puolestaan kertonut BlizzConissa pelin PC-versiosta mitään.

Kotakun toimittaja kysyi Blizzardilta asiasta suoraan tapahtuman jälkeen. Yhtiön virallinen vastaus oli, ettei alustoja julkisteta vielä. Blizzard kuitenkin vahvisti samalla, että Diablo V on suunniteltu keväälle 2029 ja StarCraft vuodelle 2030, ja alustatiedot kerrotaan myöhemmin.

Käytännössä Diablo 5:n PC-versiosta ei siis tarvitse enää juuri spekuloida, mutta muiden alustojen kohtalo on edelleen auki. Myös StarCraftin PC-versio on vahvistamatta, vaikka sarjan historia PC:llä tekee tilanteesta vähintäänkin erikoisen.

Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen

-fanien pitkäaikainen haave animaatiosarjasta ei ole vieläkään kuopattu. Blizzardin Overwatch-pomo Walter Kong sanoo suoraan, ettei ideaa voi sulkea pois, vaikka mitään konkreettista ei ole tällä hetkellä kehitteillä.

Kongin mukaan kiinnostus animaatioon on ollut jatkuvaa jo pelin alkuajoista lähtien. Aina kun julkaisee trailereita tai tapahtumasisältöä, kommenttikentät täyttyvät samalla kysymyksellä: “milloin sarja tulee?”. Yhtiö myöntää, että kysyntää selvästi olisi, mutta toteutus ei ole yksinkertainen.

Taustalla on myös historiaa, joka selittää hidasta etenemistä. Blizzard on aiemmin yrittänyt viedä pelisarjojaan -sarjoiksi, joiden mukana olivat myös Overwatch, ja , mutta suunnitelmat kariutuivat yhtiöiden välisiin kiistoihin ja henkilöstöriitoihin.

Samaan aikaan Overwatchin tarinankerronta on ollut pitkään haastavaa. Kehittäjät ovat kertoneet, että kunnianhimoa oli aluksi liikaa. Piti samaan aikaan pyörittää live-peliä, rakentaa tarinaa ja kehittää uusia pelimoodiratkaisuja, mikä lopulta johti priorisointiin PvP-pelin suuntaan.

Vaikka animaatiosarjaa ei ole vahvistettu, Blizzard vihjaa jatkavansa tarinallisten projektien tutkimista. Toisin sanoen Overwatch-universumi ei ole laajenemassa vielä huomenna televisioon, mutta ovi on jätetty raolleen, ja fanit pitävät sitä kyllä auki vaikka väkisin.