World War Z: Aftermath ilmestyi konsoleille ja PC:lle – katso julkaisutraileri Kommentit pois päältä artikkelissa World War Z: Aftermath ilmestyi konsoleille ja PC:lle – katso julkaisutraileri

World War Z: Aftermath

-pelin jatko-osa on ilmestynyt :lle ja konsoleille. Samalla peli on saanut uuden julkaisutrailerin, jonka voit katsoa alta.

Pelissä luonollisesti selviydytään lihanhimoisten zombielaumojen kynsistä uuden tarinan siivittämänä. Pelissä päästään jännittäviin tunnelmiin tehtävissä aina Vatikaanista Tokioon.

Aftermath tuo mukanaan myös lukuisia uusia aseita sekä välineitä. Saatavilla on myös täysin uusi ensimmäisen persoonan pelitila. Voit pelata joko yksin tai 2-4 pelaajan kanssa co-op -pelitilassa. Eri hahmoluokkia pelistä löytyy yhteensä 8.

World War Z: Aftermath on saatavilla ja -konsoleille sekä PC:lle.

Uusi Control Resonant rankaisee sivutehtävien ohittamisesta ja palkitsee uteliaisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Control Resonant rankaisee sivutehtävien ohittamisesta ja palkitsee uteliaisuudesta

paljasti uusia yksityiskohtia tulevasta -toimintaseikkailusta, ja tällä kertaa huomion keskipisteessä on tutkiminen. Kehittäjien mukaan tavoitteena on saada pelaajat poikkeamaan päätarinalta ja löytämään maailman salaisuuksia omatoimisesti.

Ensimmäisessä Controlissa moni keskittyi vain päätarinaan ja sivutehtävät jäivät kokonaan huomaamatta. Resonantissa tähän halutaan muutos. Pääkenttäsuunnittelija Anne-Marie Grönroosin mukaan studio haluaa pelaajien eksyvän maailmaan hyvällä tavalla. Taidejohtaja Elmeri Raitanen puolestaan vitsaili, että tavoitteena on jopa pakottaa pelaajat pitämään hauskaa.

Suurin muutos nähdään ympäristössä. Suljettujen toimistokäytävien sijaan tapahtamat sijoittuvat yliluonnollisesti vääristyneeseen Manhattaniin, jonka eri alueet ovat aiempaa avoimempia ja tunnistettavampia. Kaupungista löytyy suuria maamerkkejä, jotka näkyvät kauas ja houkuttelevat tutkimaan ympäristöä. Remedy uskoo, että tällaiset nähtävyydet herättävät pelaajien uteliaisuuden luonnollisemmin kuin ensimmäisen pelin sisätiloissa.

Vaikka maailma on avoimempi, kaikkea ei jätetä pelaajan oman suunnistuksen varaan. Pelissä nähdään myös erillisiä lineaarisia alueita, joita kehittäjät kutsuvat ”luolastoiksi”. Näissä keskitytään vahvemmin tarinaan ilman jatkuvia sivupolkuja ja häiriötekijöitä. Ratkaisun tarkoitus on tarjota sopivaa vaihtelua avoimen maailman tutkimiselle.

Remedy korostaa, ettei Manhattan ole pelkästään vihamielinen painajainen. Kaupunki voi näyttää jopa houkuttelevalta ja turvalliselta, kunnes pinnan alta paljastuu jotain selittämätöntä ja vaarallista. Juuri tämä ristiriita tavallisen ja yliluonnollisen välillä on studion mukaan yksi pelin tärkeimmistä tunnelmatekijöistä.

Control Resonant julkaistaan 24. syyskuuta 2026 :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. Jos Remedy onnistuu tavoitteessaan, pelaajat eivät välttämättä aina muista seurata päätarinaa, mutta juuri sitä kehittäjät näyttävät toivovankin.

Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle? Kommentit pois päältä artikkelissa Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle?

Sonyn viimeaikaiset viestit ovat herättäneet huolta -pelaajien keskuudessa. Yhtiön kerrotaan harkitsevan muutosta strategiaansa, jossa -yksinoikeuspelejä on tuotu myöhemmin PC:lle. Päätös voisi kuitenkin vaikuttaa paljon laajemmin kuin vain tietokonepelaajiin, erityisesti Kiinassa.

Analytiikkayhtiö Alinea Insightsin mukaan peräti 42 prosenttia -pelin PC-myynnistä tuli Kiinasta, joka oli pelin suurin markkina-alue Steamissa. Myös on menestynyt erityisen hyvin kiinalaisten pelaajien keskuudessa. Tämä ei ole yllättävää, sillä konsolipelaaminen ei ole koskaan saavuttanut Kiinassa samanlaista suosiota kuin PC- ja mobiilipelaaminen osittain maan tiukkojen tuontirajoitusten vuoksi.

Jos vähentäisi PC-julkaisujaan ja yrittäisi houkutella pelaajia ostamaan -konsolin pelatakseen tulevia hittipelejä, se voisi samalla menettää miljoonia potentiaalisia asiakkaita Kiinassa. Steamissa yksinkertaistettu kiina on toiseksi käytetyin kieli englannin jälkeen, mikä kertoo markkinan valtavasta koosta.

Mielenkiintoista kyllä, PC-julkaisut eivät näyttäisi syövän PlayStation-version myyntiä. Alinean mukaan Death Stranding 2 saavutti parhaat kahden viikon myyntilukunsa PlayStationilla juuri PC-julkaisun jälkeen. Samankaltainen ilmiö nähtiin myös Stellar Bladen kohdalla, jonka -myynti kasvoi samaan aikaan PC-version julkaisun kanssa.

Tämä saattaa olla merkittävä viesti Sonylle. Vaikka PC-julkaisut eivät välttämättä saa kaikkia ostamaan PlayStationia, ne näyttävät kasvattavan pelien näkyvyyttä ja tavoittavan valtavia yleisöjä erityisesti Kiinassa. Jos Sony todella perääntyy PC-strategiastaan, se ei ehkä menetä vain tietokonepelaajia, vaan myös yhden maailman tärkeimmistä pelimarkkinoista.