World War Z ja kaksi muuta peliä ladattavissa ilmaiseksi Epic Games Storesta Kommentit pois päältä artikkelissa World War Z ja kaksi muuta peliä ladattavissa ilmaiseksi Epic Games Storesta

World War Z

Epic Games Store jakaa edelleen viikottain ilmaispelejä ja tällä viikolla kannattaa suunnata selaimet kauppaan, sillä jaossa on kolme peliä: zombieräiskintä , seikkailupeli ja toimintapeli .

World War Z

World War Z on noin vuosi sitten ilmestynyt co-op zombieräiskintäpeli, jossa valtavat zombiemassat rynnivät päällesi. Pelissä neljä pelaajaa voivat liittoutua yhdessä zombeja vastaan tai ottaa mittaa toisista pelaajista zombien keskellä. Peli on saanut suhteellisen hyvät arvostelut ja maksaa muuten n. 40€ joten se kannataa nyt napata talteen ilmaiseksi.

Figment

Figment puolestaan on toimintaseikkailupeli, jossa seikkaillaan surrealistisessa maailmassa, joka on täynnä musiikkia, huumoria ja tarinankerrontaa. Pelin päähahmona on Dusty ja tämän yltiöoptimistinen kaveri Piper. Yhdessä he lähtevät seikkailulle etsimään kadotettua rohkeuttaan.

Tormentor x Punisher

Kolmas peleistä on Tormentor x Punisher, jossa rääväsuimmasta päästä oleva päähahmo yrittää tappaa kaiken mikä liikkuu ja pysyä itse elossa. Kaikki on tapettavissa ainoastaan yhdellä iskulla, myös loppuvastukset ja sinä itse! Mutta pelkästään ampumalla ei pitkälle pääse, vaan täytyy nähdä vähän vaivaa, esimerkiksi ampumalla seinän kautta kimmokkeilla.

Voit ladata pelit täältä.

Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille

Borderlands 4

Vasta maaliskuussa -lisäsisältöä julkaissut pelisarja on saanut täysin uuden pelin. Tällä kertaa kyseessä on mobiilialustoille suunnattu Mobile, jonka kehityksestä vastaa Gearboxin sijaan mobiilipelijätti Zynga.

Peli on julkaistu ilman suurta ennakkomainontaa, mikä on saanut fanit hieraisemaan silmiään.Aito Borderlands-kokemus taskukoossaVaikka kyseessä on mobiilipeli, se on ulkoasultaan uskollinen sarjan tunnetulle cel-shading-tyylille. Mukana ovat kaikki tutut elementit: Vault-holvit, Claptrap-robotit ja jatkuva jahti yhä tehokkaammista aseista.

Pelin keskeiset ominaisuudet:

  • Yhteistyöpeli (Co-op): Voit metsästää varusteita yhdessä ystäviesi kanssa.
  • Optimoidut kontrollit: Pelattavuus on sovitettu kosketusnäytöille, mutta peli tukee myös ohjaimia (kuten Backbone).
  • Uusi kampanja: Peli sisältää täysin uuden tarinan, jonka tehtävät on suunniteltu lyhyiksi ja mobiiliystävällisiksi.
  • Hahmot: Julkaisuhetkellä pelattavana on yksi hahmo, mutta määrä nousee myöhemmin neljään Vault Hunteriin.

Pelaajat hämmästyivät laadusta

Ensimmäiset pelaaja-arviot ovat olleet yllättävän positiivisia. Redditissä fanit ovat raportoineet, ettei kyseessä ole pelkkä halpa rahastus, vaan peli tuntuu oikealta Borderlandsilta. ”Olen aidosti shokissa. Latasin pelin, ja tämä on oikeasti Borderlandsia eikä mikään kikka”, eräs pelaaja hehkutti.

Peli ei kuitenkaan sisällä Borderlands 4:n kaltaista laajaa avointa maailmaa. Lisäksi osa ominaisuuksista, kuten Battle Passin hinnoittelu, on vielä vahvistamatta.

Saatavuus Suomessa

Tällä hetkellä peli näyttää olevan julkaistu rajoitetusti Apple-laitteille Yhdysvalloissa. Globaalin julkaisun – ja siten myös Suomen App Storen sekä Android-version – odotetaan seuraavan perässä hyvin pian.

Syvyydet kutsuvat toukokuussa: Subnautica 2:n uudet paljastukset nostavat odotukset pintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Syvyydet kutsuvat toukokuussa: Subnautica 2:n uudet paljastukset nostavat odotukset pintaan

on jälleen pinnalla, ja tällä kertaa syynä ei ole pelkkä julkaisudraama vaan ihan itse peli. Kehittäjä on julkaissut uuden “Dive into the Legacy” -videosarjan, jossa kurkistetaan yhteisön ja tekijöiden kulissien taakse. Ensimmäisessä jaksossa ääneen pääsee Artyom, pitkäaikainen fani, josta kasvoi pelin tason suunnittelija.

Artyomin tarina on varsin poikkeuksellinen. Hän aloitti aikoinaan testaajana -pelissä ja päätyi lopulta kehittämään itse jatko-osaa. Hän kuvailee työskentelyä tiimin kanssa erittäin käytännönläheiseksi ja korostaa, että koko pelisarja on pitkälti rakentunut yhteisön palautteen varaan. Tämä näkyy myös siinä, miten fanien kokemuksia pyritään siirtämään suoraan uuden pelin maailmaan.

Tunnelman osalta Subnautica -sarjan ydin säilyy, eli tutkimisen ilo, pelko tuntemattomasta ja jatkuva uteliaisuus siitä, mitä seuraavan kulman takana odottaa. Artyomin mukaan kehityksessä on pyritty toistamaan nämä samat tunteet ja jopa vahvistamaan niitä entisestään jatko-osassa.

Suurin muutos liittyy kuitenkin tarinaan ja maailmaan. Kehittäjien mukaan Subnautica 2 tuplaa panokset alienien suhteen. Pelaajat pääsevät sukeltamaan syvemmälle kuin koskaan aiemmin, paljastamaan lisää salaisuuksia ja oppimaan enemmän planeetan mysteereistä. Ensivilkaisujen perusteella luvassa on myös entistä pelottavampia hetkiä, erityisesti jos pelaaja kohtaa tai joutuu kohtaamaan vieraita elämänmuotoja läheltä.

Subnautica 2 saapuu early access -vaiheeseen toukokuussa :lle ja Xbox Series -konsoleille. Tarkkaa sisältömäärää tai pitkän aikavälin suunnitelmia ei ole vielä paljastettu, mutta syvyyksiin kannattaa varautua, eikä pelkästään happivarannon osalta.