WRC 10 -rallipeli kurvasi Nintendo Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa WRC 10 -rallipeli kurvasi Nintendo Switchille

WRC 10

WRC:n 50-vuotista taivalta juhlistava WRC 10 -ajopeli tuo kansainvälisen autoliiton FIAn virallisen ajopelin myös Nintendo-pelaajien iloksi. Rallipeli käy läpi rallin mestaruussarjaa historiallisten ajoneuvojen ja kisojen kautta. Erilaisia kisatapahtumia onkin mukana peräti 23 kappaletta monen vuosikymmenen ajalta.

Mukana on myös kuusi historiallista rallia, joihin lukeutuvat esimerkiksi Kreikan legendaarinen Akropolisralli ja sekä maineikas Sanremon ralli Italiassa. Kisoja päästään myös kokemaan 20 legendaarisella ralliautolla vuosikymmenten varrelta. Näitä ovat muun muassa Alpine, Audi, Lancia, Subaru, Ford, Mitsubishi ja Toyota eri malleillaan.

Pelisarjan jo aiemmin kehuttua fysiikanmallinnusta on hiottu paremmaksi ja pelaajia odottaakin entistä aidompi ajotunnelma. Lisähuomiota on kiinnitetty aerodynamiikkaan sekä muun muassa turbon ja jarrujen toimintaan erilaisilla ajopinnoilla. Myös ajettavuuteen ja pelin äänimaailmaan on kiinnitetty huomiota erilaisin kohennuksin. Nämä saavatkin pelin tuntumaan siltä kuin pelaaja olisi itse kuljettajana oikeassa ralliautossa.

Äärimmäisen suosittua urapelitilaa on monipuolistettu uusin muokkaustyökaluin. Pelaaja voi helposti luoda halutunlaisen kisatallin omalla tiimillään sekä koristella omaa kisa-autoaan omin tarroin ja kuvioin. Mukana on myös 30 autoa ja 52 virallista tiimiä vuoden 2021 tiedoilla eri WRC-luokista. Näitä ovat WRC, WRC2, WRC3 ja nuorten kuljettajien Junior WRC. Mukana on myös neljä uutta rallia Virossa, Kroatiassa, Belgiassa ja Espanjassa.

WRC 10 on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One sekä Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle.

Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun

Activision on julkaissut uuden trailerin Call of Duty: Black Ops 7 -pelille, ja mukana on varsin erikoinen mutta odotettu vieras, itse Predator. Trailerissa nähdään legendaarinen The Replacer, joka saa uransa vaarallisimman työkeikan. korvata sotilas keskellä alienin metsästysaluetta. Lopputulos on yhtä aikaa överi, räjähtävä ja huvittavan itseironinen.

Treyarchin kehittämä Black Ops 7 jatkaa sarjan tuttua linjaa, tiukkaa toimintaa, kylmää sotaa ja synkkää huumoria. Nyt peli kuitenkin sekoittaa pakkaa lisäämällä Predator: Badlands -elokuvan maailmaan sijoittuvan ristiinkampanjan, jossa elokuvan tapahtumat ja pelin tehtävät punoutuvat yhteen.

Elokuva saapuu valkokankaille 7. marraskuuta, ja Call of Duty: Black Ops 7 julkaistaan heti perään 14. marraskuuta PlayStationille, Xboxille ja PC:lle. Trailerin perusteella luvassa on niin adrenaliinia, verta kuin ikonista ”get to the chopper” -energiaa, eli juuri sitä, mitä fanit odottavat syksyn kovimmalta toimintapaketilta.

Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla Kommentit pois päältä artikkelissa Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla

Taktinen roguelite-RPG Odds Chronicles vie pelaajat keskiaikaiseen fantasiamaailmaan, jossa jokainen nopanheitto voi muuttaa kohtalon kulun. Pelissä astutaan Evryn-nimisen entisen kuninkaallisen henkivartijan saappaisiin, soturin, joka epäonnistui tehtävässään ja menetti kunnian. Kun tyranni on vallannut valtakunnan, Evryn herää “ajan ulkopuolisessa kapakassa” ja joutuu taistelemaan muistoista syntyvissä taisteluissa saadakseen valtakuntansa takaisin.

Pelin on kehittänyt eSolu ja Team Mojo Games, ja se on rakennettu Unreal Engine 5 -pelimoottorilla. Taistelut käydään dioraamamaisilla kentillä, jotka näyttävät herätetyiltä pöytäroolipeleiltä. Pelaajat voivat “heitellä” noppia hiirellä tai klikkauksin ja jokainen nopan sivu toimii resurssina, kuten voimana, ketteryytenä tai magiana, joilla ladataan ja laukaistaan erikoiskykyjä. Käyttämättömät resurssit taas täyttävät Wild Dice -mittaria, joka voi kääntää taistelun kulun täysin päälaelleen.

Pelaaja voi kerätä ja päivittää kykyjä, esineitä ja noppaparannuksia jokaisen pelikerran aikana. Jokainen seikkailu päättyy pomotaisteluun, jonka jälkeen saavutetut Memory Shards -sirpaleet avaavat pysyviä parannuksia tulevia yrityksiä varten.

Odds Chronicles julkaistaan PC:lle vuonna 2026, ja sen voi jo lisätä toivelistalle Steamissa. Tämä on peli, jossa sankaruus, kosto ja nopanheiton tuuri kietoutuvat yhteen, kirjaimellisesti.