WRC 8 -ajopeli ilmestyy syyskuussa – kerää ylistystä myös oikeilta rallikuljettajilta Kommentit pois päältä artikkelissa WRC 8 -ajopeli ilmestyy syyskuussa – kerää ylistystä myös oikeilta rallikuljettajilta

PAN Visionin jakelema ja Bigbenin julkaisema -ajopeli kaahaa syksyllä pelaajien iloksi. Pelinkehittäjästudio Kylotonn kutsui rallikuljettaja Sean Johnstonin ja hänen kartanlukijansa Alex Kihuranin pelaamaan WRC 8 -peliä sekä kertomaan mielipiteensä ammattilaisten näkökulmasta.

FIA:n virallisena pelinä WRC 8 on päivitetty ajankohtaisin kuljettaja- ja tiimitiedoin, joka tuo peliin aidon rallin tunteen. Samalla pelisarja on keskittynyt entistä enemmän autojen realistiseen mallintamiseen ja aiempaa parempaan pelattavuuteen. WRC 8 tuokin pelaajan keskelle kisa-ajamisen ydintä tarjoamalla mahdollisimman aidon rallitunnelman.

Tätä ja Kylotonn halusivat myös esitellä omakätisesti amerikkalaiselle Junior WRC -luokan rallikuljettaja Sean Johnstonille ja tämän kartanlukijalle, Alex Kihuranille. Lahjakkaana kuljettajana tunnettu Johnston on myös ajopeleihin erikoistunut esports-pelaaja, joten pelaaminen on hänelle tuttua puuhaa entuudestaan.

Johnstonilta ja Kihuranilta saadun palautteen mukaan pelin fysiikanmallinnus eri autoluokissa on erinomaisella tasolla. Hyvää palautetta sai myös pelin kartanlukijan nuotitukset, joiden ansiosta entuudestaan tuntemattomatkin ajo-osuudet olivat helposti ajettavissa. Myös eri ajopintojen, kuten asfaltin, soran ja jään mallintaminen on tehty huipputarkasti. Sen ansiosta auton käyttäytyminen eri pinnoilla tuntuu selvästi erilaiselta. Erilaiset ajopinnat myös korostavat kartanlukijan nuotituksen tärkeyttä, sillä oikea-aikainen ennakointi on kovaa vauhtia ajettaessa äärimmäisen tärkeää.

Johnstonilta ja Kihuranilta saatu palaute onkin tärkeää muulta peliyhteisöltä saadun palautteen ohella, kun peliä hiotaan valmiiksi ennen sen julkaisua. Kun realistiseen ajotuntumaan ja tarkkaan nuotitukseen lisätään dynaaminen säänvaihtelu ja huippurealistiset peligrafiikat, on pelaajalla upea mahdollisuus kokea WRC 8 -ajopelin yli sadan erilaisen rataosuuden vauhdikas nautinto.

WRC 8 julkaistaan sekä -, - ja Nintendo -pelikonsoleille että :lle syyskuussa 2019. Pelin ikäraja on PEGI 3.

Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun

Muistatko vielä LucasArtsin Monkey Islandin tai Sierran King's Questin? Nämä aivotyötä ja huumoria yhdistäneet point-and-click-seikkailut olivat 90-luvun -pelien kuninkaita, kunnes katosivat lähes kokonaan konsolien vallatessa pelimaailman. Nyt tämä rakastettu genre elää uuden indie-kultakauden, ja 2 saattaa olla se kipinä, joka nostaa sen taas parrasvaloihin.

2 tuo pöytään ominaisuuksia, jotka kuulostavat seikkailupelien ystävän unelmalta. Uusi Joy-Conien hiiritila mahdollistaa pelaamisen lähes PC-tyyliin ilman 80-luvun mikroaaltouunilta näyttävää monitoria. Lisäksi suurempi näyttö helpottaa pikselinmetsästystä ja jokainen vanhan koulun pelaaja tietää, että klikkailu on tarkkaa puuhaa.

Shaun Aitcheson, The Excavation of Hob's Barrow -pelin kehittäjä, uskoo vahvasti Switch 2:n potentiaaliin.

Tämä on ehdottomasti parempi alusta näille peleille kuin aiemmat laitteet. – Shaun sanoo.

Silti hän varoittaa, että kehittäjien on huomioitava kaikki ohjainvaihtoehdot, konsolilla hiiri ei ole itsestäänselvyys.

Ongelma on kuitenkin entisellään, vaikka pelit kuten Hob's Barrow ja ovat saaneet kriitikoilta suitsutusta myös Switchillä, myynti jää reilusti jälkeen PC:stä. Francisco Gonzalez (, Rosewater) epäilee, että uusi laite yksin ei käännä virtaa, mutta näkee mahdollisuuden houkutella ainakin pienen määrän uusia faneja, jos saa eShopin löytötoiminnon kuntoon.

Point-and-click tuskin syrjäyttää räiskintöjä hittilistojen kärjestä, mutta jos Switch 2 onnistuu tuomaan lajityypin takaisin suuremman yleisön tietoisuuteen, voi edessä olla pieni retroherätys. Sillä jos jokin ansaitsee uuden nousun, niin se on peli, jossa yksittäinen lusikka saattaa olla koko juonen avain.

Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle

Ubisoftin sijoittajapuhelussa lipsahti useita vihjeitä, jotka viittaavat siihen, että Assassin's Creed: Shadows on matkalla 2:lle, vaikka virallista vahvistusta ei vielä tullut.

Yhtiön talousjohtaja Frédérick Duguet kertoi, että kuluvan tilikauden (joka päättyy maaliskuussa 2026) julkaisuihin kuuluu pari muuta peliä, jotka paljastetaan myöhemmin. Hän lisäsi myös, että yksi näistä julkaistaan Switch 2:lle. Myöhemmin toimitusjohtaja Yves Guillemot vihjasi, että Shadowsista on tulossa uusia versioita muille laitteille.

Vaikka ei suoraan myöntänyt mitään, peli on jo saanut huhutut PEGI-luokitukset Switch 2:lle, ja kun huomioi rivien välistä annetut vihjeet, on melko todennäköistä, että samurait ja ninjat löytävät tiensä Nintendon uutuuskonsolille ennen ensi kevättä.

Assassin's Creed: Shadows julkaistiin aiemmin :lle, Xbox Series X|S:lle, :lle ja pilvipalveluihin.