WRC 8 -ajopeli ilmestyy syyskuussa – kerää ylistystä myös oikeilta rallikuljettajilta Kommentit pois päältä artikkelissa WRC 8 -ajopeli ilmestyy syyskuussa – kerää ylistystä myös oikeilta rallikuljettajilta

PAN Visionin jakelema ja Bigbenin julkaisema WRC 8 -ajopeli kaahaa syksyllä pelaajien iloksi. Pelinkehittäjästudio Kylotonn kutsui rallikuljettaja Sean Johnstonin ja hänen kartanlukijansa Alex Kihuranin pelaamaan WRC 8 -peliä sekä kertomaan mielipiteensä ammattilaisten näkökulmasta.

FIA:n virallisena pelinä WRC 8 on päivitetty ajankohtaisin kuljettaja- ja tiimitiedoin, joka tuo peliin aidon rallin tunteen. Samalla pelisarja on keskittynyt entistä enemmän autojen realistiseen mallintamiseen ja aiempaa parempaan pelattavuuteen. WRC 8 tuokin pelaajan keskelle kisa-ajamisen ydintä tarjoamalla mahdollisimman aidon rallitunnelman.

Tätä Bigben ja Kylotonn halusivat myös esitellä omakätisesti amerikkalaiselle Junior WRC -luokan rallikuljettaja Sean Johnstonille ja tämän kartanlukijalle, Alex Kihuranille. Lahjakkaana kuljettajana tunnettu Johnston on myös ajopeleihin erikoistunut esports-pelaaja, joten pelaaminen on hänelle tuttua puuhaa entuudestaan.

Johnstonilta ja Kihuranilta saadun palautteen mukaan pelin fysiikanmallinnus eri autoluokissa on erinomaisella tasolla. Hyvää palautetta sai myös pelin kartanlukijan nuotitukset, joiden ansiosta entuudestaan tuntemattomatkin ajo-osuudet olivat helposti ajettavissa. Myös eri ajopintojen, kuten asfaltin, soran ja jään mallintaminen on tehty huipputarkasti. Sen ansiosta auton käyttäytyminen eri pinnoilla tuntuu selvästi erilaiselta. Erilaiset ajopinnat myös korostavat kartanlukijan nuotituksen tärkeyttä, sillä oikea-aikainen ennakointi on kovaa vauhtia ajettaessa äärimmäisen tärkeää.

Johnstonilta ja Kihuranilta saatu palaute onkin tärkeää muulta peliyhteisöltä saadun palautteen ohella, kun peliä hiotaan valmiiksi ennen sen julkaisua. Kun realistiseen ajotuntumaan ja tarkkaan nuotitukseen lisätään dynaaminen säänvaihtelu ja huippurealistiset peligrafiikat, on pelaajalla upea mahdollisuus kokea WRC 8 -ajopelin yli sadan erilaisen rataosuuden vauhdikas nautinto.

WRC 8 julkaistaan sekä PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille että PC:lle syyskuussa 2019. Pelin ikäraja on PEGI 3.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta :lle, Series X|S:lle ja :lle. 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun Ultimate -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös Game Pass halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että PC:lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.