WRC 8 -rallipelissä nähdään ikonisia autoja – mukana Lancia Delta ja Porsche 911 GT3 Kommentit pois päältä artikkelissa WRC 8 -rallipelissä nähdään ikonisia autoja – mukana Lancia Delta ja Porsche 911 GT3

Huomenna syyskuun 5. ilmestyvä WRC 8 -rallipeli palauttaa pelisarjaan legendaariset autot vuosien varrelta. Peliyhteisön toiveesta pelissä nähdään komea kattaus erilaisia ralliautoja eri vuosikymmeniltä.

Kuusi legendaarista automallia ovat mukana ansaitusti, sillä niistä jokainen on tehnyt WRC-rallikisojen historiaa voittamalla mestaruuden rallikisojen eri vuosina. Näitä ovat vuoden 1973 mestaruusauto Alpine A110, vuosien 1974-1976 voittaja Lancia Stratos, vuonna 1979 mestaruuteen yltänyt Ford Escort MkII RS1800, vuonna 1983 häikäissyt Lancia 037, vuodet 1988-1992 mestaruutta hallinnut Lancia Delta HF Integrale Evolution ja vuosien 2013-2016 mestaruusauto Volkswagen Polo R WRC.

Lisäksi legendaaristen autojen valikoima kattaa kolme muuta erityispaikan ansainnutta autoa. Näitä ovat vuonna 1972 WRC-kisojen edeltäneissä International Makes’ Champions -kisoissa voiton napannut Lancia Fulvia HF, ikoninen Rally GT -malli Porsche 911 GT3 RS RGT (997) ja uudempaa sukupolvea edustava Proton Iriz R5, joka on mukana WRC-kisoissa ensi vuonna.

Lista pelin erikoisista autoista:

  • Alpine A110 (Vuoden 1973 mestaruus)
  • Lancia Stratos (Vuosien 1974/1975/1976 mestaruudet)
  • Ford Escort MkII RS1800 (Vuoden 1979 mestaruus)
  • Lancia 037 (Vuoden 1983 mestaruus)
  • Lancia Delta HF Integrale Evolution (Vuosien 1988/1989/1990/1991/1992 mestaruudet)
  • VW Polo R WRC (Vuosien 2013/2014/2015/2016 mestaruudet)
  • Lancia Fulvia HF (Vuoden 1972 International Makes’ mestaruus (ennen WRC:tä)
  • Porsche 911 GT3 RS RGT (997) (Ikoninen Rally GT -auto)
  • Proton Iriz R5 (WRC-2 -sarjan uusin lisäys)

Kaikki legendaariset autot ovat pelattavissa -rallipelin kaikissa pelitiloissa. Uratilassa pelaajat voivat kokea menneiden vuosien historiallisia tapahtumia.

WRC 8 on kansainvälisen autourheiluliiton virallinen ajopeli ja sisältää ajankohtaiset tiedot kauden 2019 kuljettajista ja tiimeistä. Entistä näyttävämpi peligrafiikka, tarkemmin nuotitettu kartanlukija, ja monipuolisempi urapelitila ovat olennaisia tekijöitä rallipelissä. Myös ajoneuvojen tarkempi mallinnus, dynaamiset säätilavaihtelut ja entistä realistisempi fysiikanmallinnus tuovat WRC 8 -peliin entistä paremman kisatunnelman.

WRC 8 julkaistaan sekä – ja -pelikonsoleille että :lle 5. syyskuuta 2019. Nintendo -pelikonsolille peli julkaistaan lokakuussa.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että :lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.

Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle

– Part One: Evolved Edition on nyt virallisesti julkaistu 2 -konsolille. Kehittäjä paljasti samalla pienen mutta mielenkiintoisen twistin. Peli hyödyntää laitteen “hiiriohjausta”, joka aktivoituu automaattisesti, kun Joy-Con asetetaan tasolle. Käytännössä tähtääminen muuttuu tarkemmaksi ilman erillistä säätöä.

Peli ei ole täysin uusi tulokas. Se julkaistiin alun perin -pelinä joulukuussa 2024, ja myöhemmin siitä saatiin perinteisempi versio :lle ja :lle syksyllä 2025. Nyt Switch 2 -versio tuo scifi-kauhun myös kannettavampaan muotoon ja vieläpä uusilla ohjausmahdollisuuksilla höystettynä.

Tarina vie pelaajan entisen siirtokuntajalkaväen sotilaan, Zula Hendricksin, saappaisiin tutkimaan kartoittamatonta Purdan-planeettaa. Vastassa ei tietenkään ole pelkkiä maisemia, vaan myös ikoniset xenomorphit, jotka tekevät selviytymisestä kaikkea muuta kuin rentoa retkeilyä.

Pelintekijät ovat avoimesti kertoneet saaneensa inspiraatiota -pelistä, jota pidetään yhtenä parhaista -peleistä. Tällä kertaa tavoitteena on kuitenkin ollut enemmän toimintaa ja tunnelmaa Aliens -elokuvan hengessä, erityisesti sen intensiivisen loppupuoliskon tyyliin.

Alien: Rogue Incursion on jo saatavilla useille alustoille, kuten Xbox Series -konsoleille, :lle ja PC:lle, ja myös PS4-versio on edelleen tulossa. Switch 2 -julkaisu tuo kuitenkin mukanaan uuden tavan pelata ja ehkä myös uuden syyn kohdata ne kuuluisat, limaiset painajaiset uudelleen.