WRC Generations -ajopelin ennakkotilaajille Marcus Grönholmin ikoninen Peugeot -ralliauto Kommentit pois päältä artikkelissa WRC Generations -ajopelin ennakkotilaajille Marcus Grönholmin ikoninen Peugeot -ralliauto

WRC Generations

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema WRC Generations -rallipeli on nyt ennakkotilattavissa PC:lle ja pelikonsoleille.

Kansainvälisen autoliiton FIA:n virallinen ajopeli WRC Generations on vauhdikas ja täyteläinen rallipelikokemus vailla vertaa. Maineikkaiden rallikuskien kanssa yhteistyönä tehty peli on rakkaudentunnustus sorateiden sankareille, jotka ovat uhmanneet teitä ja tienpientareita jo vuosikymmenten ajan. Pelissä juhlitaankin WRC:n pitkää uraa sekä historiaa muistellen että nykyaikaisilla autoilla ajaen.

Peli on nyt ennakkotilattavissa sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle. Näin peli julkaistaan yhtäaikaisesti sen kaikille pelialustoille, mikä onkin paras mahdollinen tapa ottaa ilo irti sekä pelin ristiinpelaamismahdollisuudesta että kiehtovasta liigapelitilasta.

Pelin ennakkotilaajat saavat erikoisetuna pelissä käyttöönsä Marcus Grönholmin ikonisen Peugeot 206 WRC -ralliauton vuodelta 2002.

WRC Generations julkaistaan 3. marraskuuta sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy on saanut tänään ilmaisen päivityksen, joka tuo oikeussaleihin kasan uusia ominaisuuksia, lisää kielivaihtoehtoja ja pientä kiillotusta sarjan fanien iloksi. Capcom kertoo, että paketin tarkoitus on tehdä sekä uusien että vanhojen tapausten pariin palaamisesta selvästi aiempaa sujuvampaa.

Päivityksen suurin uutuus on kahden uuden kielen lisääminen. Koko trilogian voi nyt pelata myös latinalaisamerikkalaisella espanjalla ja brasilianportugalilla, niin tekstien kuin äänien osalta. Tämä laajentaa pelien yleisöä merkittävästi ja tekee klassikkotarinoihin uppoamisesta helpompaa yhä useammalle.

Mukana on myös täysin uusi Galleria, joka tarjoaa faneille puuhasteltavaa oikeusdraaman välissä. Sieltä löytyy musiikkisoitin, taidegalleria sekä Scene Creator -työkalu, jolla voi rakentaa omia, mahdollisimman dramaattisia oikeussalikohtauksia hahmojen asennoista animaatioihin.

Käytännöllisyyttä tuomaan päivitys sisältää lisäksi uuden episodivalikon, automaattisen Story Moden sekä Auto-Playn, jotka helpottavat etenkin tarinan uudelleenpeluuta tai vaikka koko trilogian binge-katselua sohvalta käsin.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sisältää kolme ensimmäistä Ace Attorney -peliä ja on saatavilla Nintendo Switchille, PlayStation 4:lle, Xbox Onelle sekä PC:lle. Capcomin mukaan tarkoitus on tehdä näistä klassikoista entistä saavutettavampia ja antaa faneille lisää syitä palata legendaaristen oikeustaistelujen pariin.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.