WRC Generations -ajopelissä kisataan uudenlaisessa liigassa Kommentit pois päältä artikkelissa WRC Generations -ajopelissä kisataan uudenlaisessa liigassa

WRC Generations

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema -rallipeli tuo mukanaan moninpelivetoisen liigatilan, jossa voidaan kisata sekä yksin että osana tiimiä.

WRC Generations on Kansainvälisen autoliiton FIA:n virallinen ajopeli ja pyrkii näin mahdollisimman monipuoliseen sekä aitoon rallikokemukseen kaikenlaisille virtuaalikuljettajille. Yksi uusista merkittävistä ominaisuuksista on monipuolinen liigapelitila, joka tarjoaa kiehtovan tavan kisata rallissa sekä yksin että tiimissä toimivana kuljettajana. Liigakuljettajat voivat kisata molemmissa eri luokissa rinnakkain.

Soolouralla vain liigakuljettajan omat ajosuoritukset vaikuttavat pistetaulukoihin ja kuljettajien listasijoitukseen. Tiimivetoisella puolella pisteet lasketaan koko tiimin suorituksen mukaan, mikä tekee kisaamisesta entistäkin jännittävämpää. Lisäksi liigapelitila toimii eri pelialustojen yli (poikkeuksena Nintendo , joka toimii omassa liigassaan). Sen ansiosta myös eri alustojen välille on mahdollista virittää leikkimielisiä kilpa-asetelmia. Liigatasoja on kuusi, jotka alkavat aloittelijasta ja etenevät ylöspäin aina huipulla olevalle legendatasolle asti.

Lisäksi jokainen liigataso on jaettu kolmeen alaluokkaan, joiden mukaan omaa edistymistä voi seurata sekä soolo- että tiimitasolla. Jokainen alaluokka on myös jaettu useampaan ryhmään, joten vastassa on aina oman tasoluokan muita kuljettajia ja tiimejä. Ryhmissä on enimmillään 30 soolokuljettajaa ja kahdeksan tiimiä.

Liigakisoja ajetaan usean viikon jaksoissa ja jokainen näistä jaksoista aloitetaan alkukarsinnoilla. Itse liigakausi kestää täydet kymmenen viikkoa, joka koostuu sekä päivä- ja viikkokohtaisista kisoista. Kisaviikon päätteeksi kuljettajien suoritukset arvioidaan ja näin myös tiimit ja kuljettajat asemoidaan uudestaan suoritusten mukaan. Pelaajat saavat myös kokemuspisteitä, joilla voidaan ostaa uusia räätälöintiosia tarroitustyökalussa käytettäväksi. Kisakauden lopussa kolme parasta tiimiä ja kuljettajaa nostetaan esille liigan omalle Hall of Fame -listalle.

Päiväkohtaiset kisatapahtumat ovat yksinkertaisia erikoiskokeita, joissa kisataan esimerkiksi tietyissä ajo-olosuhteissa tai tietyllä autolla. Viikkokohtaiset tapahtumat ovat kokonaisia kisoja, jotka voidaan suorittaa useassa eri osassa kuluvan kisaviikon aikana. Näissä myös autojen huolto tulee ottaa huomioon. Kisapisteet annetaan aina viikon lopussa.

Ennen ensimmäistä liigakautta on lämmittely- eli tutustumisjakso, jonka aikana pelaajat voivat tutustua liigakisojen toimintaan. Ensimmäinen liigakausi alkaa virallisesti 28. marraskuuta 2022.

WRC Generations julkaistaan 3. marraskuuta sekä , , ja S sekä -konsoleille että :lle. Nintendo Switch -konsolille peli ilmestyy joulukuun 1. päivä.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, :llä ja Series X|S:llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja |S:llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.