WRC Generations -rallipeli ilmestyi Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa WRC Generations -rallipeli ilmestyi Switchille

WRC Generations

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema ajopeli tarjoaa Nintendo Switch -pelikonsolille kaikkien aikojen laajimman rallikokemuksen.

Kansainvälisen autoliiton FIA:n virallisena ajopelinä WRC Generations on äärimmäisen monipuolinen, kattava ja kokonaisvaltainen rallikokemus. Se tarjoaa pelaajalle mahdollisuuden kokea virtuaalisten rallikisojen huumaa runsaalla kattauksella kiehtovia etappeja ja erikoiskokeita niin yksin- kuin moninpelinäkin. Samalla WRC Generations on ensimmäinen rallipeli moderneilla hybridiautoilla, mikä tuo oman muutoksensa perinteiseen rallikokemukseen. Kiehtovien lisäysten ohella peli sisältää kaikkien pelisarjan aiempien pelien sisällön sekä joukon keskeisiä uudistuksia.

Moninpelin ytimessä sykkii sen tärkein uudistus eli monipuolinen liigapelimuoto. Siinä verkkopelaajat pääsevät ottamaan mittaa toisistaan sekä vaihtuvissa päivä- että viikkohaasteissa. Näissä menestyminen ratkoo pelaajan sijoituksen kansainvälisessä pistetaulukossa, joten kisailu on viikosta toiseen jännittävää. Toinen keskeinen uudistus kisaamiseen on omien ajotiimien luominen. Näin pelaajat voivat tunnustaa omaa väriä ja tuoda esille tiiminsä nimeä erilaisissa moninpelihaasteissa.

Tiimien ohella pelaajat voivat luoda upeita autotarroituksia eri kuvioineen, väreineen ja tunnuksineen. Erilaisia hauskoja ja tyylikkäitä yhdistelmiä on valtava määrä. Suunnittelutyökalun avulla jokainen voi tehdä omasta ajokistaan tunnistettavan ja persoonallisen luomuksen.

WRC Generations sisältää runsaasti ajettavaa ja koettavaa, kuten peräti 22 eri maata, 50 virallista ajotiimiä, 165 erikoiskoetta ja 37 legendaarista autoa vuosikymmenten varrelta. Kaikkiaan kisojen varrelle mahtuu jopa 750 kilometriä erilaisia rallireittejä.

WRC Generations on nyt saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One sekä Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle.

Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä

Terminator

NACON ja NACON Studio Milan ovat ilmoittaneet, että Terminator: Survivors ei ilmesty suunnitellusti vuonna 2025. Kehittäjät kertovat tarvitsevansa lisää aikaa tehdäkseen pelistä Terminator-universumin arvoisen kokonaisuuden – eikä kyse ole vain pienestä viilauksesta, vaan selkeästä suunnanmuutoksesta.

Studion johtaja Marco Ponte paljastaa avoimessa kirjeessä faneille, että peliin kaavailtu yhteistyömoninpeli on päätetty jättää kokonaan pois. Tavoitteena on nyt tarjota mahdollisimman autenttinen Terminator-kokemus, jossa ammunta, tutkiminen, tarina ja maailman synkkä tunnelma ovat etusijalla. Kehittäjien mukaan kompromisseille ei ole tilaa, kun kuvataan maailmaa Tuomiopäivän jälkeen.

Samalla studio luopuu early access -julkaisusta. Terminator: Survivors aiotaan julkaista vasta täysiverisenä, valmiina pelikokemuksena. Tämä tarkoittaa pidempää odotusta, mutta kehittäjien mukaan lopputulos on sen arvoinen.

Pelin uusi julkaisuaika ilmoitetaan myöhemmin, mutta odotusta helpotetaan suljetuilla pelitesteillä, joita järjestetään vuoden 2026 aikana. Niiden avulla pelaajat pääsevät antamaan palautetta jo ennen varsinaista julkaisua. Vaikka viivästys kirpaisee, NACON vaikuttaa päättäneen tehdä mieluummin vähemmän – ja paremmin – kuin kiirehtiä puolivalmiin Terminatorin linjoille.

Witchfiren tekijä tiivistää Epicin ongelman: Steam on yhteisö, Epic vain kauppa Kommentit pois päältä artikkelissa Witchfiren tekijä tiivistää Epicin ongelman: Steam on yhteisö, Epic vain kauppa

Witchfire-pelin luova johtaja Adrian Chmielarz kiteyttää Epic Games Storen suurimman ongelman ytimekkäästi: Epic on pelkkä kauppa, Steam taas kokonainen yhteisö. Vaikka PC-pelaaminen tunnetaan vapaudestaan, monet pelaajat suhtautuvat digikauppoihin lähes heimohenkisesti ja Valven Steam on monille selkeä koti.

Painkillerista ja The Vanishing of Ethan Carterista tunnetun Chmielarzin Witchfire aloitti taipaleensa Epic Games Storen määräaikaisena yksinoikeutena. Ratkaisu oli studion selviytymisen kannalta kriittinen. Epicin rahoitus auttoi pitämään kehittäjät itsenäisinä aikana, jolloin rahat olivat loppumassa. Samalla peli sai rauhassa kehittyä pienemmälle yleisölle ennen Steam-julkaisua.

Chmielarzin mukaan järjestely hyödytti kaikkia osapuolia. Epic sai vuoden yksinoikeuden, studio sai aikaa ja resursseja, ja Steam-pelaajat saivat lopulta valmiimman ja hiotumman pelin. Tulokset puhuvat puolestaan, sillä Witchfire on myynyt jo yli 500 000 kappaletta, ja Steamissä peliä odottaa yli 1,6 miljoonaa toivelistalle lisännyttä pelaajaa.

Silti Chmielarz ymmärtää täysin, miksi moni karttaa Epic Games Storea. Hänen mukaansa EGS:ssä ei ole muuta tekemistä kuin ostaa. Puuttuvat arvostelut, foorumit ja yhteisötoiminnot tekevät kaupasta kylmän ja etäisen, kun taas Steam tarjoaa oppaita, keskusteluja, työpajoja, taidetta ja jatkuvasti uusia ominaisuuksia. Steam ei ole vain kauppa, vaan paikka, johon pelaajat kiintyvät.

Kun Steam päivittyy viikoittain uusilla toiminnoilla ja Epic lisää perusominaisuuksia, kuten lahjoittamisen, vasta vuosikymmenten viiveellä, ero kasvaa entisestään. Witchfire saattoi selvitä Epicin ansiosta, mutta kuten Chmielarz vihjaa, sydämensä se löysi Steamistä.