Wreckfest 2 tulossa – kotimainen romuralli saa jatkoa entistä rajumpana ja laajempana Kommentit pois päältä artikkelissa Wreckfest 2 tulossa – kotimainen romuralli saa jatkoa entistä rajumpana ja laajempana

Wreckfest 2

Kotimainen pelinkehittäjä ja julkaisija ovat vahvistaneet odotetun 2 -romurallipelin olevan työn alla. Ensimmäisen osan menestyksen siivittämänä uusi peli lupaa tarjota entistäkin rajumpaa, vauhdikkaampaa ja laajempaa romuttamista.

Vuonna 2014 ilmestynyt alkuperäinen Wreckfest vakuutti pelaajat ainutlaatuisella fysiikkamoottorillaan ja hurjilla törmäysanimaatioillaan. Nämä ominaisuudet ovat saamassa merkittävän päivityksen jatko-osassa, joka lupailee entistäkin realistisempaa ja tuhoisampaa kaaosta. Lisäksi pelin grafiikka ja äänimaailma saavat kokonaisvaltaisen hionnan.

:ssa pelaajia hemmotellaan laajemmalla autovalikoimalla, joka ulottuu perinteisistä romuautoista huipputehokkaisiin kilpuriihin. Uusia ja monipuolisempia rata-asetelmia on myös luvassa, ja pelin kehittäjät lupailevat tuoreita ja innostavia pelimuotoja.

Moninpeli ja yhteisötoiminnallisuudet ovat saaneet Wreckfest 2:ssa merkittävän roolin. Pelaajia odottaa myös parannellut verkko-ominaisuudet sekä mahdollisuus kilpailla ja jakaa kokemuksiaan muiden pelaajien kanssa.

Vaikka pelin tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu, kehittäjät vakuuttavat pitkän odotuksen olevan vaivan arvoinen. Wreckfest-fanit voivat jo nyt lämmittää moottoreitaan ja valmistautua entistäkin rajumpaan romuttamiseen.

Wreckfest 2 on tulossa :lle sekä ja sekä S -konsoleille.

For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä

juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.

Rauhan aika on ohi Heathmoorissa

on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.

Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.

Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.

Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin

Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.

Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.

Koko vuosi täynnä sisältöä

Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.

Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.

For Honor on saatavana – ja -konsoleille sekä :lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös – ja X -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.

The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa

Julkaisija ja kehittäjä ovat paljastaneet julkaisupäivän tulevalle kauhupelille The Mound: Omen of Cthulhu. Yhteistyöhön keskittyvä seikkailu ilmestyy 15. heinäkuuta 2026 :lle, :lle ja -konsoleille.

Peli on saanut inspiraationsa kirjailija H. P. Lovecraftin kosmisesta kauhusta. Pelaajat muodostavat 2–4 hengen tutkimusretkikunnan, joka lähetetään tutkimaan salaperäistä saarta. Tehtävänä on kerätä aarteita, löytää kadonnut henkilö ja selvittää muinaisen linnoituksen kohtalo. Mielellään niin, että retkikunta pääsee myös hengissä takaisin.

Retki ei kuitenkaan ole mikään rauhallinen aarteenmetsästys. Viidakko kätkee sisäänsä oudon ja vihamielisen maailman, jossa outojen olentojen määrä kasvaa sitä mukaa mitä pidempään pelaajat viipyvät saarella. Varusteet ovat rajallisia ja aseet heikkoja, joten usein viisainta on hiipiä ja paeta sen sijaan, että yrittäisi taistella kaikkea vastaan.

Lisäksi pelaajien on pidettävä huolta mielenterveydestään, kirjaimellisesti. Kosmisen kauhun kohtaaminen saa hahmot näkemään hallusinaatioita: liittolainen voi näyttää hirviöltä, harmiton maasto paljastua kuolemanansaksi tai viidakko alkaa elää omaa elämäänsä. Jos tutkimusretki päättyy hengissä paluuseen, kapteeni on tyytyväinen… mutta uusia, entistä vaarallisempia sopimuksia on jo odottamassa.