Wu-Tang Clan sai elokuvan sijaan oman 10-osaisen sarjansa Kommentit pois päältä artikkelissa Wu-Tang Clan sai elokuvan sijaan oman 10-osaisen sarjansa

Wu-Tang: American Saga

Siinä missä Straight Outta Compton -leffa avasi N.W.A.:n historiaa ja 2Pacin vastaava All Eyez on Me nyt myös 90-luvun suosituimpiin rap-kollektiiveihin kuuluva on saamassa oman historiikin, mutta edellämainituista poiketen tv-sarjana. Sarjan julkaisijana toimii yhdysvaltalainen .

https://www.youtube.com/watch?v=w37TQZwnjXY

Wu-Tang: American Saga keskittyy yhtyeen alkuaikoihin ja kokaiiniepidempian vallitsemaan 90-luvun New Yorkiin. 10-osainen sarja pureutuu klaanin perustajajäsen RZA:n visioon ja tavoitteeseen yhdistää tusinallisen kavereita huumeista musiikkiin. Sarjan tuottajana toimii Wu-Tang -jäsenten RZA ja Method Manin lisäksi Brian Grazer (, ).

Wu-Tang: American Saga
Sarja keskittyy yhtyeen juurille ja RZA:n visioon

Sarjan näyttelijäkaartiin kuuluu mm. -elokuvasta tuttu Ashton Sanders (RZA), Shameik Moore (Raekwon), Siddiq Saunderson (Ghostface Killah), David ”Dave East” Brewster (Method Man), TJ Atoms (Ol' Dirty Bastard) sekä Johnell Xavier Young (GZA).

Alien: Earth tähtää jättiluokkaan Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Earth tähtää jättiluokkaan

:n uusi jättisarja : Earth lupaa olla isompi kuin hittisarja ja se on paljon sanottu, kun muistetaan Shogunin huikea 250 miljoonan euron budjetti. FX ei paljastanut tarkkaa hintalappua, mutta Variety kuvaili tuotantoa sanalla valtava.

Sarjan takana on Fargon luoja Noah Hawley, ja tarina pyörii avaruusalus USCSS Maginotin ympärillä, joka tekee pakkolaskun maahan. Tästä seuraa kohtalokas löytö, joka tuo tutut xenomorphit, sekä uusia, ällöttävän näköisiä muukalaislajeja, suoraan ihmiskunnan silmien eteen.

Vaikka sarja sijoittuu vain muutamaa vuotta ennen alkuperäistä Alien-elokuvaa, Hawley ei aio sitoa itseään Ridley Scottin prequel-elokuvien juoniin (Prometheus, Covenant).

Kaiken ei tarvitse loksahtaa yhteen kuin Marvelissa. Alien-universumi ei vaadi sitä. – FX:n pomo Gina Balian sanoo suoraan.

Tämä voi olla helpotus faneille, jotka eivät halua jatkuvaa aikajanan päänsärkyä.

Alien: Earthin visuaalisia tehosteita on jo kehuttu, ja FX toivoo sen olevan heidän oma tai . Sarja starttaa kahdella jaksolla 12. elokuuta Hulussa sekä FX:llä ja :ssa (13. elokuuta Suomessa Disney+:ssa). Kaikkiaan luvassa on kahdeksan jaksoa, jotka ilmestyvät viikoittain.

Mielenkiintoinen lisä, sarjan maailmassa maata hallitsee viisi suuryritystä, ja hybridi-ihmisten (robotti, jossa on ihmistietoisuus) kehitys on käynnissä. Päähenkilö Wendy (Sydney Chandler) on ensimmäinen hybridi ja tämä kuulostaa jo itsessään hyvältä katastrofin reseptiltä.

Predator: Killer of Killers näyttää tietä uudelle Predator-sarjalle Kommentit pois päältä artikkelissa Predator: Killer of Killers näyttää tietä uudelle Predator-sarjalle

Vuosi 2025 on merkittävä -elokuvafranshiselle. Ohjaaja Dan Trachtenberg, joka tunnetaan elokuvista ja , on julkaissut kaksi uutta Predator-elokuvaa: ja juuri -palvelussa ilmestyneen . Tämä animoitu antologia koostuu kolmesta lyhyestä tarinasta, joissa Predator kohtaa ihmissotureita eri aikakausilta – viikinkejä, samuraita ja toisen maailmansodan lentäjiä. Tarinat yhdistyvät neljännessä näytöksessä avaruusplaneetalla, missä ihmiset yrittävät yhdessä selviytyä.

Alkuperäinen Predator (1987) erottui tuolloin toiminta- ja kauhuelokuvien joukosta tuomalla yllättävän ja häiritsevän ulkoavaruuden metsästäjän, joka murskaa ihmishahmot yksi kerrallaan. Tämä idea, että Predator on tunkeutuja, joka rikkoo tavanomaisen tarinankerronnan pelisäännöt, on säilynyt sarjan ytimessä. Kuitenkin monet jatko-osat ovat jääneet turhan turvallisiksi ja toistaneet samoja teemoja.

Predator: Killer of Killers vie tämän ajatuksen uudelle tasolle tuomalla Predatoreita erilaisiin historiallis-fiktiivisiin ympäristöihin. Vaikka kukin tarina on lyhyt, ne tuovat sarjaan uudenlaista syvyyttä ja mielenkiintoa. Viikingit, samurait ja toisen maailmansodan pilotti ovat vahvoja ja itsenäisiä hahmoja, joiden tarinat eivät pyöri pelkästään avaruusolennon ympärillä. Tämä muistuttaa siitä, että Predatorin kuuluisi olla tunkeutuja tarinoihin, jotka eivät alun perin ole hänen omiaan.

Trachtenbergin ohjaama Prey (2022) käynnisti tämän uuden suunnan, ja Killer of Killers vahvistaa sen. Tulevan Predator: Badlandsin odotetaan jatkavan tätä linjaa, mahdollisesti tuoden mukaan myös uutta -yhteistyötä. Jos sarjan halutaan elävän pitkään, on viisasta jatkaa Predatorin sijoittamista erilaisiin historiallisiin ja kulttuurisiin tilanteisiin – vaikkapa villiin länteen.