WWE 2K25 Tulossa: Roman Reigns vihjasi julkistuksesta Kommentit pois päältä artikkelissa WWE 2K25 Tulossa: Roman Reigns vihjasi julkistuksesta

WWE 2K -pelisarjan fanit saivat jännittävän yllätyksen Netflixissä esitetyn Monday Night Raw -jakson aikana, kun WWE-supertähti Roman Reigns vihjasi tulevan WWE 2K25 -pelin paljastukseen.

Jakson aikana nähtiin kohtaus, jossa Reigns käveli Paul Heymanin kanssa kulissien takana, ja taustalla vilahti päivämäärä 27. tammikuuta, jolloin pelin virallinen julkistus ilmeisesti tapahtuu. Peli on määrä julkaista maaliskuussa, ja ensimmäiset ruutukuvat sekä pelin virallinen Steam-sivu ovat jo nähtävillä.

WWE 2K palaa suurempana, rohkeampana ja parempana kuin koskaan läpimurtovuotenaan! WWE 2K25 valmistautuu ryntäämään kehään tarjoten kaiken autenttisuuden ja toiminnan, joita fanit rakastavat maailman parhaassa viihdeurheilusta. – WWE 2K25:n esittelytekstissä luvataan.

Samana päivänä 2K ilmoitti sulkevansa WWE 2K23 -pelin palvelimet alle kaksi vuotta julkaisun jälkeen. Tämä tekee viime vuonna julkaistusta WWE 2K24-pelistä ainoan verkko-ominaisuuksia tukevan osan sarjassa.

WWE 2K25:n odotetaan tuovan merkittäviä uudistuksia pelisarjaan, ja fanit valmistautuvat jännittävään julkistukseen tammikuun lopussa. Luvassa on siis lisää toimintaa ja viihdettä suoraan kehän sykkeestä!

Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta

Indiejulkaisija Devolver Digital on julkistanut uuden korttipohjaisen pelin nimeltä Reigns: The Witcher, joka syntyy yhteistyössä CD Projekt Redin kanssa. Peli yhdistää Reigns-sarjan tutun pyyhkäisymekaniikan The Witcherin synkkään fantasiamaailmaan eli kyllä, nyt Geraltin kohtalo ratkeaa vasemmalle tai oikealle swaippaamalla.

Pelimekaniikka on Reigns-faneille tuttua. Pelaajalle tarjotaan satunnaisia tilanteita ja valintoja, joihin vastataan pyyhkäisyllä. Trailerilla vilahtelee liuta Witcher-sarjan tunnettuja hahmoja, kuten Yennefer, Triss, Vesemir, Dandelion, Bloody Baron ja tietenkin Roach. Mukana on myös hieman erikoisempia nimiä kuten Maisy-lehmä, jonka taustoista ei olla aivan varmoja.

Tarinallisesti peli esitetään Dandelionin kirjoittamina ja esittäminä näytelminä, joissa Geraltin seikkailut saavat välillä varsin luovia tulkintoja. Pelaajan tehtävänä on pitää noituriin liittyvä maine tasapainossa, jotta tarina ei pääty ennenaikaisesti. Kuolemilta ei silti vältytä, mutta jokainen pelikerta palkitsee uusilla lauluvihkoilla ja mahdollisuudella esiintyä yhä suuremmille yleisöille, jonka tavoitteena on jonkinlainen tarinallinen kuolemattomuus.

Reigns: The Witcherin kehittää Nerial, joka vastaa myös alkuperäisestä Reigns-sarjasta. Peli julkaistaan 25. helmikuuta PC:lle Steamissa sekä mobiililaitteille Google Playhin ja Applen App Storeen.

Ajankohta on Witcher-faneille osuva. The Witcher 4 on kyllä täydessä tuotannossa, mutta ei ehdi julkaisuun vuonna 2026. CD Projektilla on kuitenkin kunnianhimoinen suunnitelma, joka ulottuu vuosiksi eteenpäin ja sisältää myös The Witcher 5:n ja 6:n. Sitä ennen huhut kertovat vielä yhdestä mahdollisesta seikkailusta The Witcher 3:ssa, mutta toistaiseksi täysin epävirallisella tasolla.

Highguard houkutteli kymmeniä tuhansia pelaajia, mutta arvostelut ovat armottomia Kommentit pois päältä artikkelissa Highguard houkutteli kymmeniä tuhansia pelaajia, mutta arvostelut ovat armottomia

Ilmainen PvP-raidaräiskintä Highguard julkaistiin 26. tammikuuta näyttävästi ja keräsi heti valtavan yleisön Steamissa. Peli ylsi parhaimmillaan noin 97 000 yhtäaikaiseen pelaajaan, mikä on komea saavutus uudelle nimikkeelle. Pelaajamäärien rinnalla kulkee kuitenkin synkempi tarina, sillä käyttäjäarviot ovat olleet poikkeuksellisen tylyjä.

Tällä hetkellä vain noin 32 prosenttia yli 14 500 Steam-arviosta on positiivisia, ja kokonaisarvosana on enimmäkseen negatiivinen. Osa kritiikistä kohdistuu PC:n suorituskykyongelmiin, mutta suurin palaute koskee pelin ydinsuunnittelua. Monien mielestä Wildlightin valinnat eivät osu maaliin.

Yleisin valitus on, että Highguardin kartat tuntuvat liian suurilta ja tyhjiltä 3v3-pelimuotoon. Ratsut saavat lähes yksimielisesti kehuja, mutta niidenkään ei koeta pelastavan tilannetta. Pelaajien mukaan isommat tiimikoot, kuten 4v4 tai 5v5, olisivat tehneet otteluista elävämpiä.

Myös resurssien kerääminen ja louhinta saavat sapiskaa, kun tekeminen koetaan tylsäksi ja rytmi rikkonaiseksi. Raid-vaihetta, jossa hyökätään vastustajan tukikohtaan Shieldbreakerin avulla, pidetään pelin parhaana antina, mutta sitä edeltää liikaa hiljaista puuhastelua. Lisäksi hahmot eroavat toisistaan vain kahden kyvyn verran, ja osa pelaajista pitää pelin ulkoasua varsin mitäänsanomattomana.

Steam-lukemat eivät silti kerro koko totuutta, sillä Highguard julkaistiin myös PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, joiden pelaajamääriä ei julkisteta. Kehittäjä Wildlight vakuuttaa olevansa mukana pitkällä tähtäimellä ja kertoo ensimmäisen vuoden sisältösuunnitelmien olevan jo työn alla. Live service -pelien armottomassa kilpailussa alku on kuitenkin karu ja seuraavat kuukaudet näyttävät, pystyykö Highguard kääntämään yleisön mielipiteen edukseen.