Xbox Games Showcase vihjailee mystisestä julkistuksesta kesäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Games Showcase vihjailee mystisestä julkistuksesta kesäkuussa

Xbox Showcase

Xbox julkisti Xbox Wiressa, että tämänvuotinen Xbox Games Showcase järjestetään sunnuntaina 9. kesäkuuta klo 20 (Suomen aikaa). Samaan tapaan kuin viime vuonna järjestetty Starfield Direct -jatkotapahtuma, nähdään tälläkin kertaa heti Showcasen perään erityinen syväsukellus rakastetun pelin uusimpaan päivitykseen. Koko nimeä ei ole vielä paljastettu tätä enempää, joten mystinen kaksoistapahtuma kantaa toistaiseksi nimeä Xbox Games Showcase ja [?????] Direct.

Tämänkertainen Showcase esittelee ensimmäistä kertaa pelejä myös muilta pelistudioilta. Menossa mukana ovat Activision, Blizzard, Bethesda, Xbox Game Studios ja kolmannen osapuolen kumppanit.

Voit hypätä mukaan kesäkuun 9. päivän livestriimeihin useiden eri kanavien (Xboxin YouTube, Twitch ja Facebook) kautta yli 30 kielellä, joihin kuuluvat myös esimerkiksi USA:n viittomakieli ja englanninkielinen kuvailutulkkaus.

Prototype saattaa tehdä paluun – uudet tiedot vihjaavat remasteria Kommentit pois päältä artikkelissa Prototype saattaa tehdä paluun – uudet tiedot vihjaavat remasteria

Vanha suosikki Prototype, joka nähtiin alun perin vuonna 2009, saattaa saada uuden elämän. Pelaajat huomasivat hiljattain Steamin taustapäivityksistä merkkejä, jotka viittaavat mahdolliseen remasteriin. Pelin uusissa creditseissä mainitaan muun muassa remaster-studio Iron Galaxy sekä mystinen viittaus Ubisoft Connectiin.

Fanit ovat datamainen avulla löytäneet testikarttoja ja yli 750 muutosta alkuperäisiin credits-listoihin, mukaan lukien uudet tiimit DLC:lle, Ubisoft Connect -versiolle ja lokalisaatiolle. Iron Galaxyn mukanaolo viittaa aiempaan kokemukseen Spyro-remastereista, mikä lisää spekulaatioita Prototype-pelien uudelleenjulkaisusta.

Prototype seuraa Alex Merceriä, synkkää, geneettisesti muuntunutta muodonmuuttajaa, joka etsii muistojaan ja kaivaa esiin salaisuuksia New Yorkin kaduilla. Alkuperäinen peli sai aikoinaan kiitosta hienoista ominaisuuksistaan, mutta kritiikkiä sen viimeistelyn puutteista.

Vaikka mitään remasteria ei ole virallisesti vahvistettu, muutokset pelin tietoihin saavat fanit odottamaan innolla. Lisäksi Ubisoft Connect -viittaus saattaa liittyä Microsoftin ja Ubisofin aiempaan sopimukseen, jossa Ubisoft sai Activisionin pilvipelaamisoikeudet, mikä voisi tarkoittaa Prototype-pelin saapumista heidän palveluunsa.

Seuraa tilannetta, sillä Prototype saattaa nousta takaisin pelikentille uuden lohikäärmemäisen remasterinsa myötä.

Rock Band 4 poistuu digikaupoista – 10-vuotisjuhla maistuu karvaalta Kommentit pois päältä artikkelissa Rock Band 4 poistuu digikaupoista – 10-vuotisjuhla maistuu karvaalta

Rock Band 4 täyttää 5. lokakuuta 2025, pyöreät kymmenen vuotta, mutta juhlan sijaan fanit saavat karvaan yllätyksen. Peli poistuu PlayStationin ja Xboxin digikaupoista, kun sen alkuperäisten kappaleiden lisenssit päättyvät.

Epic Gamesin tuottaja Kyle Wynn kertoo, että kaikki, jotka ovat jo ostaneet Rock Band 4:n ja sen lisäsisällöt (DLC), voivat edelleen käyttää peliä ja ladata sen uudelleen yhteensopiville laitteille. Toisin sanoen, digikaupoista katoaa uusi ostomahdollisuus, mutta jo hankittu sisältö pysyy tallessa.

Rock Band 4 on ollut viimeisen vuosikymmenen aikana rytmipelien kuningas, tarjoten esimerkiksi Nine Inch Nailsin ja Hoobastankin kappaleita. Nyt fanit ryntäävät viime hetkellä ostamaan DLC:tä, ennen kuin mahdollisuus katoaa, jotta voi edelleen soittaa muovikitaralla kaikkien suosikkibiisien tahtiin.

Uutinen on aiheuttanut fanien keskuudessa tunteita. Redditissä eräs pelaaja kuvaili poistumista jopa “rikokseksi pelihistoriaa vastaan”. Kymmenen vuoden klassikko saa siis digitaalisessa muodossa arvoisensa jäähyväiset, ainakin kaupoista katsottuna.