Xbox jatkaa avointa linjaansa – PlayStation- ja Nintendo-logot pysyvät mukana Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox jatkaa avointa linjaansa – PlayStation- ja Nintendo-logot pysyvät mukana

Microsoftin -esittelyissä on viime aikoina nähty poikkeuksellinen ilmiö, PlayStation- ja -logot ovat ilmestyneet esittelyvideoihin. Tämä on osa Microsoftin uutta monialustastrategiaa, jonka tavoitteena on tehdä yhtiön peleistä helposti saatavilla kaikille pelaajille – riippumatta siitä, millä laitteella he pelaavat.

Haluan vain olla rehellinen ja läpinäkyvä sen suhteen, missä pelejämme voi pelata. Ihmisten pitäisi tietää, mistä he voivat ostaa pelejämme. Xbox-yhteisön ja pelien pitäisi olla kaikkien saatavilla mahdollisimman monella näytöllä. – Xbox-pomo Phil Spencer perusteli linjausta avoimuudella.

Muutos näkyi selvästi jo vuoden 2025 Xbox Developer Direct -tapahtumassa, jossa esimerkiksi Ninja Gaiden 4, ja esiteltiin myös :lle. Vielä kesällä 2024 PS5-versioiden julkistaminen tapahtui erillisten trailerien kautta, mutta nyt ne näkyvät suoraan Xboxin omissa esittelyissä.

Sony ja Nintendo pitävät kiinni vanhasta linjastaan

Vaikka pyrkii edistämään monialustapelaamista, Sony ja Nintendo eivät ole muuttamassa strategiaansa. Esimerkiksi PlayStationin State of Play -tapahtumissa ei mainita Xboxia, vaikka pelit julkaistaisiin myös muille alustoille. , ja esiteltiin yksinomaan PlayStation-pelinä, vaikka ne ovat tulossa myös :lle ja Xboxille.

Tulevaisuudessa vielä enemmän monialustapelejä

Spencerin mukaan Xboxin tavoitteena on tuoda pelejä mahdollisimman laajasti eri alustoille ja vahvistaa Xbox-ekosysteemiä kokonaisuutena. Kesän Xbox Showcase 2025 -tapahtumassa voimmekin nähdä esimerkiksi Gears of War: E-Dayn, Fablen, Perfect Darkin ja Call of Dutyn rinnalla PlayStation-logon.

Mutta kannattaako odottaa, että Sony ja Nintendo tekisivät samoin? Todennäköisesti ei.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Mario Kart 8 Deluxe sai ilmaisen Switch 2 -päivityksen, joka tuo peräti 8 pelaajaa samalle ruudulle Kommentit pois päältä artikkelissa Mario Kart 8 Deluxe sai ilmaisen Switch 2 -päivityksen, joka tuo peräti 8 pelaajaa samalle ruudulle

Mario Kart 8 Deluxe

Mario Kart -illat saivat juuri melkoisen piristysruiskeen. on julkaissut Mario Kart 8 Deluxelle ilmaisen päivityksen, joka tuo -versioon mahdollisuuden pelata samalla ruudulla peräti kahdeksan pelaajan voimin.

Käytännössä ruutu jaetaan kahdeksaan pystysuuntaiseen näkymään, joten jokainen kuski pääsee seuraamaan omaa kilpa-autoaan. Tarjolla on siis entistä enemmän kaaosta, banaaninkuoria ja kaverisuhteiden koettelemista. Pelaamiseen tarvitaan luonnollisesti kahdeksan ohjainta ja mielellään myös riittävästi istumapaikkoja.

Switch 2 -pelaajat saavat samalla käyttöönsä CameraPlay-ominaisuuden, joka tuo kisakaverien kasvot ruudulle ajamisen aikana. Ominaisuus toimii kuitenkin vain 2–4 pelaajan peleissä. Päivitys parantaa lisäksi pelin grafiikkaa ja lyhentää latausaikoja.

Päivitys on kokonaan ilmainen, mutta mukana on yksi pieni mutka matkassa: kahdeksan pelaajan ja CameraPlayn uudistukset ovat saatavilla ainoastaan Nintendo Switch 2. Vanhan Switchin omistajat joutuvat siis tyytymään perinteisempään kisamäärään.