Xbox jatkaa avointa linjaansa – PlayStation- ja Nintendo-logot pysyvät mukana Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox jatkaa avointa linjaansa – PlayStation- ja Nintendo-logot pysyvät mukana

Microsoftin -esittelyissä on viime aikoina nähty poikkeuksellinen ilmiö, PlayStation- ja -logot ovat ilmestyneet esittelyvideoihin. Tämä on osa Microsoftin uutta monialustastrategiaa, jonka tavoitteena on tehdä yhtiön peleistä helposti saatavilla kaikille pelaajille – riippumatta siitä, millä laitteella he pelaavat.

Haluan vain olla rehellinen ja läpinäkyvä sen suhteen, missä pelejämme voi pelata. Ihmisten pitäisi tietää, mistä he voivat ostaa pelejämme. Xbox-yhteisön ja pelien pitäisi olla kaikkien saatavilla mahdollisimman monella näytöllä. – Xbox-pomo Phil Spencer perusteli linjausta avoimuudella.

Muutos näkyi selvästi jo vuoden 2025 Xbox Developer Direct -tapahtumassa, jossa esimerkiksi , ja esiteltiin myös :lle. Vielä kesällä 2024 PS5-versioiden julkistaminen tapahtui erillisten trailerien kautta, mutta nyt ne näkyvät suoraan Xboxin omissa esittelyissä.

Sony ja Nintendo pitävät kiinni vanhasta linjastaan

Vaikka pyrkii edistämään monialustapelaamista, Sony ja Nintendo eivät ole muuttamassa strategiaansa. Esimerkiksi PlayStationin State of Play -tapahtumissa ei mainita Xboxia, vaikka pelit julkaistaisiin myös muille alustoille. , Metal Gear Solid Delta: Snake Eater ja esiteltiin yksinomaan PlayStation-pelinä, vaikka ne ovat tulossa myös :lle ja Xboxille.

Tulevaisuudessa vielä enemmän monialustapelejä

Spencerin mukaan Xboxin tavoitteena on tuoda pelejä mahdollisimman laajasti eri alustoille ja vahvistaa Xbox-ekosysteemiä kokonaisuutena. Kesän Xbox Showcase 2025 -tapahtumassa voimmekin nähdä esimerkiksi Gears of War: E-Dayn, Fablen, Perfect Darkin ja Call of Dutyn rinnalla PlayStation-logon.

Mutta kannattaako odottaa, että Sony ja Nintendo tekisivät samoin? Todennäköisesti ei.

Nintendo yllätti: Star Fox saapuu Switch 2 -konsolille kesäkuussa – luvassa elokuvallinen remake klassikosta Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo yllätti: Star Fox saapuu Switch 2 -konsolille kesäkuussa – luvassa elokuvallinen remake klassikosta

Se on virallista! Viikkoja velloneet huhut osoittautuivat todeksi, kun pudotti pommin täysin ilmoittamatta jääneessä Star Fox Direct -lähetyksessä. Legendaarinen Fox McCloud tekee paluun Star Fox -pelin myötä, joka julkaistaan Switch 2 -konsolille 25. kesäkuuta 2026.

Uusi elokuvallinen ote klassikkoon

Kyseessä on ”elokuvallinen versio” (cinematic take) kaikkien aikojen suosituimmasta Star Fox 64 -pelistä. Nintendo on päivittänyt hahmojen ulkoasua; Fox, Falco, Peppy ja Slippy näyttävät aiempaa eläimellisemmiltä ja yksityiskohtaisemmilta.

Mitä uutta on luvassa?

  • Syvempi tarina: Peli panostaa aiempaa enemmän tarinankerrontaan uusien välivideoiden ja elokuvallisten kohtausten avulla. Lähetys paljasti myös prologun, joka keskittyy Foxin isään, James McCloudiin.
  • Moninpeli ja yhteistyö: Mukana on 4-vastaan-4-taisteluita, joissa voi pelata sekä Star Fox- että Star Wolf -tiimien hahmoilla. Uusi yhteistyötila sallii kahden pelaajan ohjata samaa alusta Joy-Con 2 -ohjaimilla.
  • Tarkkuutta ohjaukseen: Peli tukee ”Mouse Mode” -tilaa tarkkaa lentämistä ja tähtäämistä varten. Myös alkuperäinen N64-ohjain on tuettu.
  • Hupaisa (tai pelottava) kamerasovellus: Kytkemällä USB-kameran konsoliin, pelaajat voivat käyttää hahmojen kasvoja filttereinä, jolloin pelihahmot matkivat pelaajan omia kasvonilkeitä reaaliajassa.

Fox McCloudin vuosi

Fox McCloud elää todellista renessanssiaan. Hahmo nähtiin äskettäin valkokankaalla The Super Mario Galaxy Movie -elokuvassa, jossa äänenä toimi kukas muu kuin Glen Powell. Nyt oma peli kruunaa sankarin paluun parrasvaloihin.

Peli tulee maksamaan digitaalisena eShopissa noin viidenkympin pintaan. Samaan aikaan fanit odottavat kuumeisesti vahvistusta huhuille Ocarina of Time -remakesta, mutta Nintendo pysyy tästä aiheesta toistaiseksi vaiti.

007 First Light myöhästyy Switch 2:lla – laatu kiireen edelle Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light myöhästyy Switch 2:lla – laatu kiireen edelle

ei saavu Switch 2:lle ihan samaan tahtiin muiden alustojen kanssa. Pelin kehittäjä, , on vahvistanut siirtäneensä konsoliversion julkaisua kesälle ja vielä tarkemmin loppukesään.

Studion toimitusjohtaja Hakan Abrak perustelee viivästystä varsin suorapuheisesti. Peli toimii jo Switch 2:lla, mutta se ei ole vielä tarpeeksi hyvä. Tavoitteena on välttää tilanne, jossa pelaajat kokevat kyseisen version heikommaksi kuin muut julkaisut. Lyhyesti sanottuna mieluummin myöhässä ja kunnolla kuin ajoissa ja puolivalmiina.

Pelin julkaisu on muutenkin ollut liikkeessä, sillä alkuperäinen maaliskuulle kaavailtu julkaisu siirtyi jo aiemmin toukokuulle. Switch 2 -versio jää nyt tästäkin aikataulusta jälkeen. Vertailua on tehty jopa -tapaukseen, jonka Switch 2 -versio on käytännössä kadonnut kartalta viivästysten jälkeen, mutta Abrak vakuuttaa, ettei Bond-peliä ole hylätty.

Taustalla on myös luottamusta Nintendo-alustaan. Abrakin mukaan James Bondilla on erityinen asema Nintendon historiassa ja studio haluaa varmistaa, että uusi peli tekee oikeutta tälle perinnölle. Samalla IO Interactive kertoo, että on menestynyt tasaisesti Switch 2:lla, mikä tekee alustasta heille tärkeän myös jatkossa.

Vaikka odotus venyy, kehittäjät eivät halua julkaista hätäisesti tehtyä versiota. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, agentti 007 hiipii Switch 2:lle loppukesän aikana ja tällä kertaa viimeisen päälle hiottuna.