Xbox jatkaa avointa linjaansa – PlayStation- ja Nintendo-logot pysyvät mukana Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox jatkaa avointa linjaansa – PlayStation- ja Nintendo-logot pysyvät mukana

Microsoftin -esittelyissä on viime aikoina nähty poikkeuksellinen ilmiö, – ja -logot ovat ilmestyneet esittelyvideoihin. Tämä on osa Microsoftin uutta monialustastrategiaa, jonka tavoitteena on tehdä yhtiön peleistä helposti saatavilla kaikille pelaajille – riippumatta siitä, millä laitteella he pelaavat.

Haluan vain olla rehellinen ja läpinäkyvä sen suhteen, missä pelejämme voi pelata. Ihmisten pitäisi tietää, mistä he voivat ostaa pelejämme. Xbox-yhteisön ja pelien pitäisi olla kaikkien saatavilla mahdollisimman monella näytöllä. – Xbox-pomo Phil Spencer perusteli linjausta avoimuudella.

Muutos näkyi selvästi jo vuoden 2025 Xbox Developer Direct -tapahtumassa, jossa esimerkiksi , ja Clair Obscur: Expedition 33 esiteltiin myös :lle. Vielä kesällä 2024 PS5-versioiden julkistaminen tapahtui erillisten trailerien kautta, mutta nyt ne näkyvät suoraan Xboxin omissa esittelyissä.

Sony ja Nintendo pitävät kiinni vanhasta linjastaan

Vaikka pyrkii edistämään monialustapelaamista, Sony ja Nintendo eivät ole muuttamassa strategiaansa. Esimerkiksi PlayStationin State of Play -tapahtumissa ei mainita Xboxia, vaikka pelit julkaistaisiin myös muille alustoille. , ja Onimusha: Way of the Sword esiteltiin yksinomaan PlayStation-pelinä, vaikka ne ovat tulossa myös :lle ja Xboxille.

Tulevaisuudessa vielä enemmän monialustapelejä

Spencerin mukaan Xboxin tavoitteena on tuoda pelejä mahdollisimman laajasti eri alustoille ja vahvistaa Xbox-ekosysteemiä kokonaisuutena. Kesän Xbox Showcase 2025 -tapahtumassa voimmekin nähdä esimerkiksi Gears of War: E-Dayn, Fablen, Perfect Darkin ja Call of Dutyn rinnalla PlayStation-logon.

Mutta kannattaako odottaa, että Sony ja Nintendo tekisivät samoin? Todennäköisesti ei.

Tomodachi Life tekee paluun – ilmainen demo nyt ladattavissa Nintendo eShopista Kommentit pois päältä artikkelissa Tomodachi Life tekee paluun – ilmainen demo nyt ladattavissa Nintendo eShopista

on julkaissut ilmaisen demon tulevasta pelistään . Welcome Version -demo on nyt ladattavissa :ista, ja se tarjoaa pienen mutta hulvattoman maistiaisen pelin värikkäästä saariarjesta ennen varsinaista julkaisua 16. huhtikuuta.

Demossa pelaaja pääsee luomaan enintään kolme Mii-hahmoa ja heittäytymään kaoottisen saaren hallitsijaksi. Luvassa on tuttua Tomodachi-henkeä, eli outoja sattumuksia, draamaa, romantiikkaa ja tilanteita, joita ei voi täysin ennustaa eikä ehkä aina edes selittää.

Kyse ei ole pelkästä pintaraapaisusta. Demo antaa mahdollisuuden kokeilla hahmojen muokkausta, saaren rakentamista ja erilaisten tapahtumien seuraamista. Parasta on, että pelin voi myöhemmin siirtää suoraan täysversioon, joten aloitettu kaaos ei mene hukkaan. Pienenä bonuksena pelaajat voivat napata hahmoilleen satunnaisen hamsteriasun.

Tomodachi Life: Living the Dream julkaistaan :lle, ja se toimii myös tulevalla -konsolilla. Uuden trailerin perusteella peli panostaa entistä enemmän personointiin ja saaresta voi tehdä juuri niin omituisen kuin haluaa.

Jos kaipaat peliä, jossa vakavuus jätetään ovelle ja sattuma hoitaa loput, tämä demo kannattaa käydä lataamassa.

GTA VI esittelee vallankumouksellisen dynaamisen lasifysiikan Kommentit pois päältä artikkelissa GTA VI esittelee vallankumouksellisen dynaamisen lasifysiikan

Grand Theft Auto VI

:n odotettu jättipeli saattaa sisältää uudenlaisen, proseduraalisen rikkoutuvan lasin järjestelmän. Tieto nousi esiin entisen kehittäjän Brady Jessup -profiilista, jossa hän kertoi johtaneensa seuraavan sukupolven lasinsärkymisteknologian kehitystä ajoneuvoihin ja ympäristön esineisiin.

Vaikka maininta poistettiin nopeasti todennäköisesti studion tiukan viestintälinjan vuoksi, viitteet teknologiaan jäivät elämään. Proseduraalinen järjestelmä tarkoittaa käytännössä sitä, että lasi ei hajoa ennalta määrättyjen animaatioiden mukaan, vaan reagoi tilanteeseen dynaamisesti. Lopputuloksena jokainen kolari tai luodinreikä voisi näyttää hieman erilaiselta.

Teknologia sopii hyvin :stä tuttuun, järjestelmäpohjaiseen pelisuunnitteluun, jossa fysiikka ja simulaatio ovat keskiössä. Samassa hengessä huhut kertovat myös parannetusta veden fysiikasta sekä tarkemmista ajoneuvovaurioista, joita mahdollistaa aiempaa yksityiskohtaisempi mallinnus.

Kaiken tämän tavoitteena on tehdä pelimaailmasta entistä uskottavampi ja kaoottisempi. Jos tiedot pitävät paikkansa, pienetkin yksityiskohdat, kuten rikkoutuva tuulilasi, voivat nostaa immersiota yllättävän paljon.

Grand Theft Auto VI on määrä julkaista 19. marraskuuta 2026 5:lle ja Series X and Series S:lle.