Xbox julkaisi uuden Remix Special Edition -version langattomasta Xbox Wireless ControlleristaKommentit pois päältä artikkelissa Xbox julkaisi uuden Remix Special Edition -version langattomasta Xbox Wireless Controllerista
Xbox on julkaissut uuden langattoman Xbox Wireless Controller -ohjaimen Remix Special Edition -versiona. Ohjain on tilattavissa ennakkoon Microsoft Storesta hintaan 89,99 €, ja hintaan sisältyy Xbox Rechargeable Battery Pack -akku, joka poistaa tarpeen käyttää kertakäyttöparistoja.
Ohjain valmistetaan kierrätysmuovista, ja noin kolmasosa osista koostuu uudelleenkäsitellyistä ja kierrätykseen kerätyistä materiaaleista. Remix Special -ohjaimet valmistetaan kuluttajatuotteista saadusta kierrätysmateriaalista ja ylijääneistä Xbox One -ohjainten osista, mikä tekee jokaisesta ohjaimesta uniikin ja maanläheisen värityksen sekä pienten tekstuurin ja pintakuvioiden erojen myötä. Ohjain lanseerataan Suomen Microsoft Storessa 18. huhtikuuta.
Pelimaailmassa tapahtui iso liike, kun PUBG:n taustalla oleva korealaisjätti Kraftonilmoitti ostaneensa Last Epoch -pelin kehittäjän, Eleventh Hour Gamesin. Vaatimattomasti alkanut toimintaroolipeli on kerännyt kulttisuosiota etenkin sen monipuolisten taitopuiden, ajassa matkustavan tarinansa ja koukuttavan loottijärjestelmänsä ansiosta. Nyt peli on matkalla isoihin liigoihin.
Krafton on aiemmin tunnettu lähinnä selviytymisräiskinnöistään, mutta nyt suunta muuttuu, yhtiö on astumassa fantasiamaailmaan täynnä luuppeja, loitsuja ja lihaksikkaita hirviöitä. Last Epoch saa kaupasta mukanaan paitsi enemmän resursseja, myös maailmanlaajuista näkyvyyttä ja todennäköisesti vauhtia kehitykseen. Peli on ollut pitkään early access -vaiheessa, mutta nyt uudet luokat, konsoliversiot ja kausipäivitykset saattavat ilmestyä aiempaa nopeammin.
Kauppasummaa ei ole kerrottu, mutta Kraftonin panostukset eivät jää vain Last Epochiin. Eleventh Hourin huhutaan työstävän kokonaan uusia toimintaroolipelejä Unreal Engine 5:llä. Lisäksi pelin kehittäjät lupaavat edelleen kuunnella yhteisöä ja panostaa avoimuuteen, huoli pelin indie-hengen katoamisesta on siis ainakin toistaiseksi turha.
Vielä tärkeämpää monille pelaajille, Last Epochin on määrä laajentua PC:n lisäksi PlayStationille, Xboxille ja ehkä jopa Nintendo Switchille. Samalla ristiinpelaaminen ja tallennusten jakaminen alustojen välillä saattaa toteutua. Onpa jopa väläytelty mahdollisuutta kilpapelaamiseen, tyyliin kuka loottaa nopeimmin legendaarisen kirveen.
Jos siis Diablo IV tai Path of Exile ovat tuttuja, kannattaa pitää silmällä tätä nousevaa haastajaa. Last Epochin aikamatkailu ja tarkkaan hiottu taistelusysteemi saavat nyt tuekseen raskaamman julkaisijan ja kun pelissä voi pelata aikavelhona, luultavasti tulevaisuus on valoisa.
Kauhusarjan ystäville on luvassa erikoinen herkku, kun Silent Hill fjulkaistaan 25. syyskuuta PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series -konsoleille. Kyseessä ei ole jatko-osa, vaan kokonaan uusi, itsenäinen tarina, joka sijoittuu 1960-luvun Japaniin. Pääosassa nähdään teinityttö Hinako Shimizu, joka kamppailee yhteiskunnan ja läheisten paineiden puristuksessa – ja joutuu kohtaamaan jotain paljon synkempää kuin koulustressi.
Pelinkirjoittaja Ryukishi07, tunnettu Higurashi– ja When They Cry -sarjoista, kuvailee peliä… salaatinkastikkeeksi. Kyllä, luit oikein. Hänen mukaansa peli sekoittaa psykologisen ja yliluonnollisen kauhun niin, että aluksi ne tuntuvat yhdeltä ja samalta, kunnes ajan myötä ne alkavat erottua toisistaan kuin öljy ja etikka. Eli luvassa on mysteeriä, jossa pelaajan pitää tulkita, mikä on totta ja mikä mielen sumua.
Vaikka pelissä ei säästellä kauhussa tai kivuliaissa teemoissa, se käsittelee myös inhimillisiä tunteita kuten rakkautta, surua ja hyväksynnän kaipuuta. Tämä on juuri se yhdistelmä, jonka vuoksi Silent Hill on vuosien varrella jäänyt fanien ihon alle.
Pelissä on panostettu lähitaisteluun, ja visuaalisesti se yhdistää kauneuden ja kauhun tavalla, joka ei jätä kylmäksi tai rauhaan. Säveltäjälegenda Akira Yamaoka on mukana tuomassa painostavan tunnelman ääniraidalle, ja hirviöiden kuvailtiin olevan kamalan kauniita.
Jos et ole aiemmin pelannut Silent Hill -pelejä, ei hätää. Tämä osa on suunniteltu täysin uusillekin pelaajille. Mutta kannattaa varautua siihen, että salaatinkastikkeet eivät enää koskaan näytä samalta.