Xbox-myynti Euroopassa herättää huolta julkaisijoissa Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox-myynti Euroopassa herättää huolta julkaisijoissa

Xbox 2042

Kolmannen osapuolen videopelijulkaisijoiden kerrotaan uudelleenarvioivan tukeaan -konsoleille Euroopassa laskeneiden myyntilukujen vuoksi.

Gamesindustry.bizin johtaja Chris Dringin mukaan keskustelut hiljattaisessa Game Developers Conference (GDC) -tapahtumassa paljastivat julkaisijoiden, sekä suurten että pienten, huolen Xbox-kehityksen kannattavuudesta. Dring liittää tämän tunnelman ”tasaisiin” Xbox-laitteiden myyntilukuihin Euroopassa, viitaten pelaajakunnan kutistumiseen ja pysähtyneeseen kasvuun.

”Voit seurata kuukausittaista raportointiamme pelimarkkinoista ja nähdä, että Xbox-myynti laskee”, Dring sanoi Gamesindustry.bizin podcastissa. ”Se on laskenut koko viime vuoden ajan ja laskee vieläkin kovemmin tänä vuonna.”

Tämä uutinen saapuu jatkuvien keskustelujen keskelle seuraavasta konsolisukupolvesta, jossa sekä Sony että saattavat pian paljastaa uutta laitteistoa. Onko Microsoft kykenevä käsittelemään näitä huolenaiheita ja palauttamaan julkaisijoiden luottamuksen Euroopan markkinoilla? Sepä jääpi nähtäväksi.

Xbox laajentaa Game Passia kahdeksan uuden pelin voimin Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox laajentaa Game Passia kahdeksan uuden pelin voimin

Xbox Game Pass

on paljastanut kahdeksan uutta peliä, jotka saapuvat Game Pass -palveluun loppuvuoden 2026 ja vuoden 2027 aikana.

Mukana on muun muassa The Séance of Blake Manor (7.10.), Terrible Lizards (29.10.), Neon Abyss 2 sekä Dumpster Gang. Vuodelle 2027 on luvassa muun muassa Holstin, Son of Thanjai ja Militsioner.

Osa peleistä saapuu palveluun heti julkaisupäivänä. Erityisesti Neon Abyss 2, Terrible Lizards ja Militsioner ovat Game Passin day one -julkaisuja.

Sony luopuu levyistä, entä Xbox? Project Helix saattaa säilyttää levytuen vanhojen pelien ansiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony luopuu levyistä, entä Xbox? Project Helix saattaa säilyttää levytuen vanhojen pelien ansiosta

Xbox 2042

Vaikka Xboxin tulevasta -konsolista on huhuttu levyasematonta laitetta, uusi raportti antaa fyysisten pelien ystäville hieman toivoa. Digital Foundryn John Linneman kertoo lähteidensä aiemmin väittäneen, että suunnitteli jatkavansa pelilevyjen tukea ennen yhtiön hiljattain tekemää -liiketoiminnan uudelleenjärjestelyä.

Linnemanin mukaan tavoitteena ei olisi ollut niinkään levymyynnin tukeminen, vaan taaksepäin yhteensopivuuden säilyttäminen. Ajatuksena oli, että pelaajat voisivat käyttää vanhoja Xbox-pelejään myös tulevilla konsoleilla. Hän kuitenkin korostaa, että kyse on huhuista, eikä tiedossa ole, ovatko suunnitelmat muuttuneet uudelleenjärjestelyn jälkeen.

Linneman myös spekuloi, että Microsoft voisi tulevaisuudessa tarjota esimerkiksi ulkoisen levyaseman tai muun ratkaisun, jolla fyysiset pelit voitaisiin liittää digitaaliseen pelikirjastoon. Tällaisesta ominaisuudesta ei kuitenkaan ole toistaiseksi virallista vahvistusta.

Huhut ovat herättäneet kiinnostusta etenkin siksi, että on jo ilmoittanut lopettavansa uusien -pelien fyysisten levyjen valmistuksen vuoden 2028 alusta. Microsoft ei ole kommentoinut seuraavan Xbox-sukupolven levytukea, joten toistaiseksi fanien kannattaa suhtautua tietoihin varauksella.