Xbox on julkistanut osan maaliskuun Game Pass-lisäyksistä Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox on julkistanut osan maaliskuun Game Pass-lisäyksistä

Xbox Game Pass maaliskuu

on julkaissut maaliskuussa Game Passiin tulevien pelien ensimmäisen aallon. Lista sisältää taistelupelin raskaansarjalaisen, klassisen strategian roolipelin, jonka on saanut vaikutteita visuaaliseen suunnitteluunsa Studio Ghibliltä.

Alta voit tarkistaa kyseisen listauksen trailereiden kera:

Guilty Gear Strive

Uusin osa pitkään jatkuneesta Arc System Worksin -taistelupelisarjasta, on saatavilla tästä päivästä lähtien Xbox-konsoleille, PC:lle ja pilviyhteensopiville laitteille. Tämä Guilty Gear sisältää runsaasti heavy metal -tappelijoita ja upeita Unreal Engine -tehosteita, ja se on myös yksi sarjan lähestyttävämmistä peleistä ja näyttää upealta taisteluissa.

Dead Space 2 & 3

Maaliskuun 9. päivänä -fanit voivat sukeltaa takaisin EA:n selviytymiskauhusarjaan, kun Dead Space 2 ja 3 ovat pelattavissa Xbox-pilvipelaamisen kautta EA Playn kautta 9. maaliskuuta. Dead Space -uusintaversion julkaisu tänä vuonna on jälleen herättänyt kiinnostuksen kauhusarjaan, joten jos haluat tutkia avaruusasemia ja muukalaisplaneettoja, jotka ovat nekromorfien saastuttamia, voit tehdä sen helposti vaikka liikkeellä ollessasi.

Valheim

, brutaali tutkimus- ja selviytymispeli, joka sijoittuu norjalaisesta mytologiasta inspiraationsa saaneeseen maailmaan, on saatavilla Game Preview -tilassa Xbox Series X|S:ssä ja Xbox Onessa 14. maaliskuuta alkaen.

Civilization VI

Historiallinen strategiapeli on saatavilla 16. maaliskuuta alkaen, konsolille, PC:lle ja pilvelle.

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Lopuksi roolipelifanit voivat kokea -pelin konsolilla ja PC:llä 21. maaliskuuta alkaen. Tämä versio rakastetusta fantasiapelistä on Prince’s Edition, joka sisältää kaikki lisäosat, jotka on julkaistu Ni no Kuni II:n alkuperäisen, vuonna 2018 tapahtuneen, julkaisun jälkeen.

-tilaajat voivat tällä viikolla odottaa myös muutamia päivityksiä palvelun kautta saatavilla oleviin nimikkeisiin. No Man’s Sky -pelin Fractal-päivitys, Fallout 76:n Mutant Invasion ja Halo Infiniten kausi 3: Echoes ovat kaikki nyt saatavilla. Kuten tavallista, Game Passista lähtee muutamia pelejä jotta saadaan tilaa uusille tulokkaille, ja voit sanoa hyvästit Marvelin Guardians of the Galaxylle, Paradise Zerolle ja lisää 15. maaliskuuta.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, 5:lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn 5 -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?