Xbox ratsastaa pelimyynnin aallonharjalla, mutta konsoleita ei juuri viedä käsistä Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox ratsastaa pelimyynnin aallonharjalla, mutta konsoleita ei juuri viedä käsistä

Xbox Series S 1tb

Microsoftin tuore tilinpäätös kertoo selkeästi, missä Xboxin vahvuudet tällä hetkellä ovat, nimittäin pelisisällössä ja tilauspalveluissa. Vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä Xboxin pelituotot kasvoivat peräti 10 prosenttia verrattuna edellisvuoteen, eli noin 5,1 miljardin euron arvoon. Odotukset ylittyivät, ja etenkin Game Pass -palvelu sekä yhtiön omat pelit vetivät rahaa sisään.

Xboxin sisältö- ja palvelumyynti nousi vieläkin reippaammin, 13 prosenttia. Game Pass toi yksinään lähes 4,6 miljardia euroa koko tilivuoden aikana. Tämä osuus kasvoi yhteensä 16 prosenttia Activision Blizzard -kaupan myötä, kun esimerkiksi Call of Duty: Black Ops 6 on kerännyt jo 50 miljoonaa pelaajaa.

Mutta kaikki ei ole pelkkää voitonriemua. Xbox-konsolien myynti on romahtanut 22 prosenttia verrattuna viime vuoteen ja koko vuoden osalta laskua tuli jopa 25 prosenttia. Tämä siitä huolimatta, että Microsoft nosti laitteidensa hintoja toukokuussa. Ilmeisesti pelaajat valitsevat mieluummin digitaaliset pelit kuin fyysiset konsolit.

Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella iloitsi kuitenkin siitä, että yhtiö oli vuoden mittaan paras pelijulkaisija sekä Xboxilla että PlayStationilla. Forza Horizon 5 ja uusi Oblivion Remastered saivat vahvan vastaanoton, ja Minecraft rikkoi omat ennätyksensä, osittain kiitos tulevan Minecraft-elokuvan.

Kokonaisuudessaan Xboxilla on nyt työn alla noin 40 peliä, ja pilvipelaamista on takana yli 500 miljoonaa tuntia vuodessa. Vaikka laitepuoli sakkaa, näyttää Xboxin digitaalisessa tulevaisuudessa olevan kirkkaita pikseleitä.

Blizzard täyttää 35 vuotta ja BlizzCon tekee näyttävän paluun vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard täyttää 35 vuotta ja BlizzCon tekee näyttävän paluun vuonna 2026

Blizzard Entertainment täyttää ensi vuonna 35 vuotta, ja yhtiö aikoo juhlia merkkipaaluaan isosti. Blizzardin presidentti Johanna Faries lupaa, että vuodesta 2026 tulee koko pelitalon historian suurin ja faneille tämä tarkoittaa tuttuja suosikkeja, isoja päivityksiä ja ennen kaikkea BlizzConin paluuta.

Vuosi käynnistyy vahvasti jo keväällä, kun World of Warcraft saa odotetun Midnight-laajennuksen maaliskuussa. Samalla Diablo-sarja juhlii 30-vuotista taivaltaan, Diablo IV saa Lord of Hatred -päivityksen ja Overwatch täyttää kymmenen vuotta. Blizzard selvästi kaivaa esiin koko hittiputkensa, eikä häpeile sitä.

Kaiken kruunaa syyskuussa palaava BlizzCon, Blizzardin oma fanitapahtuma, joka järjestetään Anaheimissa. Tapahtuma jäi väliin vuosina 2024 ja 2025 Microsoft-yrityskaupan jälkeen, mutta Fariesin mukaan tauko oli tarkoituksellinen: aikaa haluttiin antaa, jotta paluu tehdään kunnolla. Lipunmyynnin varhainen kiinnostus kertoo, että fanit ovat enemmän kuin valmiita kokoontumaan taas yhteen.

Faries korostaa, että Blizzard panostaa nyt vahvasti ikonisiin pelisarjoihinsa, mutta ei jää vain menneeseen. Tavoitteena on modernisoida tuttuja brändejä, yllättää pelaajat ja luoda sisältöä, joka kantaa seuraavatkin vuosikymmenet. Perinne säilyy, mutta pölyä pyyhitään pois.

Jos lupaukset pitävät, Blizzard ei juhli 35-vuotissynttäreitään hiljaisella kakkukahvilla, vaan ilotulituksella, joka näkyy ja kuuluu koko pelimaailmaan. Fanien kannalta vuosi 2026 näyttää jo nyt varsin lupaavalta.

Forza Motorsport jää varikolle – palvelimet pysyvät, mutta uutta sisältöä ei enää tule Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Motorsport jää varikolle – palvelimet pysyvät, mutta uutta sisältöä ei enää tule

Turn 10 Studios on vahvistanut sen, mitä moni jo epäili. Forza Motorsport ei saa enää uusia autoja, ratoja, ominaisuuksia eikä säännöllisiä bugikorjauksia. Taustalla ovat kesällä tehdyt irtisanomiset, joissa noin puolet studion henkilöstöstä joutui lähtemään. Vuonna 2023 julkaistu peli oli tarkoitettu sarjan uudelleenkäynnistykseksi ja pitkän aikavälin alustaksi, mutta vastaanotto jäi vaisuksi.

Hyviäkin uutisia sentään on. Pelin verkkopalvelimet pysyvät toiminnassa, ja Turn 10 lupaa edelleen erikoistapahtumia, kilpailuja sekä aiemmin julkaistun sisällön kierrätystä kuukausittain. Käytännössä Forza Motorsport pysyy hengissä, mutta vain ylläpitotilassa, mitään uutta ei ole enää luvassa.

Studion katse on nyt tiukasti tulevaisuudessa, tarkemmin sanottuna Forza Horizon 6:ssa. Turn 10 toimii jatkossa kumppanina brittiläisen Playground Gamesin vetämässä projektissa, jonka seuraava osa sijoittuu Japaniin ja ilmestyy vuonna 2026. Horizon-sarja on viime vuosina ollut se selvästi suositumpi Forza-haara, joten painopisteen muutos ei yllätä.

Forza Motorsportilla on silti pitkä ja arvokas historia. Sarja alkoi alkuperäisellä Xboxilla vuonna 2005 ja kasvoi vuosien varrella Microsoftin tärkeäksi vastineeksi Gran Turismolle. Xbox-pomo Phil Spencer on vihjannut, ettei sarjaa ole virallisesti kuopattu, mutta toistaiseksi moottori on sammutettu ja auto parkissa.

Toisin sanoen Forza Motorsport ei ole vielä romuttamolla, mutta uusia kierrosaikoja ei kannata odottaa. Nyt ajetaan sillä, mitä jo on.