Xboxin heinäkuun päivitys tuo isoja uudistuksia PC-pelaajille Kommentit pois päältä artikkelissa Xboxin heinäkuun päivitys tuo isoja uudistuksia PC-pelaajille

Xbox Game Pass

Xboxin heinäkuun päivitys on todellinen herkkupala -pelaajille. Uusien ominaisuuksien ansiosta pelaaminen sujuu joustavammin ja vähemmällä vaivalla ja vieläpä palkitsevampana kuin ennen. Isoin uutuus? Nyt voit striimata omistamiasi pelejä suoraan Xboxin PC-sovelluksesta ilman lisäasennuksia.

-jäsenet voivat nyt pelata yli 250 omistamaansa peliä pilvestä käsin, suoraan PC -sovelluksen kautta. Mukana on isoja nimiä, kuten Assassin’s Creed IV: Black Flag ja . Tämä helpottaa etenkin pelaajia, joilla on rajallisesti kovalevytilaa tai hinku hypätä suoraan pelin ääreen ilman odottelua.

Lisäksi pelaajat näkevät nyt pelihistoriansa eri laitteilla ja voivat jatkaa pelaamista saumattomasti siitä, mihin jäivät, olipa kyseessä konsoli tai PC. Myös konsolipelejä, joita ei aiemmin voinut pelata PC:llä, voi nyt pelata pilven kautta.

Toinen houkutteleva lisä on Rewards -järjestelmän integrointi suoraan PC-sovellukseen. Pelaajat voivat kerätä pisteitä vain pelaamalla, pisteet voi myöhemmin lunastaa esimerkiksi lahjakorteiksi. Kuka sanoi, että peliaika ei tuota?

Xboxin muut heinäkuun kohokohdat sisältävät muun muassa tuen näppäimistölle ja hiirelle valituissa peleissä, lisää retroklassikoita Game Passin kautta, sekä uutisia Xbox Play Anywhere -peleistä, jotka kulkevat mukana laitteesta toiseen.

Kaiken kaikkiaan Xbox kasvattaa pelikokemustaan entistä monipuolisemmaksi, missä tahansa pelaatkin.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn 5 -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?

Remedy takaa: FBC: Firebreak pysyy hengissä, vaikka päivitykset loppuvat Kommentit pois päältä artikkelissa Remedy takaa: FBC: Firebreak pysyy hengissä, vaikka päivitykset loppuvat

on tehnyt selväksi, ettei ole katoamassa mihinkään, vaikka pelin kehitys on käytännössä päättynyt. Studio vahvisti tuoreessa talouskatsauksessaan, että peli pysyy pelattavana verkossa, mutta uusia sisältöpäivityksiä ei ole enää luvassa.

Firebreak siirtyi niin sanottuun ylläpitotilaan jo maaliskuussa julkaistun viimeisen Open House -päivityksen jälkeen. Tämä herätti huolta pelaajien keskuudessa, sillä monen pelin kohdalla seuraava askel on usein palvelimien sulkeminen. Remedy kuitenkin rauhoittelee pelaajia. Pelin ylläpitokustannukset ovat sen verran pienet, että sen pitäminen hengissä on täysin mahdollista.

Todellisuudessa Firebreak ei koskaan noussut suureksi hitiksi. Pelaajamäärät ovat jääneet varsin vaatimattomiksi, mutta peli löytyy edelleen esimerkiksi Game Pass- ja -palveluista, joten halukkaat voivat hypätä mukaan matalalla kynnyksellä.

Remedyn uusi toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon korostaa, että yhtiö keskittyy jatkossa vahvemmin omiin vahvuuksiinsa, eli omaperäisiin pelimaailmoihin ja laadukkaisiin julkaisuihin. Firebreakin hiljainen hiipuminen ei siis tarkoita studion hidastumista, vaan pikemminkin fokuksen siirtymistä uusiin projekteihin.

Vaikka Firebreak ei löytänyt suurta yleisöä, se saa ainakin harvinaisen kohtelun ja peli jää eloon niille, jotka siitä pitävät. Nykyisessä pelimaailmassa se ei ole lainkaan itsestäänselvyys.