Xiaomi lanseerasi ensimmäisen taittuvan älypuhelimensa – lähtee mukaan sähköautobisnekseen Kommentit pois päältä artikkelissa Xiaomi lanseerasi ensimmäisen taittuvan älypuhelimensa – lähtee mukaan sähköautobisnekseen

Xiaomi Mi Mix Fold

on julkistanut yhtiön ensimmäisen taittuvanäyttöisen älypuhelimen Mi MIX FOLDin.

Xiaomi Mi Mix Fold

Erittäin innovatiivinen uutuuspuhelin on varustettu suurella, 8,01-tuumaisella WQHD+ -tarkkuuteen kykenevällä, taipuisalla sisäisellä näytöllä sekä 6,52 tuuman ulkoisella näytöllä. Lisäksi se sisältää muitakin täysin uunituoreita ominaisuuksia, kuten Xiaomin kehittämä Surge C1 -kuvasignaaliprosessori (ISP), joka on suunniteltu ammattilaiskuvaajan tarpeisiin, sekä markkinoiden ensimmäinen älypuhelimeen integroitu Liquid Lens -ratkaisu.

Xiaomi Mi Mix Fold

Mi MIX FOLD tarjoaa huippuluokan käyttökokemuksen, joka sisältää markkinoiden ensimmäisen neljän kaiuttimen äänijärjestelmän (Harman Kardon), 5020 mAh:n akun sekä 67 watin pikalatauksen.

Valitettavasti Mi MIX FOLD tulee olemaan saatavilla ainoastaan kotimaassaan Kiinassa.

Xiaomi uusi logo

Uudistunut brändi

Samalla yhtiö julkisti uudistetun visuaalisen ilmeen, joka yhdistää orgaanisen filosofian ”Alive” -konseptiin. Yhtiö pyrkii vahvistamaan jalansijaa premium-laitteiden markkinoilla uudistetun brändin avulla sekä kasvattamaan tuotemerkin tunnettuutta uuden, dynaamisen logon avulla.

Xiaomin uuden logon on suunnitellut maailmankuulu suunnittelija, Musashinon taideyliopiston professori ja Nippon Design Centerin johtaja Kenya Hara. Aiemmin kulmikkaan logon reunat ovat nyt pyöreämpiä ja kokonaisuus on esteettisesti miellyttävämpi. Yhtiön pääväri on yhä oranssi, jolla pyritään tuomaan esille Xiaomin elävyyttä ja nuorekkuutta. High-end-mallistot erotellaan muista tuotteista käyttämällä mustaa ja hopeaa lisäväreinä.

Kenya Hara ehdotti Xiaomille keskeistä Alive-suunnittelukonseptia. Hän uskoo, että Xiaomin innovatiivinen teknologia on tuonut kuluttajille mukavuutta, mahdollisuuden optimoida arkea ja keinon reagoida mahdollisiin elinympäristömuutoksiin. ”Alive” tulkitsee Xiaomin filosofiaa visuaalisesta näkökulmasta: ihmiset ovat elossa, tekniikka on ihmisten luomaa, tekniikka on siis myös elävää. Teknologia palvelee aina elämän tarpeita.

Mukaan sähköautobisnekseen

Xiaomi aikoo myös laajentaa toimintaansa älykkäiden sähköajoneuvojen markkinoille antamalla virallisen ilmoituksen Hongkongin pörssille (HKEX). Xiaomin perustaja, puheenjohtaja ja toimitusjohtaja Lei Jun totesi maaliskuussa 2021 järjestetyssä julkistustilaisuudessa, että sähköajoneuvojen liiketoimintaa tullaan harjoittamaan Xiaomin kokonaan omistaman tytäryhtiön alaisuudessa, johon investoidaan 10 mrd. RMB (1,3 mrd. €) alkupääomaa. Seuraavien 10 vuoden aikana Xiaomi on sitoutunut sijoittamaan yhtiöön yhteensä noin 10 miljardia dollaria. Lei Jun toimii myös älykkäiden sähköautojen liiketoiminnan toimitusjohtajana.

”Päätös tehtiin useiden neuvottelujen jälkeen kaikkien Xiaomin osakkaiden kesken, ja se oli mielestäni äärimmäinen matka kohti uutta toimialaa”, sanoo Lei Jun. Hän kuvaa myös, miten Xiaomin johto oli tehnyt perusteellista työtä asiaa harkitessaan. Sähköajoneuvobisnestä oli analysoitu 85 tapaamisessa yli 200 asiantuntijan kanssa viimeisten 75 päivän aikana.

Googlen uusi tekoälyhaku rantautuu Intiaan – maailmanlaajuinen julkaisu alkaa Kommentit pois päältä artikkelissa Googlen uusi tekoälyhaku rantautuu Intiaan – maailmanlaajuinen julkaisu alkaa

Googlen maaliskuussa Yhdysvalloissa lanseeraama AI Mode -hakutoiminto on vihdoin aloittanut maailmanvalloituksensa, ja ensimmäisenä kunnian saa Intia. Tämä tarkoittaa samalla, että ominaisuus on pian saatavilla myös muissa maissa, Suomi mukaan lukien.

Toisin kuin perinteiset AI Overviews -vastaukset, AI Mode osaa toimia hieman pidemmälle. Se perustuu Gemini 2.5 -tekoälymalliin ja käyttää niin sanottua fan-out-menetelmää, joka jakaa kysymyksesi pienempiin osiin, suorittaa useita hakuja puolestasi ja kokoaa vastauksen lähteineen.

Uutta on myös kyky käsitellä 2–3 kertaa pidempiä kysymyksiä, tuki äänikomennoille ja kuvien lisääminen hakuun Lensin kautta. Toiminto toimii sekä Androidilla että :lla ja on käytettävissä suoraan Googlen hakupalkista myös selaimessa.

Googlen AI Mode ei ole enää vain testikenttä vaan askel kohti älykkäämpää hakukonetta, joka ei vain vastaa, vaan yrittää ymmärtää. Seuraavaksi jää nähtäväksi, milloin Suomi pääsee mukaan tekoälyhakujen kärkikastiin.

Xiaomi Mix Flip 2 paljastui – uusi taittuva puhelin värikkäällä twistillä Kommentit pois päältä artikkelissa Xiaomi Mix Flip 2 paljastui – uusi taittuva puhelin värikkäällä twistillä

on pian julkaisemassa toisen sukupolven Mix Flip -taittuvan puhelimen, ja uudet teaserit paljastavat nyt laitteen ulkonäön sekä tärkeimmät tekniset tiedot. Design on tuttu viime vuoden mallista, mutta uutta on värivalikoima: vihreä, violetti ja beige ruutukuvioinnilla tuovat piristystä.

Puhelin on taitettuna ohut, vain 7,57 millimetriä, ja painoa kertyy 199 grammaa. Xiaomi on parantanut saranarakennetta, joka lupaa entistä kestävyyttä. Näyttöpuolella on 4,01-tuumainen OLED-kansi, joka kaartuu kolmelta sivulta ja yltää huikeaan 3 200 nitin kirkkauteen. Päälle on luvassa myös yli 500 sovellusta ja jopa moniajon tuki.

Sisänäyttö pysyy kookkaana 6,86 tuumaisena, ja Xiaomi mainostaa uuden sukupolven “ultra-kestävää taipuisaa lasia”. Tehoista vastaa Snapdragon 8 Elite Leading -piiri yhdessä 12 gigatavun RAM-muistin kanssa. Akussa on 5 165 milliampeerituntia tehoa, ja lataus sujuu sekä langallisesti 67 watin että langattomasti 50 watin voimalla. 15 pitää huolen käyttöjärjestelmästä.

Tehoista kertoo myös Geekbench-tulokset: yli 3 000 pistettä yksittäisellä ytimellä ja lähes 9 600 pistettä moniytimellä. näyttää vahvasti, että taittuvien puhelinten sarja saa tällä laitteella kaivattua jatkoa – kirkkaana, kestävänä ja värikkäänä.