Xiaomi päästää robottikoirat irti Kommentit pois päältä artikkelissa Xiaomi päästää robottikoirat irti

Maanantaina 14.8.2023 Xiaomin toimitusjohtaja Lei Jun esitteli yhtiön CyberDog 2 nimisen robottikoiran. Yrityksen toisen sukupolven nelijalkaisen robotin, jonka hintalapussa lukee tällä hetkellä 12 999 kiinan juania (1785 dollaria).

CyberDog 2 näyttää enemmän luonnolliselta koiralta verrattuna edeltäjäänsä, kertoi Lei. Xiaomi koulutti CyberDog 2:n 30 000 simuloitua tekoälykoiraa hyödyntäen saavuttaakseen erilaisia parannettuja liikkeitä, mukaan lukien hypyt, kumarrukset, käännökset ja nopea toipuminen kaatumisesta. Siinä on 12 mikroaktuaattoria nimeltään CyberGear, jotka mahdollistavat robotin juoksemisen 1,6 m/s nopeudella. Robotti tukee myös eleohjausta, ääniohjausta, esteiden väistämistä ja kasvojentunnistusta. Tällä hetkellä CyberDog 2 on rajoitettu myyntiin Kiinan markkinoilla.

Yrityksen mukaan robottikumppani on käynyt läpi yli 30 000 tekoälysimulaatiota oikeista koirista saavuttaakseen luonnollisemman ja elävämmän käytöksen. Se käyttää Ubuntu- ja ROS2-käyttöjärjestelmiä, ja alusta on tehty ”mahdollisimman avoimeksi lähdekoodiksi” houkutellakseen kehittäjiä. Sisäinen akku kestää arviolta noin 90 minuuttia ennen kuin se on ladattava uudelleen USB-C:n kautta.

Katso esittelyvideo uudesta kirputtomasta kaverista vaikkapa tästä alta:

Xiaomi tuo älykodin ja puettavat laitteet seuraavalle tasolle Kommentit pois päältä artikkelissa Xiaomi tuo älykodin ja puettavat laitteet seuraavalle tasolle

Xiaomi laajentaa AIoT-valikoimaansa uusilla laitteilla, jotka lupaavat tehdä arjesta sujuvampaa ja kodista älykkäämmän. Sarjaan kuuluvat Xiaomi Watch S4 41 mm, robotti-imurit Xiaomi Robot Vacuum 5 ja 5 Pro sekä Xiaomi Smart Camera C701.

Xiaomi Watch S4 41 mm on kevyt ja ohut älykello, jossa on 1,32-tuumainen kirkas AMOLED-näyttö ja jopa 8 päivän akunkesto. Kello tukee yli 150 urheilulajia, monipuolista unen seurantaa ja sykkeen mittausta, ja sport vlog -toiminnolla voi tallentaa treenivideoita suoraan puhelimeen. Saatavilla on useita värivaihtoehtoja, myös luksusversio Sunset Gold, jossa ranneke on kullanvärinen ja kruunussa laboratoriossa kasvatettu timantti.

Robotti-imurit vakuuttavat imutehollaan ja älykkäällä navigoinnillaan. Vacuum 5 Pro yltää jopa 20 000 Pa:n imutehoon ja tunnistaa lian sekä esteet kolmoiskamerajärjestelmällään. Molemmat mallit tukevat puhdistuksen ajastusta, itsepuhdistuvia moppityynyjä ja puheohjausta Alexa- tai Google Assistant -järjestelmin. Akku kestää jopa 140 minuuttia, mikä riittää suurenkin kodin siivoukseen.

Xiaomi Smart Camera C701 valvoo kotia 4K Ultra HD -tarkkuudella ja tekoäly tunnistaa ihmiset, lemmikit ja vauvat, lähettäen hälytyksiä vain tärkeistä havainnoista. Yönäkö, kaksisuuntainen ääni ja suojaavat linssitoiminnot tekevät kamerasta turvallisen ja monipuolisen ratkaisun kotiin.

Hinnat vaihtelevat 59,90 eurosta älykamera C701:ssä aina 899 euroon Vacuum 5 Prossa. Watch S4 41 mm lähtee 169 eurosta, ja Sunset Gold -versio maksaa 249 euroa. Kaikki uutuudet tulevat saataville Xiaomin virallisista kanavista ja valtuutetuista jälleenmyyjistä.

Xiaomi 15T -sarja tuo lippulaivateknologiaa käteen ja kameraunelmia taskuun Kommentit pois päältä artikkelissa Xiaomi 15T -sarja tuo lippulaivateknologiaa käteen ja kameraunelmia taskuun

Xiaomi on julkistanut uuden lippulaivamallistonsa, Xiaomi 15T -sarjan, joka tarjoaa huippuluokan kamerat, suuren näytön ja suorituskykyä säästelemättä. Sarjaan kuuluvat Xiaomi 15T ja tehokkaampi 15T Pro, joista molemmat lupaavat yhdistää tyylikkään muotoilun ja kestävän rakenteen.

Kamerapuolella Xiaomi on tehnyt yhteistyötä Leican kanssa, Pro-mallissa pääkameran polttoväli yltää jopa 115 millimetriin, ja mukana on 5x optinen zoom sekä jopa 20x Ultra Zoom. Molemmissa malleissa on 32 megapikselin etukamera ja tuki 4K-videokuvaamiseen, Pro-mallissa jopa 8K 30 fps ja 4K 120 fps. Lisäksi Xiaomi AISP 2.0 -järjestelmä huolehtii siitä, että kuvat ja videot näyttävät hyvältä joka tilanteessa.

Näyttö on molemmissa malleissa 6,83-tuumainen AMOLED, ja Pro-mallin virkistystaajuus yltää 144 Hz:iin, mikä tekee esimerkiksi pelien ja videon seuraamisesta uskomattoman sulavaa. Suorituskyvystä vastaavat MediaTek Dimensity 9400+ (Pro) ja Dimensity 8400-Ultra (15T), ja laitteen jäähdytyksestä huolehtii tehokas 3D IceLoop -järjestelmä.

Uutuutena sarjaan tulee Xiaomi Offline Communication, jonka avulla voi soittaa puheluita ilman matkapuhelin- tai Wi-Fi-yhteyttä jopa 1,9 kilometrin etäisyydelle Pro-mallilla. Lisäksi uusi HyperOS 3 ja HyperAI tekevät laitteiden käytöstä älykästä ja sujuvaa.

Rakenteeltaan laitteet ovat IP68-luokiteltuja, eli vesi ja pöly eivät haittaa, ja näytöt on suojattu Corning® Gorilla® Glass 7i -lasilla. Pro-mallissa on myös tukeva alumiinirunko, joka kestää kolhuja paremmin.

Hinnat asettuvat 649 eurosta (Xiaomi 15T, 12+256 Gt) 899 euroon (Xiaomi 15T Pro, 12+512 Gt), ja laitteet tulevat myyntiin Proshopissa ja Mistorella. Xiaomi 15T -sarja lupaa siis tehokkaan, monipuolisen ja tyylikkään kumppanin niin valokuvaukseen kuin päivittäiseen käyttöön.