Ydintuho saapuu – Call of Duty: Warzone ilmoitti päivämäärän pelikartan uudistumiselle Kommentit pois päältä artikkelissa Ydintuho saapuu – Call of Duty: Warzone ilmoitti päivämäärän pelikartan uudistumiselle

Call of Duty: Warzone

Kuukausien ajan Call of Duty: Warzone on rakentanut tapahtumaa ydinaseisiin liittyen, joiden räjähtäessä nykyinen battle royale -pelikartta pyyhkiytyisi maan tasalle ja tuhkasta nousisi uusi päivitetty versio. Moni uskoi tapahtuman saapuvan jo maaliskuussa, mutta mitään suurempia muutoksia pelissä ei kuitenkaan nähty. Nyt Activision on julkaissut päivityksen Twitterissä, jonka oletetaan ilmoittavan tarkka päivämäärä uuden pelikartan saapumiselle. Virallinen Call of Duty -tili julkaisi Twitter -palveluun lyhyen videon, joka on selvästi Warzone -moninpeliin liittyvä. Videolla nähdään Zombie -symboli ja teksti ”Loppu on lähellä..”, jonka lisäksi videon lopussa ilmoitetaan päivämäärä 21. huhtikuuta.

Pelissä tapahtunut bugi on saanut Nuke -tapahtuman alkamaan useilla pelaajilla ennenaikaisesti, mutta muutoksen oletetaan tapahtuman pelinsisäiseti. Enempää tietoja tapahtumasta ei ole tällä hetkellä, mutta kuukausien spekulaatioiden jälkeen on virkistävää saada varmistusta kaikille huhuille. Uuden kartan on oletettu sijoittuvan 1980 -luvulle, joka sopisi paremmin uusimman Call of Duty: Cold War -pelin teemaan.

Xbox hylkää yksinoikeudet – tulevaisuus on pelaamista ilman rajoja Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox hylkää yksinoikeudet – tulevaisuus on pelaamista ilman rajoja

Xbox 2042

Xboxin johtaja Sarah Bond on julistanut aikakauden vaihteen, sillä yksinoikeuspelit ovat hänen mukaansa ”vanhanaikaisia”. Hänen mukaansa pelaajat eivät enää valitse laitetta sen eksklusiivisten pelien vuoksi, he haluavat vain pelata ystäviensä kanssa, missä tahansa ja millä tahansa laitteella.

Call of Duty, Minecraft, Fortnite ja Roblox, ne ovat ne, jotka oikeasti rakentavat yhteisöjä. – Bond sanoi haastattelussa.

Bondin näkemyksen mukaan maailma on siirtynyt konsolisodista yhteispelaamisen aikaan. Xbox ei siis halua enää olla vain laite, vaan palvelu, jonka kautta voi pelata pelejä riippumatta alustasta. Tämä sopii yhtiön strategiaan, jossa omat pelit kuten Halo, voivat löytyä muiltakin alustoilta kuin Xboxilta.

Vaikka jotkut näkevät Bondin lausunnoissa puolustuskannan, kun Xboxilla ei juuri nyt ole suuria yksinoikeusjulkaisuja. Bondin sanojen viesti on kuitenkin selvä, tulevaisuus on pelattavuudessa ja saavutettavuudessa, ei rajoissa. Xbox panostaa nyt pilvipelaamiseen, PC:hen ja jopa käsikonsoleihin, kuten ROG Xbox Ally X:ään, joka toimii porttina “pelaa missä vain” -maailmaan.

Microsoftin mukaan seuraava Xbox tulee silti olemaan erittäin laadukas ja huolella kuratoitu kokemus. Mutta jos Bondin puheita on uskominen, konsolin yksinoikeudet jäävät historiaan ja pelaaminen vapautuu lopullisesti laiterajoista.

God of War -tuottaja toivoo jättistudioiden panostavan myös pieniin projekteihin Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -tuottaja toivoo jättistudioiden panostavan myös pieniin projekteihin

God of War

God of War Ragnarökin tuottajana toiminut Meghan Morgan Juinio ei kaihda suuria pelejä, mutta kaipaa pelimaailmaan enemmän pientä ja hieman keskikokoistakin. Entinen Santa Monica Studion johtaja uskoo, että suurten pelistudioiden kannattaisi ottaa mallia indie-kehittäjistä ja sijoittaa enemmän edullisempiin, luovuutta painottaviin peleihin.

Juinion mukaan pelaajat ovat nykyään jo hieman turtuneet kauniisiin grafiikoihin ja massiivisiin pelimaailmoihin.

Jos peli ei ole hauska, ei sillä ole väliä, kuinka upealta se näyttää. – Juinio tiivistää.

Kuka kaipaa enää kolmen vuoden kehityssykliä ja 380 miljoonan euron budjettia, jos pienemmälläkin saa aikaan pelaajia kiinnostavan lopputuloksen?

Hän nostaa esimerkiksi Astro Botin ja Split Fictionin, sillä molemmat pelit suurien yhtiöiden julkaisuja, mutta selvästi kompaktimpia ja nopeammin kehitettyjä kuin tyypilliset AAA-pelit. Näissä ei panosteta vain graafiseen ilotulitukseen, vaan ideaan, joka koukuttaa.

Juinion viesti on selvä, kaikkien pelien ei tarvitse olla seuraava Call of Duty tai GTA. Kun suurstudion resurssit yhdistyvät pienen pelin kokeilunhaluun, lopputulos voi olla jotain todella uutta ja virkistävää. Ja hei, jos se tarkoittaa, että meidän ei tarvitse odottaa Elder Scrolls 6:ta seuraavat 15 vuotta, niin sehän kuulostaa oikein hyvältä.