Yhdysvaltain armeija tavoittelee nuorten kiinnostusta: armeijalle oma e-urheilun tiimi Kommentit pois päältä artikkelissa Yhdysvaltain armeija tavoittelee nuorten kiinnostusta: armeijalle oma e-urheilun tiimi

Yhdysvaltain armeija pyrkii herättämään nuorten kiinnostusta toimintaansa, joten se perustaa e-urheilulle oman tiimin. Tiimin värvääjä Ryan Meaux kertoi Stars and Stripes -sivustolle tiimistä, joka tulee edustamaan Yhdysvaltojen armeijaa pelikisoissa sekä tuo armeijan lähemmäksi nyky-yhteiskuntaa.

Armeijan kiinnostus on ollut vähäistä, ja kuluvana vuonna se jäi värväystavoitteestaan noin 7 500 sotilaan verran. Tilanteen tajunnut sihteeri Marshall Williams sanoi, että on aika heittää vanhat keinot syrjään, sillä nykyiset potentiaalit ovat hyvin erilaisia aiempaan verrattuna. E-urheilun oman tiimin perustaminen lisää armeijalle toivoa saavuttaa nykyiset oikeat osaajat.

Meaux kommentoi, että sotilaat ovat osoittaneet kiinnostustaan edustaa armeijaa pelikisoissa. He haluavat näyttää itsestään puolen, jota monet nuoret eivät osaa odottaa. Sotilaista tulee näkyvämpiä ja heihin on helpompi samaistua. Armeijan uskoo, että sotilaiden myötä nuoret näkevät heidät eri valossa ja ymmärtävät kuinka armeijassa voi olla hyvin monipuolisia rooleja.

”Soldiers have expressed a strong desire to represent the Army in competitive gaming. They have shown Army leaders how gaming can help us connect to young people and show them a side of soldiers they may not expect. This initiative will help make our soldiers more visible and relatable to today's youth … They will be in a support role to help young people see soldiers in a different light and understand the many different roles people can have in the Army.”

Yhdysvaltain armeija saa kaksi tiimiä e-urheilun saralla, jotka molemmat matkustavat kilpailuihin edustaen armeijaa. Toinen tiimeistä tulee painottamaan perinteisempään toiminnalliseen kuntoiluun. E-urheilun jäsenet osallistuvat myös eri armeijan sovellusten ja simulaatioiden betatestaukseen.

Jotta armeijan e-urheiluun voi hakeutua, tulee henkilön olla aktiivinen sekä reserviläinen tai veteraanisotilas. Tiimiin ei voi hakeutua siviilinä tai kansalliskaartina. Hakuaika on parhaillaan käynnissä ja ensimmäiset karsintaturnajaiset järjestetään joulukuun 8. päivä, jolloin hakijat mittelöivät 7 -pelin parissa. Voittaja tulee edustamaan armeijaa tammikuussa PAX South -kisoissa.


Armeijan suunnitelmissa on pelatuttaa tiimillä mm. Call of Dutya, Battlefieldiä, Fortnitea, Tekkeniä, Leagua of Legendsiä, :ta, Overwatchia, FIFAa, Maddenia sekä :ta. Myös toistuu armeijan e-urheilun Facebook-sivun päivityksissä. Armeija ei poissulje mitään e-urheilun peliä, vaan he ovat valmiita testaamaan niitä ennakkoluulottomasti.

Meaux tähdentää, että kaikki sotilaat saavat saman palkan ja edut kuin muut saman tason sotilaat. Lisäksi tiimin jäsenille kustannetaan vaadittavat sertifikaatit, kisat ja muut asiat, jotka vaaditaan työnkuvassa.

Live-action Street Fighter -elokuvaan tähtiloistoa: Jason Momoa ja WWE-tähti Roman Reigns neuvottelelee rooleista Kommentit pois päältä artikkelissa Live-action Street Fighter -elokuvaan tähtiloistoa: Jason Momoa ja WWE-tähti Roman Reigns neuvottelelee rooleista

Legendary Picturesin tuleva -elokuva on saamassa näyttävän näyttelijäkaartin. Tuoreiden tietojen mukaan Jason Momoa, WWE-tähti Roman Reigns, Andrew Koji ja Noah Centineo ovat kaikki neuvotteluissa liittyäkseen mukaan live-action-versioon klassisesta tappelupelistä.

Vaikka virallisia sopimuksia ei ole vielä tehty, Deadline raportoi, että nämä nimet ovat vahvasti mukana elokuvan roolitusprosessissa. Vielä ei kuitenkaan tiedetä, ketä pelisarjan ikonisia hahmoja he mahdollisesti esittäisivät. Myös juonesta vaietaan toistaiseksi, mutta projekti etenee kohti ensi-iltaa, joka on suunniteltu keväälle 2026.

Street Fighter -elokuva julkistettiin jo vuonna 2023, kun Legendary hankki oikeudet Capcomin legendaariseen pelisarjaan. Alkuperäisinä ohjaajina toimivat -tähdet ja -kauhuhitin tekijät Danny ja Michael Philippou. He kuitenkin jättivät projektin vuoden 2024 aikana. Helmikuussa 2025 ohjaajaksi nimettiin 'n Kitao Sakurai, joka tunnetaan omaperäisestä tyylistään.

Jos mukaan saadaan esimerkiksi Momoan kaltainen toimintatähti tai Koji, joka on vakuuttanut muun muassa elokuvassa , elokuva voi nousta yhdeksi videopelielokuvien kärkiteoksista. Faneja kiinnostaa erityisesti, kuka esittää suosikkeja kuten Ryu, Ken, Guile tai M. Bison.

Ääninäyttelijöiden liitto haastaa Epic Gamesin: tekoälyllä tuotettu James Earl Jonesin ääni kyseenalaistetaan Kommentit pois päältä artikkelissa Ääninäyttelijöiden liitto haastaa Epic Gamesin: tekoälyllä tuotettu James Earl Jonesin ääni kyseenalaistetaan

Fortnitessa debytoinut tekoälyllä äänitetty Darth Vader aiheutti myrskyn työmarkkinoilla. syyttää Epic Gamesia laittomasta toiminnasta.

Ääninäyttelijöiden ammattiliitto SAG-AFTRA on jättänyt epäreilun työkäytännön valituksen Epic Gamesin omistamaa Llama Productionsia vastaan, liittyen Fortnitessa julkaistuun tekoälypohjaiseen Darth Vader -hahmoon. Liiton mukaan tekoälyn käyttö ääniroolissa rikkoo neuvotteluoikeuksia ja syrjäyttää ihmisesiintyjien työn.

Tekoäly-Vader rikkoo rajoja – ja sopimuksia

Fortnitessa nähty uusi Darth Vader -NPC osaa keskustella pelaajien kanssa, ja jopa tarjota tukea mielenterveyteen liittyvissä tilanteissa. Hahmo käyttää James Earl Jonesin ikonista ääntä, jota on tuotettu tekoälyllä näyttelijän perikunnan suostumuksella. Jones, joka kuoli vuonna 2024, oli pitkään pitänyt Vaderin ääntä olennaisena osana -tarinaa.

Vaikka perikunta hyväksyi yhteistyön, SAG-AFTRA kokee, että Epic käytti tekoälyä ilman asianmukaisia neuvotteluja, rikkoen näin liiton kanssa sovittuja käytäntöjä. Liiton mukaan olisi pitänyt neuvotella mahdollisuudesta käyttää ihmisesiintyjiä, jotka ovat aiemmin tulkinneet Vaderin ääntä videopeleissä.

Pitkittynyt lakko ja kiistellyt AI-pykälät

Ääninäyttelijöiden edustajat ovat olleet lakossa jo 10 kuukautta, juuri tekoälyyn liittyvien ehtojen takia. Vaikka suurin osa muista sopimuskohdista on hyväksytty, AI:n käyttö äänirooleissa on jäänyt kiistanalaiseksi. Liitto korostaa, että se ei vastusta teknologiaa sinänsä, vaan vaatii oikeutta neuvotella sen käytöstä.

Valitus on nyt Yhdysvaltain kansallisen työelämälautakunnan (NLRB) käsissä. Jos lautakunta katsoo, että Epic on toiminut lainvastaisesti, se voi määrätä erilaisia seuraamuksia, kuten vaatia hahmon poistamista pelistä, uuden ääninäyttelijän palkkaamista tai muita hyvitystoimia. Prosessi voi kestää kuukausia tai jopa vuosia, mutta osapuolet voivat myös päätyä sovintoon ennen sitä.

Tapaus heijastaa laajempaa jännitettä peliteollisuudessa: voiko tekoäly korvata ihmistaiteilijoita, ja kenellä on valta päättää siitä? Fortniten Darth Vader saattaa jäädä historiaan – ei pelkästään pelihahmona, vaan rajapyykkinä pelialan työehdoissa.