Yhdysvaltain armeija tavoittelee nuorten kiinnostusta: armeijalle oma e-urheilun tiimi Kommentit pois päältä artikkelissa Yhdysvaltain armeija tavoittelee nuorten kiinnostusta: armeijalle oma e-urheilun tiimi

Yhdysvaltain armeija pyrkii herättämään nuorten kiinnostusta toimintaansa, joten se perustaa e-urheilulle oman tiimin. Tiimin värvääjä Ryan Meaux kertoi Stars and Stripes -sivustolle tiimistä, joka tulee edustamaan Yhdysvaltojen armeijaa pelikisoissa sekä tuo armeijan lähemmäksi nyky-yhteiskuntaa.

Armeijan kiinnostus on ollut vähäistä, ja kuluvana vuonna se jäi värväystavoitteestaan noin 7 500 sotilaan verran. Tilanteen tajunnut sihteeri Marshall Williams sanoi, että on aika heittää vanhat keinot syrjään, sillä nykyiset potentiaalit ovat hyvin erilaisia aiempaan verrattuna. E-urheilun oman tiimin perustaminen lisää armeijalle toivoa saavuttaa nykyiset oikeat osaajat.

Meaux kommentoi, että sotilaat ovat osoittaneet kiinnostustaan edustaa armeijaa pelikisoissa. He haluavat näyttää itsestään puolen, jota monet nuoret eivät osaa odottaa. Sotilaista tulee näkyvämpiä ja heihin on helpompi samaistua. Armeijan uskoo, että sotilaiden myötä nuoret näkevät heidät eri valossa ja ymmärtävät kuinka armeijassa voi olla hyvin monipuolisia rooleja.

”Soldiers have expressed a strong desire to represent the Army in competitive gaming. They have shown Army leaders how gaming can help us connect to young people and show them a side of soldiers they may not expect. This initiative will help make our soldiers more visible and relatable to today’s youth … They will be in a support role to help young people see soldiers in a different light and understand the many different roles people can have in the Army.”

Yhdysvaltain armeija saa kaksi tiimiä e-urheilun saralla, jotka molemmat matkustavat kilpailuihin edustaen armeijaa. Toinen tiimeistä tulee painottamaan perinteisempään toiminnalliseen kuntoiluun. E-urheilun jäsenet osallistuvat myös eri armeijan sovellusten ja simulaatioiden betatestaukseen.

Jotta armeijan e-urheiluun voi hakeutua, tulee henkilön olla aktiivinen sekä reserviläinen tai veteraanisotilas. Tiimiin ei voi hakeutua siviilinä tai kansalliskaartina. Hakuaika on parhaillaan käynnissä ja ensimmäiset karsintaturnajaiset järjestetään joulukuun 8. päivä, jolloin hakijat mittelöivät Tekken 7 -pelin parissa. Voittaja tulee edustamaan armeijaa tammikuussa PAX South -kisoissa.


Armeijan suunnitelmissa on pelatuttaa tiimillä mm. Call of Dutya, Battlefieldiä, Fortnitea, Tekkeniä, Leagua of Legendsiä, PUBG:ta, Overwatchia, FIFAa, Maddenia sekä NBA 2K:ta. Myös Street Fighter toistuu armeijan e-urheilun Facebook-sivun päivityksissä. Armeija ei poissulje mitään e-urheilun peliä, vaan he ovat valmiita testaamaan niitä ennakkoluulottomasti.

Meaux tähdentää, että kaikki sotilaat saavat saman palkan ja edut kuin muut saman tason sotilaat. Lisäksi tiimin jäsenille kustannetaan vaadittavat sertifikaatit, kisat ja muut asiat, jotka vaaditaan työnkuvassa.

Blizzard täyttää 35 vuotta ja BlizzCon tekee näyttävän paluun vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard täyttää 35 vuotta ja BlizzCon tekee näyttävän paluun vuonna 2026

Blizzard Entertainment täyttää ensi vuonna 35 vuotta, ja yhtiö aikoo juhlia merkkipaaluaan isosti. Blizzardin presidentti Johanna Faries lupaa, että vuodesta 2026 tulee koko pelitalon historian suurin ja faneille tämä tarkoittaa tuttuja suosikkeja, isoja päivityksiä ja ennen kaikkea BlizzConin paluuta.

Vuosi käynnistyy vahvasti jo keväällä, kun World of Warcraft saa odotetun Midnight-laajennuksen maaliskuussa. Samalla Diablo-sarja juhlii 30-vuotista taivaltaan, Diablo IV saa Lord of Hatred -päivityksen ja Overwatch täyttää kymmenen vuotta. Blizzard selvästi kaivaa esiin koko hittiputkensa, eikä häpeile sitä.

Kaiken kruunaa syyskuussa palaava BlizzCon, Blizzardin oma fanitapahtuma, joka järjestetään Anaheimissa. Tapahtuma jäi väliin vuosina 2024 ja 2025 Microsoft-yrityskaupan jälkeen, mutta Fariesin mukaan tauko oli tarkoituksellinen: aikaa haluttiin antaa, jotta paluu tehdään kunnolla. Lipunmyynnin varhainen kiinnostus kertoo, että fanit ovat enemmän kuin valmiita kokoontumaan taas yhteen.

Faries korostaa, että Blizzard panostaa nyt vahvasti ikonisiin pelisarjoihinsa, mutta ei jää vain menneeseen. Tavoitteena on modernisoida tuttuja brändejä, yllättää pelaajat ja luoda sisältöä, joka kantaa seuraavatkin vuosikymmenet. Perinne säilyy, mutta pölyä pyyhitään pois.

Jos lupaukset pitävät, Blizzard ei juhli 35-vuotissynttäreitään hiljaisella kakkukahvilla, vaan ilotulituksella, joka näkyy ja kuuluu koko pelimaailmaan. Fanien kannalta vuosi 2026 näyttää jo nyt varsin lupaavalta.

Take-Two nappasi Perfect Dark -veteraanit uuden 2K-studion johtoon Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two nappasi Perfect Dark -veteraanit uuden 2K-studion johtoon

Take-Two Interactive

Perfect Dark -pelin peruuntuminen ja sen kehittäneen The Initiative -studion sulkeminen eivät jättäneet kaikkia tekijöitä tyhjän päälle. Kaksi projektin avainhenkilöä, studion entinen johtaja Darrell Gallagher ja ohjaaja Brian Horton, ovat löytäneet uuden kodin Take-Two Interactivelta, tarkemmin sanottuna 2K:n riveistä.

Jason Schreierin Blueskyssa kertoman mukaan Gallagher ja Horton perustavat 2K:n alaisuuteen kokonaan uuden pelistudion. Toistaiseksi ei tiedetä, millaista projektia kaksikko lähtee kehittämään tai seuraako heitä lisää Perfect Dark -tiimin jäseniä.

2K vahvisti palkkaukset lyhyellä lausunnolla, jossa korostettiin kaksikon vaikuttavaa kokemusta. Heidän yhteinen taustansa kattaa kuusi vuosikymmentä AAA-kehitystä sarjoissa kuten Tomb Raider, Call of Duty, Destiny, Marvel’s Spider-Man, Hitman ja Deus Ex.

Uuden studion suunnitelmista ei ole vielä mitään kerrottavaa, mutta 2K lupaa palata asiaan myöhemmin. Selvää kuitenkin on, että tämä kaksikko ei ole matkalla pieniin projekteihin.