Yhdysvaltain suurin videopelialan ammattiliitto ryhtyi lakkoon taistellaakseen alan työolosuhteiden puolesta Kommentit pois päältä artikkelissa Yhdysvaltain suurin videopelialan ammattiliitto ryhtyi lakkoon taistellaakseen alan työolosuhteiden puolesta

Satoja Bethesdan laadunvalvonnan työntekijöitä, jotka työskentelevät – ja -pelien parissa, aloitti lakon eri puolilla Yhdysvaltoja vastalauseena etätyövaatimustensa sivuuttamiselle ja työtehtävien ulkoistamiselle. Microsoftin omistaman ZeniMaxin ammattiliitto, johon kuuluu yli 300 työntekijää, vaatii rajoituksia ulkoistetun työvoiman määrään ja joustavampaa etätyöpolitiikkaa.

Microsoftin edustaja totesi kunnioittavansa työntekijöiden oikeutta ilmaista mielipiteensä ja jatkavansa neuvotteluja heidän kanssaan.

”Kaikki ymmärtävät, että tämä on tarpeellista,” totesi laadunvalvontatiimin vetäjä . Seniorilaadunvalvoja lisäsi: ”Lakkoilu ei ole ihanteellista, mutta konkreettinen teko on välttämätön parempien työolosuhteiden puolesta.”

Pitkäaikainen Fallout-fani Aaron Paul nähdään sarjan seuraavalla kaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Pitkäaikainen Fallout-fani Aaron Paul nähdään sarjan seuraavalla kaudessa

-sarjan kolmas kausi on vasta tekeillä, mutta tuotanto näyttää jo ottaneen ison harppauksen eteenpäin. on vahvistanut, että mukaan liittyy yllättävä mutta fanien toivoma nimi: Aaron Paul.

Paul tunnetaan parhaiten roolistaan Jesse Pinkmanina sarjassa , mutta nyt hän vaihtaa huumelaboratoriot post-apokalyptiseen erämaahan. Tarkkaa roolia ei ole vielä paljastettu, joten emme tiedä onko hän ystävä, vihollinen vai jotain siltä väliltä. Fallout-maailmassa kun harva pysyy kovin pitkään yksiselitteisenä hyviksinä.

Mielenkiintoista kyllä, tämä ei ole ensimmäinen kerta kun Paul liittyy Fallout-universumiin. Hänet nähtiin jo vuonna 2010 -pelin lanseeraustilaisuudessa, ja hän on myös itse puhunut julkisesti kiinnostuksestaan pelisarjaa kohtaan. Taustalla on lisäksi yhteys sarjan tekijöihin, sillä hän näytteli aiemmin :n Westworld -sarjassa, jonka tekijät ovat mukana myös Falloutin tuotannossa.

Sarjan toinen kausi sijoittui New Vegasiin, mutta kolmannen kauden kerrotaan siirtyvän uuteen ympäristöön, mahdollisesti Coloradoon. Tämä on kiinnostava valinta, sillä kyseinen alue ei ole entuudestaan tuttu Fallout-peleistä, mikä antaa tekijöille vapautta rakentaa uutta tarinaa ilman vanhoja rajoja.

Kolmannen kauden on arvioitu ilmestyvän vuonna 2027, ja kuvaukset alkavat jo tänä kesänä. Jos kaikki etenee suunnitelmien mukaan, Aaron Paul saattaa pian harhailla aavikkoradioaktiivisessa maailmassa ja fanit yrittävät tietenkin jo nyt arvailla, kuinka pahasti asiat menevät pieleen.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?