Zelda-fanien märkä uni – LEGO julkaisee näyttävän 2-in-1-rakennussarjan Kommentit pois päältä artikkelissa Zelda-fanien märkä uni – LEGO julkaisee näyttävän 2-in-1-rakennussarjan

ja ovat paljastaneet yhteistyönä syntyneen Tree 2-in-1 -rakennussarjan. Setti julkaistaan 1. syyskuuta 2024 ja sen hinta on 299,99 euroa. Ennakkotilaukset ovat jo käynnissä LEGO-kaupoissa.

2500 palan setti mahdollistaa Deku-puun rakentamisen joko N64:n Ocarina of Time -pelistä tai Nintendo Switchin Breath of the Wildistä. Rakennuksen mitat ovat:

  • Breath of the Wild: leveys 33 cm, korkeus 31 cm
  • Ocarina of Time: leveys 21 cm, korkeus 33 cm

Paketti sisältää neljä LEGO-minihahmoa: Breath of the Wildistä tutut Zelda ja Link sinisissä asuissaan sekä Ocarina of Time -pelistä nuori Link. Mukana on myös rakennettavia hahmoja ja olentoja kuten Hestu Korok marakasoineen, useita pienempiä Korokeja, Deku Baba -kasveja, Navi-keiju, Deku-verso ja Skulltula.

Setti tarjoaa nostalgisen ja yksityiskohtaisen rakennuselämyksen ja antaa Zelda-faneille mahdollisuuden rakentaa joko Ocarina of Time- tai Breath of the Wild -pelin ikonisia kohtauksia. Deku-puun lisäksi setti sisältää myös muita tuttuja elementtejä peleistä, kuten Breath of the Wildin Master Sword -pedestalin ja Ocarina of Time -pelin Linkin talon. Molemmat versiot tarjoavat interaktiivisia ominaisuuksia.

Breath of the Wild -versiossa Deku-puun ilmettä voi muutella vivulla, kun taas Ocarina of Time -versiossa puun suu aukeaa ja sieltä ilmestyy Skulltula-hämähäkki. Fanit ihastuvat myös molempien versioiden yksityiskohdista, kuten liikkuvista kasvoista.

Setti julkaistaan syyskuun alussa ja voit ennakkotilata sen nyt LEGO-kaupoista.

Nintendo virittelee jo seuraavaa animaatiohittiä – ensi-ilta keväällä 2028 Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo virittelee jo seuraavaa animaatiohittiä – ensi-ilta keväällä 2028

Vaikka pyörii yhä elokuvateattereissa, ei jää lepäämään laakereilleen. Yhtiön seuraava animaatioelokuva on nimittäin jo aikataulutettu ja ensi-ilta on luvassa 12. huhtikuuta 2028.

Elokuvan takana on jälleen , joka tunnetaan muun muassa -elokuvista sekä Marion valkokangasmenestyksestä. Tuleva projekti kulkee toistaiseksi työnimellä ”Untitled Illumination/Nintendo event film”, mutta huhumylly käy jo kuumana.

Vahvin veikkaus on, että kyseessä on -aiheinen spinoff. Hahmon poissaolo tuoreimmasta Mario-elokuvasta on herättänyt spekulaatioita jo pitkään, ja nyt palaset alkavat loksahdella paikoilleen. Myös Seth Rogenin odotetaan palaavan rooliinsa, mikä vain lisää vettä myllyyn.

Nintendo rakentaa selvästi isompaa elokuvauniversumia. Vuodelle 2027 on jo luvassa live-action-versio -sarjasta, ja Mario-elokuvien jatkoa kaavaillaan vuodelle 2029. Tahti on kova ja suunta selvä.

Mitä tuleva elokuva lopulta kertoo, on vielä mysteeri. Tarjolla voi olla täysin uusi tarina tai palasia klassisista peleistä, kuten -sarjasta. Nintendo ei ole poistumassa elokuvakartalta mihinkään, päinvastoin, se vasta lämmittelee.

Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin Kommentit pois päältä artikkelissa Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin

on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.

-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. :llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.

Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.

Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.

Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten : Breath of the Wild ja , ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.