Zelda-Fanit innostuivat prinsessa Zeldan verisestä puolesta uudessa pelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Zelda-Fanit innostuivat prinsessa Zeldan verisestä puolesta uudessa pelissä

No nyt mennään! paljasti uuden -pelin, : Echoes of Wisdom, jossa Linkin sijaan sankarin viittaa kantaa itse prinsessa Zelda. Fanit ovat haltioituneita ajatuksesta, että Zeldaa saa vihdoin pelata aggressiivisena hahmona.

Pelissä Zelda puolustaa Hyrulea Triforce of Wisdomin voimien avulla. Hänen aseena toimii Tri Rod, jolla Zelda voi ratkaista ongelmia enemmän pulmia ratkaisemalla kuin vihollisia silpomalla.

Fanit ovat jo ehtineet luoda hauskoja meemejä ja kuvia, joissa Zelda on luotu kylmäveriseksi soturiksi. Twitterissä @kurdupl julkaisi kuvan synkän näköisestä Zeldasta murskaamassa huolista moblinia. Toinen käyttäjä, @Stoic_Miiverse, kuvasi Zeldan hyppäävän taitavasti päällikön päälle Linkin innostaessa taustalla.

Tämä innostus on ymmärrettävää, sillä kyseessä on ensimmäinen Zelda-peli, jossa pelataan itse Zeldaa päähenkilönä. Echoes of Wisdom julkaistaan 26. syyskuuta 2024, ja Nintendo Directissä paljastettiin myös muita toimintoja. Zelda voi esimerkiksi kopioida esineitä ja olentoja Tri Rodin avulla luoden uusia strategisia mahdollisuuksia.

Julkistuksen yhteydessä Nintendo ilmoitti myös Zelda-aiheisesta, erikoisvärisestä Lite -pelikonsolista, joka julkaistaan samana päivänä pelin kanssa. Peli lupaa ainutlaatuisen kokemuksen, sillä jokainen läpipeluu voi olla erilainen riippuen siitä, mitä esineitä Zelda kopioi matkallaan.

Lähde: IGN

Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa

Nintendon uusi konsoli Switch 2 näyttää tehneen heti lähtemättömän vaikutuksen pelimarkkinoihin. Analyysiyhtiö arvioi, että laitteen julkaisu kasvatti kolmannen osapuolen pelien myyntiä peräti 75 prosenttia ja toi noin 930 miljoonan euron lisätulot vain yhdeksässä kuukaudessa.

Erityisen huomionarvoista on, että kasvu ei tullut suuremmista myyntimääristä, vaan korkeammista hinnoista. Pelien kappalemyynti itse asiassa laski hieman, noin 2,5 prosenttia, mutta uusien pelien korkeampi hintataso nosti kokonaisliikevaihtoa reippaasti.

Suurimmat voittajat löytyvät julkaisijoiden joukosta. , ja keräsivät kukin yli 93 miljoonaa euroa tuloja Switch-alustalla. Erityisesti on ollut merkittävä veturi Warner Brosille.

Switch 2:n menestys kertoo myös isommasta muutoksesta pelialalla. Vaikka Sonyn ja Microsoftin konsolit ovat tehokkaita, niiden korkea hinta ja hieman hiipunut käyttäjäkasvu ovat tehneet Nintendon alustasta entistä houkuttelevamman. Julkaisijat näkevät Switch 2:n mahdollisuutena tavoittaa laajempi yleisö helpommin.

Taustalla vaikuttaa myös alkuperäisen Switchin valtava suosio, yli 150 miljoonaa myytyä laitetta. Se luo vahvan pohjan uudelle konsolille ja tekee siitä keskeisen alustan pelijulkaisijoille, jotka etsivät kasvua tilanteessa, jossa kilpailijoiden käyttäjäkunnat eivät kasva entiseen tahtiin.

Kaiken kaikkiaan Switch 2 ei ole pelkästään uusi konsoli, vaan merkittävä voima, joka muokkaa koko pelialan suuntaa ja ainakin toistaiseksi näyttää siltä, että pelintekijät seuraavat rahaa.

Pokémon Champions -pelin hinnat vuotivat: Tällaista maksumallia Nintendo suunnittelee Kommentit pois päältä artikkelissa Pokémon Champions -pelin hinnat vuotivat: Tällaista maksumallia Nintendo suunnittelee

Ensi kuussa Switchille saapuva on saanut ensimmäiset epäviralliset hintatietonsa. Vaikka Nintendo ja The Company eivät ole vielä vahvistaneet lopullista hinnoittelua, yhdysvaltalaisessa PAX East -tapahtumassa liikkuneet tiedot maalaavat kuvan monitasoisesta maksumallista.

Aloituspaketit ja taistelupassit

Peli on tyypiltään ”free-to-start”, eli peruspelaaminen on ilmaista, mutta etenemistä ja mukauttamista vauhditetaan mikromaksuilla. YouTube-kanava PanFro Gamesin mukaan tarjolla on useita eri hintaluokkia:

  • Starter Pack (n. 10 €): Lisää box-tilaa pokémoneille (30 -> 80), eksklusiivista musiikkia sekä peliä nopeuttavia Quick- ja Training-tikettejä.
  • Battle Pass (Ilmainen): Kausipisteillä ansaittavia peruspalkintoja sijoitusotteluista.
  • Premium Battle Pass (n. 7 €): Avaa lisäpalkintoja ja eksklusiivisia asusteita, joita ei muuten saa kaupasta.

Kallis vuosijäsenyys ja Switch 2 -päivitys

Puhutuin paljastus on 12 kuukauden jäsenyys, jonka hinta on asettumassa noin 50 euron tasolle. Jäsenyys tuo mukanaan merkittäviä etuja, kuten suuremman säilytystilan pokémoneille, enemmän samanaikaisia taistelutiimejä sekä vain jäsenille tarkoitettuja tehtäviä ja musiikkiraitoja.

Mielenkiintoisena yksityiskohtana on vahvistettu, että peli saa ilmaisen päivityksen tulevalle Switch 2 -konsolille. Päivityksen on luvattu parantavan pelin visuaalista suorituskykyä ja graafista loistoa.

On hyvä muistaa, että kyseessä ovat vielä vahvistamattomat tiedot, ja lopulliset eurohinnat saattavat hieman vaihdella eShop-julkaisun yhteydessä.