Zombieräiskintä Back 4 Blood myöhästyy lokakuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Zombieräiskintä Back 4 Blood myöhästyy lokakuulle

Back 4 Blood

Tulevan co-op zombieräiskintäpelin Back 4 Blood julkaisuajankohtaa on myöhäistetty kesäkuulta lokakuulle.

Pelin kehittäjän mukaan peli vaatii vielä viimeistelyä ollakseen julkaisukelpoinen. Pelin taustalla on suositun Left 4 Dead -zombieräiskinnän kehittäjä Turtle Rock Studios ja Warner Bros. Interactive Entertainment.

Peli tarjoilee Left 4 Dead tyyppistä hektistä ja hauskaa zombien lahtaamista yhdessä kavereiden kanssa. Pelin kehityksessä on otettu tarkkaan huomioon fanien toiveet. Sitä voi pelata yksin tai kolmen kaverin kanssa tai yksin kolmen tekoälypelaajan kanssa. Pelistä tulee löytymään myös kahdeksan pelaajan PvP-pelitila.

Tarinaltaan pelissä noudatetaan kovinkin tuttua kaavaa, jossa maailmanloppu häämöttää ja ihmiskunnan on tuhonnut lähes täysin Devil Worm niminen parasiitti. Pelaaja on ihmiskunnan viimeinen toivo ja yhdessä muiden Cleanereiden kanssa tehtävänä on tuhota kaikki tartunnan saaneet eli Riddenit.

Back 4 Blood ilmestyy lokakuun 12. päivä 2021 Playstation 5, Playstation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.

Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen

Grand Theft Auto VI

Sony on ottanut :n markkinointiaseekseen ja lähettää nyt suoria päivitysviestejä PS4-pelaajille. Kohderyhmänä ovat aktiiviset -pelaajat sekä ne, joilla on GTA 6 toivelistallaan. Viesti on napakka: ”Hanki tänään ollaksesi valmis, kun Grand Theft Auto VI julkaistaan 19. marraskuuta 2026.” Mukana tulee QR-koodi, joka ohjaa suoraan :n ostosivulle.

Syy on yksinkertainen: GTA 6 ei tule PS4:lle lainkaan. Rockstar on vahvistanut julkaisualustoiksi ainoastaan PS5:n ja |S:n. Sony käyttää wishlist-dataa ja pelihistoriaa kohdennetakseen viestit juuri oikealle yleisölle sen sijaan, että lähettäisi massaviestin kaikille vanhan konsolin omistajille.

Sony suhtautuu GTA 6:een lähes omana eksklusiivina: yhtiö sisällytti pelin osakkeenomistajille esitettyyn diaan Ghost of Yoteinin ja Marvel’s Wolverinen rinnalle, vaikka kyseessä on kolmannen osapuolen julkaisu. Markkinointisopimus Take-Twon kanssa on vahvistettu, ja Sony haluaa selvästi hyödyntää pelin valtavan hype-aallon PS5-myynnin kasvattamiseen.

PS4 on nyt 13-vuotias, ja tämä kampanja voi hyvin olla sen virallinen hautajaissaatto. Sonyn Days of Play -kampanja on tulossa lähiviikkoina, joten vaihtokauppatarjouksiin ja konsolibundleihin kannattaa pitää silmät auki ennen marraskuun julkaisua.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, :lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.