Zynga sulkee Echtra Games -studionsa ennen uuden pelin julkistusta Kommentit pois päältä artikkelissa Zynga sulkee Echtra Games -studionsa ennen uuden pelin julkistusta

Pelialalla tapahtuu jälleen merkittäviä muutoksia: mobiilijätti on päättänyt lopettaa toimintansa San Franciscossa sijaitsevassa -pelistudiossa. Studio tunnetaan erityisesti 3:sta ja sen perustaja on Max Schaefer, joka oli mukana luomassa sekä – että Torchlight-sarjoja.

Zynga osti Echtran vuonna 2021 ja studio työsti tuolloin uutta, vielä julkistamatonta monialustapeliä. Valitettavasti peli ei koskaan nähnyt päivänvaloa. Studio suljetaan kokonaan kesäkuun 2025 loppuun mennessä, ja noin 60 työntekijää jää ilman työpaikkaa.

Zynga kertoi päätöksen olevan osa strategista uudelleenjärjestelyä. Samalla yhtiö sulkee myös toisen studionsa, NaturalMotionin kehittämän -pelin, vain yhdeksän kuukautta sen julkaisun jälkeen.

Echtran sulkeminen on osa laajempaa trendiä: sen emoyhtiö Take-Two on viime aikoina lakkauttanut yksiköitään, irtisanonut henkilöstöä ja peruuttanut projekteja.

Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus

Suomalaisen pelialan kuukausittainen Good Game News from Finland -uutiskirje on julkaistu. Heinäkuu oli alan osalta poikkeuksellisen hiljainen lomakauden vuoksi, mutta täysin uutisitta kuukausi ei jäänyt.

Kuukauden merkittävimpiin uutisiin lukeutuu Nitro Gamesin noin 2,1 miljoonan euron kehityspalvelusopimus nimeämättömän eurooppalaisen pelijulkaisijan kanssa. Sopimus koskee vielä julkistamatonta mobiiliräiskintäpeliä, ja aiempien tilausten kanssa yhteistyön kokonaisarvo nousee noin 4,1 miljoonaan euroon.

Samalla Nitro Games kertoi siirtäneensä Autogun Heroes -pelin mobiiliversion kehitys- ja julkaisuvastuun tamperelaiselle Hyperkanille. Nitro säilyttää pelin immateriaalioikeudet, mutta voi järjestelyn ansiosta keskittää resurssejaan uusiin mobiiliprojekteihin.

Uusia suomalaispelejä Steamissa

Heinäkuussa nähtiin myös useita suomalaisia pelijulkaisuja ja päivityksiä.

Steamissa julkaistiin muun muassa:

  • Warena, jonka taustalla on alkuperäisen Angry Birdsin kehittäjiin kuuluva Tuomas Erikoinen.
  • Taival, Bonobo Softwaren avoimen maailman toimintaroolipeli, joka saapui varhaiseen julkaisuun.
  • Forsaken Realms: Vahrin’s Call, Titan Rocin ensimmäinen peli.

Lisäksi taktinen rikkoi jo puolen miljoonan pelaajan rajan ja sai uutta lisäsisältöä.

Elokuun lopulla Steamin Early Accessiin puolestaan saapuu DIRTNAP, joka yhdistää Wormsin hengessä täysin tuhoutuvat kentät reaaliaikaiseen moninpelitoimintaan.

Suomalaispelit näkyvästi esillä Gamescomissa

Suomalaispelit ovat jälleen vahvasti mukana Gamescom 2026 -messuilla Kölnissä.

Neogames järjestää tuttuun tapaan Nordic All Stars -yhteisosaston, jossa nähdään useita suomalaisia studioita ja pelialan organisaatioita. Mukana ovat esimerkiksi Dreamloop Games, VRKiwi, Kokoon Games, Simucube, Neon Cocoa, Bonus Stage Publishing ja useita muita kotimaisia toimijoita.

Messuilla nähdään myös poikkeuksellisen korkean tason suomalaisedustus, sillä Euroopan komission johtava varapuheenjohtaja Henna Virkkunen osallistuu tapahtumaan ensimmäistä kertaa ja pitää puheenvuoron EU:n pelialastrategiasta.

Vaikka heinäkuu oli uutisrintamalla tavallista rauhallisempi, suomalainen peliala jatkaa syksyä kohti vahvassa vireessä niin uusien julkaisujen, kansainvälisten messujen kuin merkittävien liiketoimintasopimustenkin siivittämänä.

Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen

-fanien pitkäaikainen haave animaatiosarjasta ei ole vieläkään kuopattu. Blizzardin Overwatch-pomo Walter Kong sanoo suoraan, ettei ideaa voi sulkea pois, vaikka mitään konkreettista ei ole tällä hetkellä kehitteillä.

Kongin mukaan kiinnostus animaatioon on ollut jatkuvaa jo pelin alkuajoista lähtien. Aina kun julkaisee trailereita tai tapahtumasisältöä, kommenttikentät täyttyvät samalla kysymyksellä: “milloin sarja tulee?”. Yhtiö myöntää, että kysyntää selvästi olisi, mutta toteutus ei ole yksinkertainen.

Taustalla on myös historiaa, joka selittää hidasta etenemistä. Blizzard on aiemmin yrittänyt viedä pelisarjojaan -sarjoiksi, joiden mukana olivat myös Overwatch, ja , mutta suunnitelmat kariutuivat yhtiöiden välisiin kiistoihin ja henkilöstöriitoihin.

Samaan aikaan Overwatchin tarinankerronta on ollut pitkään haastavaa. Kehittäjät ovat kertoneet, että kunnianhimoa oli aluksi liikaa. Piti samaan aikaan pyörittää live-peliä, rakentaa tarinaa ja kehittää uusia pelimoodiratkaisuja, mikä lopulta johti priorisointiin PvP-pelin suuntaan.

Vaikka animaatiosarjaa ei ole vahvistettu, Blizzard vihjaa jatkavansa tarinallisten projektien tutkimista. Toisin sanoen Overwatch-universumi ei ole laajenemassa vielä huomenna televisioon, mutta ovi on jätetty raolleen, ja fanit pitävät sitä kyllä auki vaikka väkisin.