50 peliä ladattavissa ilmaiseksi GOG -pelikaupasta Kommentit pois päältä artikkelissa 50 peliä ladattavissa ilmaiseksi GOG -pelikaupasta

Shadow Warrior

The Witcher 3: Wild Hunt ja Cyberpunk 2077 -pelien kehittäjä CD Projekt RED jakaa parhaillaan GOG -pelikauppapaikallaan 50 peliä ilmaiseksi.

Mukana on mm. kauhuroolipeli Betrayer, klassiset The Elder Scrolls -pelit Arena sekä Daggerfall sekä Quake II RTX. Katso koko lista peleistä alta.

  • Betrayer
  • Dirks Smallwood HD
  • The Elder Scrolls II: Daggerfall
  • The Elder Scrolls: Arena
  • Daggerfall Unity – GOG Cut
  • Fall of Porcupine: Prologue
  • Urbek City Builder Prologue
  • Loria
  • Symphonia (Student Project, 2020)
  • OpenTTD
  • Samorost 1
  • POSTAL: Classic and Uncut
  • War Wind
  • Ascendant
  • Akalabeth: World of Doom
  • Beneath a Steel Sky
  • Bio Menace
  • Cayne
  • Dagon: by H.P. Lovecraft
  • The Darkest Tales – Into the Nightmare
  • Delores: A Thimbleweed Park Mini-Adventure
  • Doomdark’s Revenge
  • Eschalon: Book I
  • Flight of the Amazon Queen
  • GWENT: The Witcher Card Game
  • Hello Neighbor Alpha Version
  • Hellpoint: The Thespian Feast
  • Higurashi When They Cry Hou – Ch.1 Onikakushi
  • Janosik – Highlander Precision Platformer
  • Jill of the Jungle: The Complete Trilogy
  • The Life and Suffering of Sir Brante – Chapter 1 & 2
  • The Lords of Midnight
  • Lure of the Temptress
  • Martial Law
  • Nomads of Driftland
  • Our Life: Beginnings Always
  • Overload – Playable Teaser
  • Quake II RTX
  • Sang-Froid: Tales of Werewolves
  • Shadow Warrior Clasic Complete
  • Shores Unknown: Arriwal
  • Sin Slayers: The First Sin
  • Stargunner
  • Sunrider: Mask of Arcadius
  • Teenagent
  • Treasure Adventure Game
  • Tyrian 2000
  • Ultima 4: Quest of the Avatar
  • Ultima Worlds of Adventure 2: Martian Dreams
  • Worlds of Ultima: The Savage Empire

Voit ladata pelin ilmaiseksi PC:lle täältä.

Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta

Indiejulkaisija Devolver Digital on julkistanut uuden korttipohjaisen pelin nimeltä Reigns: The Witcher, joka syntyy yhteistyössä CD Projekt Redin kanssa. Peli yhdistää Reigns-sarjan tutun pyyhkäisymekaniikan The Witcherin synkkään fantasiamaailmaan eli kyllä, nyt Geraltin kohtalo ratkeaa vasemmalle tai oikealle swaippaamalla.

Pelimekaniikka on Reigns-faneille tuttua. Pelaajalle tarjotaan satunnaisia tilanteita ja valintoja, joihin vastataan pyyhkäisyllä. Trailerilla vilahtelee liuta Witcher-sarjan tunnettuja hahmoja, kuten Yennefer, Triss, Vesemir, Dandelion, Bloody Baron ja tietenkin Roach. Mukana on myös hieman erikoisempia nimiä kuten Maisy-lehmä, jonka taustoista ei olla aivan varmoja.

Tarinallisesti peli esitetään Dandelionin kirjoittamina ja esittäminä näytelminä, joissa Geraltin seikkailut saavat välillä varsin luovia tulkintoja. Pelaajan tehtävänä on pitää noituriin liittyvä maine tasapainossa, jotta tarina ei pääty ennenaikaisesti. Kuolemilta ei silti vältytä, mutta jokainen pelikerta palkitsee uusilla lauluvihkoilla ja mahdollisuudella esiintyä yhä suuremmille yleisöille, jonka tavoitteena on jonkinlainen tarinallinen kuolemattomuus.

Reigns: The Witcherin kehittää Nerial, joka vastaa myös alkuperäisestä Reigns-sarjasta. Peli julkaistaan 25. helmikuuta PC:lle Steamissa sekä mobiililaitteille Google Playhin ja Applen App Storeen.

Ajankohta on Witcher-faneille osuva. The Witcher 4 on kyllä täydessä tuotannossa, mutta ei ehdi julkaisuun vuonna 2026. CD Projektilla on kuitenkin kunnianhimoinen suunnitelma, joka ulottuu vuosiksi eteenpäin ja sisältää myös The Witcher 5:n ja 6:n. Sitä ennen huhut kertovat vielä yhdestä mahdollisesta seikkailusta The Witcher 3:ssa, mutta toistaiseksi täysin epävirallisella tasolla.

Cyberpunk 2:n ohjaaja: Lisäaika Jackien kanssa olisi ollut turhaa Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2:n ohjaaja: Lisäaika Jackien kanssa olisi ollut turhaa

Jackie Welles on monille Cyberpunk 2077:n rakastetuin hahmo, jonka kohtalo iskee kovaa ja nopeasti. Osa pelaajista olisi mielellään viettänyt hänen kanssaan enemmän aikaa ennen tapahtumien vyörytystä, mutta Cyberpunk 2:n luova johtaja Igor Sarzynski ei lämpene ajatukselle. Hänen mukaansa Jackie ei varsinaisesti ollut tarinan ydin, vaikka pidetty hahmo olikin.

Sarzynski vertasi tilannetta Star Warsiin. Hänen mielestään olisi yhtä turhaa viettää enemmän aikaa Tatooinella farmari-Luken kanssa ennen jediseikkailuja. Ajatus pidemmästä alusta ei hänen mukaansa tekisi pelistä parempaa, vaan veisi fokusta pois olennaisesta. Cyberpunk 2077:n ensimmäinen näytös on tarkoituksella tiivis, jotta tarina pääsee nopeasti kunnolla käyntiin.

Ohjaaja muistutti myös, että osa pelaajista vietti avausalue Watsonissa jopa kymmeniä tunteja, vaikka toiset etenivät tarinassa hyvinkin nopeasti. Jos alkua olisi venytetty lisää, kokemuksesta olisi hänen mukaansa tullut helposti poukkoileva ja vailla selkeää suuntaa. Sarzynski tyrmäsi myös väitteet siitä, että Jackien ympärille rakennettu prologi olisi syntynyt leikatusta sisällöstä, se oli kuulemma suunniteltu juuri sellaiseksi kuin se nähtiin.

Keskustelu sivusi myös Cyberpunk 2077:n tuttua ristiriitaa. Tarina painottaa kiirettä ja selviytymistä, mutta sivutehtävät houkuttelevat hengailemaan Night Cityssä tuntikausia. Sarzynski myönsi ongelman ja sanoi, että tekisi nyt asioita hieman toisin, esimerkiksi sitomalla sivusisällön vahvemmin V:n tarinaan ja mahdollisesti lukitsemalla tiettyjä loppuja niiden taakse.

Vaikka väittely Jackiesta on lähinnä akateemista, se antaa mielenkiintoisen vilauksen Cyberpunk 2:n ajatusmaailmaan. CD Projektin pelit eivät Sarzynskin mukaan tavoittele GTA-tyylistä hiekkalaatikkoa, vaan vahvaa tarinaa ja hahmoja. Ja vaikka fanien palautetta kuunnellaan, yhtä asiaa hän korostaa: jatko-osa ei ole sama tarina, mutta korjattuna palautteen perusteella. CD Projektilla on jo melko selkeä kuva siitä, minne Night Cityssä seuraavaksi suunnataan.