Alkuperäinen The Witcher -peli saa uusinnon Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuperäinen The Witcher -peli saa uusinnon

The Witcher Remake

on ilmoittanut julkaisevan uusinnon alkuperäisestä vuoden 2007 -pelistä. ”Canis Majoris” nimellä kulkeva uusinto luodaan täysin tyhjältä pohjalta -pelimoottorin avulla.

Pelin kehitys on vasta alkutekijöissä ja siitä vastaa Fool's Theory pelifirma, joka on osallistunut mm. , Hellblade: Senua's Sacrifice, Baldur's Gate 3 sekä -pelien kehitykseen.

CD Projekt RED studion vetäjä Adam Badowski kertoi uusinnon olevan yhtä suuri ellei suurempikin kuin alkuperäinen peli.

Night City taskukoossa – Cyberpunk 2077: Ultimate Edition saapui tänään Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Night City taskukoossa – Cyberpunk 2077: Ultimate Edition saapui tänään Nintendo Switch 2:lle

on tuonut suositun : Ultimate Edition -pelin nyt myös -yleisön ulottuville – ja suoraan uuden -konsolin julkaisupeliksi. Tämä julkaisu yhdistää alkuperäisen pelin ja Phantom Liberty -laajennuksen yhteen pakettiin, tarjoten täyden Cyberpunk-kokemuksen ensimmäistä kertaa kannettavana versiona.

Night City taskukoossa

Pelaajat pääsevät astumaan kyberparannellun palkkasoturin V:n saappaisiin ja sukeltamaan Night Cityn synkkään tulevaisuuteen – paikkaan, jossa kunnianhimo ja selviytymistaistelu kulkevat käsi kädessä. Switch 2:n tehoilla ja ominaisuuksilla Night City herää eloon yllättävän sujuvasti.

Uudet ohjaustavat, sama vaarallinen tulevaisuus

Switch 2 -versio ottaa kaiken irti laitteen erikoisominaisuuksista. Pelaaminen onnistuu esimerkiksi Joy-Con 2 -liikeohjaimilla, gyroskoopilla, hiiriohjauksella tai kosketusnäytöllä, jonka avulla voi selailla valikoita, valita taitoja tai hakata minipelejä kuin oikea netrunner.

Cyberpunk 2077: Ultimate Edition on saatavilla sekä fyysisenä 64 GB pelikorttina että ladattavana versiona Nintendo eShopista. Lisäkielipaketit voi myös ladata eShopin kautta – ne saattavat kasvattaa pelin lopullista kokoa.

Star Wars Jedi -ohjaaja kehittää yksinpelattavaa Dungeons & Dragons -toimintaseikkailua Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars Jedi -ohjaaja kehittää yksinpelattavaa Dungeons & Dragons -toimintaseikkailua

Stig Asmussen, tunnettu -, Survivor- ja -peleistä, kehittää parhaillaan uutta yksinpelattavaa -toimintaseikkailua. Pelin julkaisuajankohtaa tai nimeä ei vielä tiedetä, mutta se on tulossa :lle ja tuleville konsoleille.

Pelin kehityksestä vastaa Asmussenin uusi studio, , joka perustettiin Los Angelesissa hänen lähdettyään Respawn Entertainmentilta. Kyseessä on AAA-tason peli, joka rakennetaan -pelimoottorin varaan.

Asmussenin mukaan tavoitteena on luoda upea uusi D&D-universumi, joka sisältää syvällistä tarinankerrontaa, sankarillista taistelua ja vauhdikasta liikkumista. Giant Skullin tiimi koostuu kokeneista pelialan ammattilaisista, joita yhdistävät luovuus ja uteliaisuus.

Tämä peli liittyy osaksi Wizards of the Coastin ja Hasbron kasvavaa D&D-pelien salkkua. Menestyspeleistä Baldur's Gate 3 on nostanut Dungeons & Dragonsin uuteen suosioon, ja nyt tulossa on myös muita projekteja, kuten Invoke Studiosin uusi toimintaseikkailu sekä Archetype Entertainmentin sci-fi-RPG .

Vaikka Baldur's Gate 3 -kehittäjä ei jatka sarjaa, Hasbron mukaan sarja ei ole ohi: uusi kehittäjä paljastetaan lähitulevaisuudessa.