Alkuperäisen Mortal Kombatin NES demake sai uutta eloa Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuperäisen Mortal Kombatin NES demake sai uutta eloa

Projekti nimeltään Arkade Edition, on ollut kehityksen alla jo jonkin aikaa. Se nousi kuitenkin laajempaan tietoisuuteemme vasta äskettäin, kun kehitystiimin jäsen Fox Cunning julkaisi pelistä videodemon YouTubessa.

Peli on parannettu versio Hummer Teamin NES/Famicom-portista Mortal Kombatista (joka sekoittavasti nimettiin Mortal Kombat II:ksi). Uusi versio tuo mukanaan uuden musiikin, grafiikan sekä mahdollisuuden pelata ilmataisteluja vihollisia vastaan.

Fox Cunningin julkaisemassa puolentoista minuutin videossa esitellään uusi aloitusnäyttö, hahmolista sekä akrobaattinen ottelu Scorpionin ja Sub-Zeron välillä.

Projekti kehitystä voi seurata romhacking.net -sivustolla.

Mortal Kombat II -traileri rikkoi ennätyksiä – 107 miljoonaa katselukertaa vuorokaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat II -traileri rikkoi ennätyksiä – 107 miljoonaa katselukertaa vuorokaudessa

Jos olet miettinyt, kiinnostaako ihmisiä vielä verinen taistelupeliin perustuva toimintaelokuva, vastaus on nähtävästi melko selvä. II -elokuvan uusi Red Band -traileri keräsi huimat 107 miljoonaa katselukertaa vain 24 tunnissa, mikä tekee siitä historian katsotuimman punaisen banderollin trailerin. Vertailun vuoksi edellinen ennätys kuului Suicide Squadille (58,5 miljoonaa) – joten tämä on melkoista dominointia.

Traileri julkaistiin 17. heinäkuuta ja levisi 68 maahan ja 47 kielelle. Fanit eivät pidätelleet innostustaan, ja erityisesti Karl Urbanin roolitus Johnny Cageksi sai paljon hehkutusta. Myös ikoninen huuto “Get over here!” herätti nostalgisia tunteita.

Edellinen Mortal Kombat (2021) oli iso hitti, vaikka se julkaistiin yhtä aikaa HBO Maxissa ja elokuvateattereissa. Nyt jatko-osalla on mahdollisuus näyttää todellinen lipputulopotentiaalinsa ja jos trailerin vastaanotto on minkäänlainen ennusmerkki, luvassa on jättimenestys. Elokuva saapuu valkokankaille 24. lokakuuta 2025.

Mukana nähdään 20 tuttua hahmoa Mortal Kombat -pelisarjasta, ja pääosassa loistaa Karl Urban (tunnettu roolistaan Billy Butcherina The Boysissa) Johnny Cagena. Hänen tulkintansa on ohjaaja Simon McQuoidin ja pelisarjan luoja Ed Boonin mukaan erilainen mutta raikas – vähemmän karikatyyri, enemmän syvyyttä.

Ensimmäisen trailerin voit ottaa haltuun vaikkapa tästä alta:

”Get over here!” – Mortal Kombat 2 -elokuvan ensimmäinen traileri on nyt julki Kommentit pois päältä artikkelissa ”Get over here!” – Mortal Kombat 2 -elokuvan ensimmäinen traileri on nyt julki

Warner Bros. on julkaissut ensimmäisen trailerin tulevasta II -elokuvasta, jonka ensi-ilta on 24. lokakuuta 2025. Elokuva lupaa olla hauskempi, suurempi ja intensiivisempi kuin vuoden 2021 edeltäjänsä.

Mukana nähdään 20 tuttua hahmoa Mortal Kombat -pelisarjasta, ja pääosassa loistaa Karl Urban (tunnettu roolistaan Billy Butcherina The Boysissa) Johnny Cagena. Hänen tulkintansa on ohjaaja Simon McQuoidin ja pelisarjan luoja Ed Boonin mukaan erilainen mutta raikas – vähemmän karikatyyri, enemmän syvyyttä.

Ensimmäisen trailerin voit ottaa haltuun vaikkapa tästä alta: