Projekti nimeltään Mortal Kombat Arkade Edition, on ollut kehityksen alla jo jonkin aikaa. Se nousi kuitenkin laajempaan tietoisuuteemme vasta äskettäin, kun kehitystiimin jäsen Fox Cunning julkaisi pelistä videodemon YouTubessa.
Peli on parannettu versio Hummer Teamin NES/Famicom-portista Mortal Kombatista (joka sekoittavasti nimettiin Mortal Kombat II:ksi). Uusi versio tuo mukanaan uuden musiikin, grafiikan sekä mahdollisuuden pelata ilmataisteluja vihollisia vastaan.
Fox Cunningin julkaisemassa puolentoista minuutin videossa esitellään uusi aloitusnäyttö, hahmolista sekä akrobaattinen ottelu Scorpionin ja Sub-Zeron välillä.
Projekti kehitystä voi seurata romhacking.net -sivustolla.
Kuluttajatutkimusyhtiö Consumer Reportsin uusi tutkimus paljastaa yllättävän tiedon: 14 prosenttia pohjoisamerikkalaisista pelaa edelleen aktiivisesti ennen vuotta 2000 julkaistuja pelikonsoleita.
Vaikka retropelejä voi nykyään pelata monella tavalla, kuten digitaalisesti Switchillä ja PS5:llä tai Evercaden kaltaisilla uusilla retrokonsoleilla, monet pelaajat suosivat yhä alkuperäisiä laitteita. Näihin kuuluvat muun muassa NES, SNES, Game Boy, Genesis, N64, Dreamcast ja PlayStation 1.
Tutkimus paljasti myös muita kiinnostavia tietoja vanhan teknologian käytöstä: 15 prosenttia amerikkalaisista on kuunnellut musiikkia C-kaseteilta ja katsonut VHS-elokuvia viimeisen vuoden aikana. LaserDisc-elokuvia katsoo vain kolme prosenttia.
Yllättäen 11 prosenttia amerikkalaisista kotitalouksista käyttää edelleen faksilaitetta, mikä kertoo vanhan teknologian sitkeästä asemasta modernin rinnalla.
8BitDo on julkistanut uudet eurooppalaiset näppäinasettelut suosituille Retro-mekaanisille näppäimistöilleen. Yhtiö tuo markkinoille versiot Isolle-Britannialle, Espanjalle, Ranskalle, Saksalle ja Pohjoismaille.
Yrityksen retromekaanisten näppäimistöjen valikoima lanseerattiin alun perin vuonna 2023 NES/Famicom-versiolla, ja sittemmin mukaan ovat tulleet Commodore 64- ja Sega Saturn -tyyliset mallit. Näppäimistöt tukevat Bluetooth-, 2.4G-langatonta ja USB-johdollista yhteyttä. Lisäksi ne tarjoavat laajat muokkausmahdollisuudet uudelleenohjelmoitavien näppäinten ja vaihdettavan piirilevyn ansiosta.
Aiemmin näppäimistöt olivat saatavilla vain yhdysvaltalaisella näppäinasettelulla, mutta nyt yhtiö on julkistanut viisi Euroopan markkinoille suunnattua näppäimistöä. Nämä perustuvat C64- ja NES-tyylisiin malleihin ja ovat jo myynnissä alueella.
Tiedotteen mukaan britannialaiset asiakkaat voivat nyt hankkia C64-version ”British UK Layout” -asettelulla. Espanjassa, Ranskassa, Saksassa ja Pohjoismaissa asuvat voivat puolestaan ostaa alueelliset versiot (QWERTZ, AZERTY, ES ja NORD) 8BitDo N Edition -mallista, jonka ulkoasu on saanut inspiraationsa Nintendo Entertainment Systemistä. Uusien näppäimistöjen jakelusta vastaa Game Outlet Europe, joka on osa Embracer Freemoden itsenäisten yritysten aloitetta.
Kuvat: 8BitDo
”8BitDo aloitti retromekaanisten näppäimistöjen toimitukset Eurooppaan vuonna 2023 erinomaisella menestyksellä”, kertoo Game Outlet Europen toimitusjohtaja David Karlsson. ”Kysyntä eurooppalaisille näppäinasetteluille oli korkea, ja nyt olemme innoissamme voidessamme tarjota eurooppalaisille asiakkaillemme juuri heidän alueelleen räätälöidyn mekaanisen näppäimistön, joka yhdistää upean toiminnallisuuden ja ainutlaatuisen retrohenkisen tyylin.”
Näppäimistöjen hinta on 99,99 euroa tai 85,99 puntaa. Löydät lisätietoja täältä.