Alkuperäisen Mortal Kombatin NES demake sai uutta eloa Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuperäisen Mortal Kombatin NES demake sai uutta eloa

Projekti nimeltään Arkade Edition, on ollut kehityksen alla jo jonkin aikaa. Se nousi kuitenkin laajempaan tietoisuuteemme vasta äskettäin, kun kehitystiimin jäsen Fox Cunning julkaisi pelistä videodemon YouTubessa.

Peli on parannettu versio Hummer Teamin NES/Famicom-portista Mortal Kombatista (joka sekoittavasti nimettiin Mortal Kombat II:ksi). Uusi versio tuo mukanaan uuden musiikin, grafiikan sekä mahdollisuuden pelata ilmataisteluja vihollisia vastaan.

Fox Cunningin julkaisemassa puolentoista minuutin videossa esitellään uusi aloitusnäyttö, hahmolista sekä akrobaattinen ottelu Scorpionin ja Sub-Zeron välillä.

Projekti kehitystä voi seurata romhacking.net -sivustolla.

Warner Bros. laittaa pelibisneksen uusiksi – Harry Potter ja Mortal Kombat etulinjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Warner Bros. laittaa pelibisneksen uusiksi – Harry Potter ja Mortal Kombat etulinjaan

Games tekee suuria muutoksia, mutta tällä kertaa ilman potkuja tai draamaa. Pelijätti keskittyy nyt täysillä neljään jättifranchiseen: Harry Potteriin, Mortal Kombatiin, -universumiin ja Game of Thronesiin. Kaikki muu jää taka-alalle, kun katse käännetään näihin tutkitusti tuottoisiin menestyksiin.

Yhtiö kertoi uudistuksista juuri, ja vaikka johtajia ei lähdetty vaihtamaan ulos, pelipöydillä tapahtuu silti. Kanadalainen Yves Lachance ottaa nyt vetovastuun - ja -peleistä, NetherRealmin Shaun Himmerick puolestaan jatkaa Mortal Kombatin ja DC-pelien parissa. Teknologiapuolta johtamaan nousee Steven Flenory, joka valvoo pelien julkaisua, asiakaspalvelua ja laadunvarmistusta.

Muutokset tulevat kuin loitsu suoraan Azkabanista: alkuvuosi 2025 ei ollut Warnerille ruusuinen. Esimerkiksi floppasi ja useita studioita suljettiin helmikuussa – mukana muun muassa ja peruuntunut -peli.

Warner Bros. haluaa nyt kääntää kurssin ja pelastaa, mitä pelastettavissa on. Ja mikäs sen varmempi veto kuin luottaa tuttuihin nimiin ja faneja keränneisiin peleihin, kuten Hogwarts Legacyyn ja Mortal Kombatiin. Eikä Batmania tietenkään unohdeta, lepakkosankari pysyy edelleen suunnitelmien keskiössä.

Yhtiön viesti on selvä: vähemmän sähläystä, enemmän varmoja hittejä.

Uusi Terminator-peli tuo takaisin vuoden 1991 John Connorin Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Terminator-peli tuo takaisin vuoden 1991 John Connorin

Syyskuussa julkaistava 2D: No Fate vie pelaajat takaisin 90-luvun toimintaelokuvan tunnelmiin, mutta yhdellä silmiinpistävällä poikkeuksella: Arnold Schwarzeneggerin legendaarinen naamataulu loistaa poissaolollaan. Miksi? Syynä ovat lisenssikoukeroiden monimutkaiset säikeet.

Pelissä nähdään tutut hahmot kuten Sarah ja John Connor, T-1000 sekä T-800, mutta ilman Arskan kasvojen käyttöoikeuksia. Pelikehittäjät ja julkaisija selittävät, että vaikka heillä on oikeus käyttää hahmoja, näyttelijöiden kasvot ovat eri sopimuksen takana. Esimerkiksi Linda Hamiltonin (Sarah Connor) kasvot näkyvät pelissä, mutta Arnoldin ei, koska hänen ulkonäköään ei saatu käyttöön.

Sen sijaan pelissä nähdään mielenkiintoinen lisäys: alkuperäisessä -elokuvassa tulevaisuuden John Connoria vain lyhyesti esittänyt Michael Edwards tekee paluun pelissä. Nyt hänen roolinsa laajennetaan kokonaiseksi pelattavaksi osuudeksi, jossa John johtaa ihmiskuntaa koneita vastaan tulevaisuuden sodassa. Reef teki näyttelijän kanssa erillisen sopimuksen saadakseen hänen kasvonpiirteensä mukaan.

Vaikka -sarja on onnistunut hankkimaan Arskan näköisyyden peleihinsä, on pienempi ja nostalgisesti retrohenkinen projekti, jonka budjetti ei aivan riitä Hollywood-legendojen kokoiseen rosteriin.