Alkuperäisten The Elder Scrolls -pelien kehittäjiltä tulossa massiivinen seikkailuroolipeli Wayward Realms Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuperäisten The Elder Scrolls -pelien kehittäjiltä tulossa massiivinen seikkailuroolipeli Wayward Realms

Wayward Realms

OnceLost Games, alkuperäisten The Elder Scrolls -tekijöiden (Ted Peterson ja Julian LeFay) perustama studio on avaamassa Kickstarter-kampanjan massiiviselle seikkailuroolipelilleen . Samalla on julkaistu myös pelin ensimmäinen traileri. Steamissä peliä on lisännyt toivelistalleen jo noin 100 000 käyttäjää.

Wayward Realms sijoittuu valtavalle saarirykelmälle, joka on proseduraalisesti luotu. Lisäksi peliä ja sen hahmoja ohjaa D&D-tyyppinen pelinjohtaja, jonka ansiosta pelimaailma tuntuu aidolta ja reagoi pelaajan tekemiin valintoihin.

Viimeisin peli, jonka itse olen nähnyt yrittävän samanlaista pelimaailmaa, on vuoden 1996 , jota pelin kehittäjät ovatkin kuvailleet ”beta-versioksi” heidän nyt kehittämälleen pelille. Projekti pyrkii siis yhdistämään klassisten roolipelien syvyyden ja nykyteknologian tarjoamat mahdollisuudet.

Peli on ollut kehityksessä ilman rahoitusta 4-5 vuotta ja Kickstarterin pääasiallinen tavoite on rahoittaa ensi vuonna julkaistava Early Access -versio, joka auttaisi myös kustantajien houkuttelemisessa. Kyseinen versio sijoittuisi pienemmälle saarelle, joka olisi noin 3 kertaa Skyrimin kokoinen.

Wayward Realmsin ominaisuuksia:

  • Massiivinen yli 400 000 neliökilometrin avoin maailma, joka koostuu saarista
  • Virtuaalinen pelinjohtaja, joka reagoi pelaajan tekemiin valintoihin
  • Laaja valikoima hahmoja, rotuja ja taitoja
  • Upea grafiikka ja immersiivinen äänimaailma

Wayward Realms tulee ensin olemaan saatavilla vain :lle, mutta kehittäjät toivovat voivansa tuoda sen myöhemmin myös konsoleille.

Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa

 kunnioittaa pelisarjan luomiseen vaikuttaneen Vince Zampellan muistoa. Pelin lopputeksteissä hänen nimensä näkyy ensimmäisten joukossa muiden tuotannon aikana menehtyneiden tekijöiden rinnalla.

Zampella kuoli auto-onnettomuudessa viime joulukuussa. Hän oli yksi Call of Dutyn luojista ja Respawn Entertainmentin perustajista sekä merkittävä vaikuttaja ensimmäisen persoonan ammuntapelien kehityksessä.

Hänen uransa jälki näkyy myös Titanfall- ja Star Wars Jedi -pelisarjoissa. Infinity Wardin tekemä kunnianosoitus päättää Modern Warfare 4 viimeisen tehtävän jälkeisen lopputekstijakson.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.