Amazon kehittämässä omaa pelien streamauspalvelua Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon kehittämässä omaa pelien streamauspalvelua

on kehittämässä omaa pilvipelaamispalvelua. Alustavien tietojen mukaan Googlen ja Microsoftin Project xCloudin kaltainen palvelu lanseerattaisiin aikaisintaan vuonna 2020. Muiden palveluiden tapaan Amazonin palvelu mahdollistaa laitevaatimuksiltaan korkeiden pelien pelaamisen esimerkiksi kännyköille, tableteilla, älytelkkareilla sekä kannettavilla.

Amazon on parhaillaan neuvottelemassa julkaisijoiden kanssa palveluun tulevista peleistä.

Fallout-sarjan 2. kauden teaseri paljastaa ensivilauksen New Vegasista Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout-sarjan 2. kauden teaseri paljastaa ensivilauksen New Vegasista

Falloutin 2. kauden odotus kiihtyy, kun julkaisi yllättäen lyhyen teaserin, joka antaa ensimmäisen kunnollisen vilauksen sarjan uudesta sijainnista: New Vegasista. Teaser esitettiin Amazonin Upfront-lähetyksessä ja päätyi nopeasti fanien käsiin Redditissä.

Videolla nähdään päähenkilöt Lucy (Ella Purnell) ja The Ghoul (Walton Goggins) matkalla kohti New Vegasia, vain 50 mailin päässä autiomaasta. Geigermittarin tuttu rätinä viittaa säteilyyn alueella, ja ruudulla vilahtaa ikoninen, mutta nyt entistä elävämpi ja tiiviimpi kaupunkisiluetti. Esiin nousevat muun muassa Lucky 38 -kasino sekä mahdollisesti Ultra-Luxe.

New Vegas on tuttu vuonna 2010 julkaistusta -pelistä, ja fanit voivat odottaa näkevänsä myös Mr. Housen, mystisen kaupungin hallitsijan. Sarja sijoittuu vuoteen 2296, 15 vuotta pelin tapahtumien jälkeen. Käsikirjoittajat ovat korostaneet, ettei sarja seuraa pelin monia mahdollisia lopetuksia, vaan näyttää, kuinka maailma on muuttunut ja kehittynyt – tai romahtanut entisestään.

Amazon on vahvistanut, että kausi 2 julkaistaan joulukuussa 2025, ja kolmas kausi on jo tuotannossa. Sarjan on suunniteltu jatkuvan jopa kuudenteen kauteen asti.

Falloutin ensimmäinen kausi oli yksi kaikkien aikojen parhaista pelisovituksista – ja nyt näyttää siltä, että toinen kausi saattaa nostaa panoksia entisestään.

Huawei julkaisee nova 14 -sarjan – luvassa myös uusi MateBook Pro Kommentit pois päältä artikkelissa Huawei julkaisee nova 14 -sarjan – luvassa myös uusi MateBook Pro

on vahvistanut, että se esittelee uuden nova 14 -sarjan sunnuntaina 19. toukokuuta klo 14.30 (Pekingin aikaa). Tapahtumassa odotetaan ainakin kolmea puhelinmallia: nova 14, nova 14 Pro ja huippumalli nova 14 Ultra.

Jo julkaistussa teaser-videossa vilahtanut nova 14 Ultra paljastaa puhelimen saavan telekameraominaisuudet, joiden huhutaan perustuvan 12 megapikselin zoom-sensoriin. Kaikki mallit tulevat todennäköisesti käyttämään Huawein uutta HarmonyOS Next -käyttöjärjestelmää, joka toimii ilman Googlen palveluita.

Puhelinten lisäksi Huawei aikoo esitellä myös uuden -kannettavan, jossa pyörii juuri julkaistu HarmonyOS PC -järjestelmä. Lisäksi tapahtumassa saatetaan nähdä uusia älykelloja tai muita puettavia laitteita.

Julkaisutilaisuudesta odotetaan merkittävää askelta Huawein ekosysteemille, joka on entistä enemmän omavarainen Googlen ja Windowsin sijaan.