Anno 1800 -strategiapelin neljäs kausi on alkanut Kommentit pois päältä artikkelissa Anno 1800 -strategiapelin neljäs kausi on alkanut

Anno 1800

on julkaissut -strategiapelille neljännen kausipassin, joka tuo mukanaan lisää pelattavaa.

Uusi pelikausi sisältää kolme ladattavaa lisäosaa, jotka julkaistaan vuoden 2022 aikana. Näistä jokainen laajentaa peliä omalla osa-alueellaan ja tuo pelaajien käyttöön sekä uusia rakennuksia ja yksiköitä että uudenlaisia mahdollisuuksia ja lisää tekemistä oman kansankuntansa kasvattamiseen.

Ensimmäisenä on vuorossa Seeds of Change, joka tuo käyttöön vaihtoehtoisia tapoja maanviljelyyn ja mahdollistaa maatilojen kartanoiden rakentamisen. Entistä monipuolisempi maanviljely mahdollistaa uudenlaisen sadon tuottamisen ja näin uusien tuotteiden tuomisen markkinoille. Lisäksi lisäosa tuo uudenlaisia koristeita rakennettavaksi. Seeds of Change aloittaa neljännen pelikauden 12. huhtikuuta uuden kausikortin myötä.
Kesällä julkaistava Empire of the Skies laajentaa Anno 1800 -pelin imperiumia yläilmoihin. Lisäosa tuo mukanaan postin ja tuotteiden ilmakuljetukset sekä valtion ilmavoimat taisteluineen. Myös ilmailuun liittyvät rakennukset ja muut tekijät tuodaan peliin lisäosan myötä.

Neljännen pelikauden kolmas ja viimeinen osa julkaistaan vuoden loppupuolella. Tällöin on vuorossa New World Rising -lisäosa, joka kasvattaa kansakunnan asukasmäärää ja lisää uuteen maailmaan enemmän saaria. Tarkemmat lisätiedot ja pelilaajennuksen julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin.

Uuden kausikortin myötä Anno 1800 -peli tulee myyntiin kahtena uudenlaisena versiona. Pelin Complete Edition Year 4 -versio sisältää peruspelin sekä sen Deluxe-paketin ja pelin kaikki neljä kausikorttia lisäosineen. Gold Edition Year 4 -painos sisältää peruspelin, Deluxe-paketin ja neljännen pelikauden kausikortin.

Anno 1800 on monipuolinen ja yksityiskohtainen strategiapeli, jossa pelaaja keskittyy suunnittelemaan ja rakentamaan omaa valtakuntaansa rakennuksista infrastruktuuriin avoimessa pelimaailmassa. Erilaiset tontit, rakennelmat ja katuverkostot ovat pelaajan suunniteltavissa. Näiden lisäksi diplomatia, tutkimusmatkat, kaupankäynti ja jopa mahdollinen sodankäynti ovat pelaajien päätettävissä. Yksinpelin lisäksi Anno 1800 sisältää pelisarjan klassisen moninpelitilan.

Anno 1800- ja Anno 1800: Complete Edition -pelit sekä kausikortit ovat saatavilla digitaalisesti Ubisoft Store- ja Epic Games -kauppapaikoista :lle.

Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina Kommentit pois päältä artikkelissa Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina

:n moninpelihistoria ei ehkä koskaan saanut virallista jatkoa, mutta nyt sarjan fanit saavat siihen uudenlaisen “lohdutuspalan”. Pelin alun perin peruttu moninpeliprojekti elää nimittäin uudelleen :lle kehitteillä olevan PvP-modin muodossa.

Modia kehittää modderi Speclizer, joka on julkaissut jo varhaista pelikuvaa projektista. Suunnitelmana on tuoda pelaajien väliset ottelut, joissa ikoniset hahmot kuten Ellie ja Abby voivat kohdata toisensa taistelukentällä. Julkaisua tavoitellaan tälle syksylle, joten aivan vielä ei tarvitse lähteä kilpailemaan selviytymisestä, mutta suunta on selvä.

Ensimmäiset videot paljastavat, että mukana on yllättävän paljon rakenteita, kuten matchmaking-järjestelmä, karttoja ja varustelun valintaa ennen ottelua. Vaikka kokonaisuus on vielä keskeneräinen, se näyttää jo nyt kunnianhimoiselta yritykseltä herättää henkiin idea, joka jäi virallisesti toteutumatta.

Taustalla on Sonyn ja Naughty Dogn vuonna 2023 peruttu -projekti. Studio päätti keskittyä jatkossa yksinpelikokemuksiin, vaikka moninpelille oli suunniteltu pitkä elinkaari ja laaja sisältötuki. Kehittäjien mukaan kunnianhimo kasvoi lopulta liian suureksi yhdelle projektille.

Vaikka virallinen moninpeli jäi historiaan, faniprojekti osoittaa, että kiinnostus sarjan PvP-puoleen ei ole kadonnut mihinkään. Nyt jää nähtäväksi, kuinka pitkälle modderin visio etenee ja pystyykö se täyttämään sen aukon, jonka peruttu moninpeli jätti pelaajien mieliin.

Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä Kommentit pois päältä artikkelissa Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä

Kauhupelien ystäville on luvassa uusi syy pitää valot päällä, sillä tuo pelaajat tutkimaan paranormaaleja ilmiöitä yhteistyössä kavereiden kanssa. esitteli pelin uuden trailerin kautta, ja luvassa näyttää olevan kauhua, jossa hiljaisuus voi olla paras selviytymiskeino.

Give Us A Sign on 1–4 pelaajan yhteistyökauhupeli, jossa tutkitaan kummittelevia paikkoja, selvitetään yliluonnollisten olentojen salaisuuksia ja yritetään selvitä hengissä ympäristöissä, jotka kirjaimellisesti kuuntelevat pelaajan puhetta. Mikrofonista voi siis tulla joko tärkeä työkalu tai pahin vihollinen.

Pelin erikoisuuksiin kuuluvat ääneen reagoiva pelattavuus, muuttuvat paranormaalit kohtaamiset, monipuoliset tutkimusjärjestelmät sekä yli 20 erilaista kummitusta pelin omasta maailmasta. Lisäksi ympäristöt reagoivat pelaajien toimintaan ja kauhuelementtejä voi muokata oman pelityylin mukaan.

Give Us A Sign julkaistaan aikanaan :lle, :lle ja Xbox Series X|S:lle, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu. Pelaajat pääsevät kuitenkin kokeilemaan peliä ennakkoon Steam Next Festissä lokakuussa 2026 julkaistavan demon kautta.

Jos Phasmophobia opetti jotain, niin se on se, että kaverin huutaminen pimeässä talossa ei yleensä auta tilannetta. Give Us A Sign näyttää vievän saman idean vielä pidemmälle ja tällä kertaa kummitukset eivät vain ilmesty paikalle, vaan ne kuuntelevat mitä sanot.