Apex Legends -pelin seuraava legenda sai uuden esittelytrailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Apex Legends -pelin seuraava legenda sai uuden esittelytrailerin

Apex Legends - Horizon

Suositun battle royale -pelin pian starttaavan seitsemännen kauden myötä saadaan uusi legenda Horizon. Nyt legenda on saanut uuden esittelytrailerin, jonka voit katsoa alta.

Vahvalla skottiaksentilla varustettu Horizon manipuloi painovoimaa ympärillään. Taitoina hänellä on Gravity Lift, jolla voi ampaista niin viholliset kuin liittolaisetkin korkealle. Passiivisena taitona on puolestaan Spacewalk, joka mahdollistaa ilmassa kellumisen. Ultimate taitona on Black Hole, jolla Horizonin robottiystävä Newt saapuu paikalle ja jakelee ansoja ympäriinsä.

Seitsemännen kauden myötä peli saapuu myös vihdoin -palveluun marraskuun 4. päivä. Mikäli olet aiemmin pelannut Originin kautta, kaikki etenemisesi siirtyy myös Steamin puolelle ja voit jatkaa pelaamista molemmilla alustoilla. Steam -pelaajat saavat myös erityisiä ja -aiheisia charmeja kauden aikana.

Apex Legends -pelin seitsemäs kausi starttaa huomarraskuun 4. päivä. Peli on parhaillaan saatavilla ja -konsoleille sekä :lle Originin kautta. Pelin Nintendo -version on määrä ilmestyä ensi vuoden alussa.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.