Apple keskeyttää tekoälyn tuottamat uutistiivistelmät ”keksittyjen otsikoiden” vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Apple keskeyttää tekoälyn tuottamat uutistiivistelmät ”keksittyjen otsikoiden” vuoksi

on päättänyt väliaikaisesti poistaa käytöstä uuden tekoälyominaisuutensa, joka tuottaa tiivistelmiä uutisten push-ilmoituksista. Päätös tehtiin sen jälkeen, kun ominaisuus tuotti toistuvasti virheellisiä ja harhaanjohtavia otsikoita, mikä herätti vastustusta uutisorganisaatioiden ja lehdistönvapautta puolustavien ryhmien keskuudessa.

Torstaina Apple julkaisi kehittäjille beta-ohjelmistopäivityksen, joka poistaa tekoälyominaisuuden käytöstä uutis- ja viihdeotsikoiden osalta. Yhtiö aikoo myöhemmin julkaista päivityksen kaikille käyttäjille ja työstää samalla parannuksia tekoälyominaisuuteen. Apple suunnittelee ottavansa ominaisuuden uudelleen käyttöön tulevassa päivityksessä.

BBC valitti Applelle teknologiasta joulukuussa, kun se loi valheellisen otsikon väittäen United Healthcaren toimitusjohtajan murhasta syytetyn Luigi Mangionen ampuneen itsensä. Toisessa tapauksessa yhdisti kolme New York Timesin artikkelia yhdeksi push-ilmoitukseksi, joka virheellisesti väitti Israelin pääministeri Benjamin Netanyahun tulleen pidätetyksi.

Vielä keskiviikkona tekoälyominaisuus tiivisti Washington Postin ilmoituksen täysin väärin väittäen virheellisesti ”Pete Hegsethin tulleen erotetuksi, Trumpin tullien vaikuttaneen inflaatioon, ja Pam Bondin sekä Marco Rubion tulleen vahvistetuiksi”. Mikään näistä väitteistä ei pitänyt paikkaansa.

Lehdistönvapautta puolustavat ryhmät, kuten Toimittajat ilman rajoja ja kansallinen toimittajaliitto NUJ, ovat korostaneet tiivistelmien vaaroja kuluttajille, jotka etsivät luotettavaa tietoa. Ne ovat vaatineet tekoälytiivistelmien poistamista.

Applen tekoälyongelmat eivät ole ainutlaatuisia. Suositut tekoälymallit kuten ChatGPT tuottavat usein niin sanottuja ”hallusinaatioita” eli itsevarmasti esitettyjä, mutta keksittyjä vastauksia. Heinäkuussa 2024 julkaistu Cornellin, Washingtonin yliopiston ja Waterloon yliopiston tutkimus osoitti, että huippuluokan tekoälymalleihin ei voi vieläkään täysin luottaa niiden taipumuksen takia keksiä tietoa.

Osana tulevaa päivitystä Apple aikoo korostaa selvemmin, että tiivistelmät ovat tekoälyn tuottamia, viestien samalla että ne saattavat joskus tuottaa epätarkkoja tuloksia.

iPhone 18 saattaa viivästyä ja muuttua “kevyemmäksi” – Apple hakee säästöjä kulisseissa Kommentit pois päältä artikkelissa iPhone 18 saattaa viivästyä ja muuttua “kevyemmäksi” – Apple hakee säästöjä kulisseissa

-fanien seuraava puhelinpäivitys ei ehkä tulekaan aivan tutulla aikataululla. Uusien vuotojen mukaan -perusmalli on siirtymässä myöhemmäksi kuin yleensä, mahdollisesti jopa keväälle 2027, eikä syynä ole mikään tekninen vallankumous vaan hyvin arkinen sana: säästäminen.

Leakerin mukaan Apple suunnittelee muuttavansa 18:n valmistusta niin, että se olisi lähempänä edullisempaa 18e-mallia. Käytännössä tämä voi tarkoittaa muutoksia esimerkiksi komponentteihin, siruihin ja muistin ratkaisuihin, eli ei välttämättä mitään, mikä näkyisi heti ulospäin, mutta voisi tuntua käytössä.

Kuva: TechRadar

Samalla Apple näyttäisi jatkavan trendiä, jossa “perus-iPhone” ja “halvempi e-malli” lähestyvät toisiaan. Tämä voi tehdä mallistosta yksinkertaisemman yhtiölle, mutta kuluttajan näkökulmasta ero eri versioiden välillä saattaa alkaa hämärtyä – vähän kuin kaksi samannäköistä ovea, joista toinen johtaa premiumiin ja toinen “ihan hyvään peruspakettiin”.

Lisämaustetta soppaan tuo myös se, että iPhone 18 -perusmalli ei välttämättä edes ilmesty syksyn julkaisujen mukana, vaan vasta myöhemmin erillisessä aikataulussa. Samaan aikaan Pro-mallit ja mahdolliset uudet erikoisversiot jatkavat omaa lanseerausrytmiään.

Jos vuotoihin on uskominen, Apple ei ole niinkään tekemässä isoa harppausta eteenpäin, vaan pikemminkin hienosäätöä ja kustannusoptimointia.

Sirupula sotkee Applen suunnitelmat – odotetut laitejulkaisut saavat odottaa Kommentit pois päältä artikkelissa Sirupula sotkee Applen suunnitelmat – odotetut laitejulkaisut saavat odottaa

Applen odotetut laitejulkistukset näyttävät siirtyvän tuonnemmaksi globaalin muistisirupulan vuoksi. Tuoreimpien raporttien mukaan sekä täysin uudenlainen kosketusnäytöllinen MacBook Pro että tehokas Mac Studio -pöytäkone saapuvat markkinoille aiemmin ennakoitua myöhemmin.

Bloombergin Mark Gurmanin mukaan Applen historian ensimmäinen kosketusnäytöllinen MacBook Pro on edelleen työn alla, mutta sen julkaisu painottuu nyt vuoden 2026 lopun sijasta vuoden 2027 alkuun.

Kyseessä ei ole pelkkä päivitys, vaan kannettavan tietokoneen täydellinen muodonmuutos:

  • Uusi nimi: Huhujen mukaan saattaa ottaa käyttöön MacBook Ultra -brändäyksen.
  • Näyttötekniikka: Laitteeseen odotetaan OLED-näyttöä ja iPhoneista tuttua Dynamic Islandia.
  • Suorituskyky: Sisällä sykkivät M6 Pro- ja M6 Max -sirut.
  • Käyttöjärjestelmä: Tuleva macOS 27 tarjoaa vihdoin kosketusystävällisen käyttöliittymän.

Mac Studio: M5 Ultraa odotellessa

Pöytäkonekäyttäjien katseet ovat kohdistuneet uuteen Mac Studioon, jonka piti alun perin debytoida kesäkuun WWDC 2026 -tapahtumassa. Uusien tietojen mukaan toimitukset alkavat kuitenkin vasta lokakuussa 2026.

Päivityksen keskiössä ovat uudet M5 Max- ja M5 Ultra -sirut. Tämä on merkittävä harppaus, sillä nykyisessä mallissa käytetään hieman epäsuhtaista yhdistelmää (M4 Max ja M3 Ultra), koska M4 Ultra -sirua ei koskaan tuotu markkinoille. Ulkoisesti laitteen ei odoteta muuttuvan merkittävästi.

Aikataulu tiivistettynä:

  • Mac Studio (M5 Max/Ultra): Lokakuu 2026.
  • MacBook Pro/Ultra (Kosketusnäyttö/M6): Tammikuu 2027.

Sijoittajien ja kuluttajien kannalta sirupula tarkoittaa kärsivällisyyden koettelua, mutta Gurmanin lähteet uskovat, että odotus palkitaan Applen tähän asti suurimmilla harppauksilla tietokoneiden saralla.