Apple keskeyttää tekoälyn tuottamat uutistiivistelmät ”keksittyjen otsikoiden” vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Apple keskeyttää tekoälyn tuottamat uutistiivistelmät ”keksittyjen otsikoiden” vuoksi

Apple on päättänyt väliaikaisesti poistaa käytöstä uuden tekoälyominaisuutensa, joka tuottaa tiivistelmiä uutisten push-ilmoituksista. Päätös tehtiin sen jälkeen, kun ominaisuus tuotti toistuvasti virheellisiä ja harhaanjohtavia otsikoita, mikä herätti vastustusta uutisorganisaatioiden ja lehdistönvapautta puolustavien ryhmien keskuudessa.

Torstaina Apple julkaisi kehittäjille beta-ohjelmistopäivityksen, joka poistaa tekoälyominaisuuden käytöstä uutis- ja viihdeotsikoiden osalta. Yhtiö aikoo myöhemmin julkaista päivityksen kaikille käyttäjille ja työstää samalla parannuksia tekoälyominaisuuteen. Apple suunnittelee ottavansa ominaisuuden uudelleen käyttöön tulevassa päivityksessä.

BBC valitti Applelle teknologiasta joulukuussa, kun se loi valheellisen otsikon väittäen United Healthcaren toimitusjohtajan murhasta syytetyn Luigi Mangionen ampuneen itsensä. Toisessa tapauksessa tekoäly yhdisti kolme New York Timesin artikkelia yhdeksi push-ilmoitukseksi, joka virheellisesti väitti Israelin pääministeri Benjamin Netanyahun tulleen pidätetyksi.

Vielä keskiviikkona tekoälyominaisuus tiivisti Washington Postin ilmoituksen täysin väärin väittäen virheellisesti ”Pete Hegsethin tulleen erotetuksi, Trumpin tullien vaikuttaneen inflaatioon, ja Pam Bondin sekä Marco Rubion tulleen vahvistetuiksi”. Mikään näistä väitteistä ei pitänyt paikkaansa.

Lehdistönvapautta puolustavat ryhmät, kuten Toimittajat ilman rajoja ja kansallinen toimittajaliitto NUJ, ovat korostaneet tiivistelmien vaaroja kuluttajille, jotka etsivät luotettavaa tietoa. Ne ovat vaatineet tekoälytiivistelmien poistamista.

Applen tekoälyongelmat eivät ole ainutlaatuisia. Suositut tekoälymallit kuten ChatGPT tuottavat usein niin sanottuja ”hallusinaatioita” eli itsevarmasti esitettyjä, mutta keksittyjä vastauksia. Heinäkuussa 2024 julkaistu Cornellin, Washingtonin yliopiston ja Waterloon yliopiston tutkimus osoitti, että huippuluokan tekoälymalleihin ei voi vieläkään täysin luottaa niiden taipumuksen takia keksiä tietoa.

Osana tulevaa päivitystä Apple aikoo korostaa selvemmin, että tiivistelmät ovat tekoälyn tuottamia, viestien samalla että ne saattavat joskus tuottaa epätarkkoja tuloksia.

OnePlus 15 tuo huippunopean 165 Hz -näytön Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus 15 tuo huippunopean 165 Hz -näytön

OnePlus vahvisti vihdoin, että seuraava lippulaivamalli OnePlus 15 saa uskomattoman nopean 165 Hz:n näytönpäivitysnopeuden. OnePlus:n presidentti Li Jie vihjasi asiaa Weibo-postauksessaan ja kehui, että korkeat virkistystaajuudet ovat yksi viime vuosikymmenen tärkeimmistä mobiilikokemuksen parannuksista.

Li itse jopa haastaa Applen, joka viimein nosti kaikki iPhonensa 120 Hz:iin, ja lupaa, että OnePlus 15 johtaa jälleen teollisuutta tällä saralla. Tämä tarkoittaa, että OnePlus 15 tarjoaa selvästi perinteisiä lippulaivoja sulavamman ruudunpäivityksen, ja korkea virkistystaajuus on luonnollisesti saatavilla juuri tässä mallissa.

OnePlus hyppää samalla yli numeron 14, joka jää väliin kulttuuristen uskomusten vuoksi joissakin Aasian maissa. Vaikka 165 Hz ei ole yhtä mullistava kokemus kuin siirtyminen 60 Hz:stä 120 Hz:iin, kyseessä on silti merkittävä päivitys niille, jotka arvostavat sulavaa ja nopeaa ruudunpäivitystä mobiililaitteessa.

Kärsivällisyys palkitaan – iPhone 17:n hinnat laskussa jo muutamassa kuukaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Kärsivällisyys palkitaan – iPhone 17:n hinnat laskussa jo muutamassa kuukaudessa

Apple julkisti neljä uutta iPhone 17 -mallia 9. syyskuuta, mutta hintavertailupalvelu Hintaoppaan mukaan nopein ostaja ei välttämättä tee parasta kauppaa. Hintadata seitsemän sukupolven ajalta osoittaa, että uusien iPhone-mallien hinnat laskevat keskimäärin 10 prosenttia jo kymmenessä viikossa ja yli 20 prosenttia puolessa vuodessa.

Esimerkiksi viime vuonna julkaistun iPhone 16:n perusmallin hinta putosi 160 euroa vain parissa kuukaudessa ja jopa 200 euroa yhdeksän kuukauden aikana. Tämän perusteella iPhone 17:n ostamista voi olla järkevää lykätä loppuvuoteen, jos haluaa säästää satoja euroja.

Uuden malliston hinnat lähtevät 999 eurosta (iPhone 17, 256 Gt) ja kohoavat aina 2 509 euroon asti (iPhone 17 Pro Max, 2 Tt). Uusi iPhone 17 Air korvaa aiemman Plus-mallin ja erottuu keveydellään sekä ohuella 5,6 millimetrin rakenteellaan.

Apple joutuu kuitenkin yhä kovempaan kilpailuun. Suomessa Samsung on pitänyt suosituimman puhelinmerkin paikkaa jo vuosia, ja Google on noussut lähelle kärkikolmikkoa edullisemmilla vaihtoehdoillaan.

Kallein hetki iPhone 17 -puhelimen hankintaan on juuri nyt. – Hintaoppaan Suomen maajohtaja Liisa Matinvesi-Bassett tiivisti.

Toisin sanoen jos uuden huippumallin saa odotettuaan halvemmalla, kannattaako kiirehtiä kauppaan heti vai antaa ajan tehdä työtään?