Apple keskeyttää tekoälyn tuottamat uutistiivistelmät ”keksittyjen otsikoiden” vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Apple keskeyttää tekoälyn tuottamat uutistiivistelmät ”keksittyjen otsikoiden” vuoksi

on päättänyt väliaikaisesti poistaa käytöstä uuden tekoälyominaisuutensa, joka tuottaa tiivistelmiä uutisten push-ilmoituksista. Päätös tehtiin sen jälkeen, kun ominaisuus tuotti toistuvasti virheellisiä ja harhaanjohtavia otsikoita, mikä herätti vastustusta uutisorganisaatioiden ja lehdistönvapautta puolustavien ryhmien keskuudessa.

Torstaina Apple julkaisi kehittäjille beta-ohjelmistopäivityksen, joka poistaa tekoälyominaisuuden käytöstä uutis- ja viihdeotsikoiden osalta. Yhtiö aikoo myöhemmin julkaista päivityksen kaikille käyttäjille ja työstää samalla parannuksia tekoälyominaisuuteen. Apple suunnittelee ottavansa ominaisuuden uudelleen käyttöön tulevassa päivityksessä.

BBC valitti Applelle teknologiasta joulukuussa, kun se loi valheellisen otsikon väittäen United Healthcaren toimitusjohtajan murhasta syytetyn Luigi Mangionen ampuneen itsensä. Toisessa tapauksessa yhdisti kolme New York Timesin artikkelia yhdeksi push-ilmoitukseksi, joka virheellisesti väitti Israelin pääministeri Benjamin Netanyahun tulleen pidätetyksi.

Vielä keskiviikkona tekoälyominaisuus tiivisti Washington Postin ilmoituksen täysin väärin väittäen virheellisesti ”Pete Hegsethin tulleen erotetuksi, Trumpin tullien vaikuttaneen inflaatioon, ja Pam Bondin sekä Marco Rubion tulleen vahvistetuiksi”. Mikään näistä väitteistä ei pitänyt paikkaansa.

Lehdistönvapautta puolustavat ryhmät, kuten Toimittajat ilman rajoja ja kansallinen toimittajaliitto NUJ, ovat korostaneet tiivistelmien vaaroja kuluttajille, jotka etsivät luotettavaa tietoa. Ne ovat vaatineet tekoälytiivistelmien poistamista.

Applen tekoälyongelmat eivät ole ainutlaatuisia. Suositut tekoälymallit kuten ChatGPT tuottavat usein niin sanottuja ”hallusinaatioita” eli itsevarmasti esitettyjä, mutta keksittyjä vastauksia. Heinäkuussa 2024 julkaistu Cornellin, Washingtonin yliopiston ja Waterloon yliopiston tutkimus osoitti, että huippuluokan tekoälymalleihin ei voi vieläkään täysin luottaa niiden taipumuksen takia keksiä tietoa.

Osana tulevaa päivitystä Apple aikoo korostaa selvemmin, että tiivistelmät ovat tekoälyn tuottamia, viestien samalla että ne saattavat joskus tuottaa epätarkkoja tuloksia.

Spotify kehittää pitkään kaivattua parannusta – soittolistakansiot tulossa suoraan puhelimeen Kommentit pois päältä artikkelissa Spotify kehittää pitkään kaivattua parannusta – soittolistakansiot tulossa suoraan puhelimeen

Yksi -käyttäjien pitkäaikaisista ärsytyksistä saattaa olla vihdoin ratkeamassa. Uusista sovelluskoodin löydöksistä käy ilmi, että Spotify kehittää parhaillaan mahdollisuutta luoda ja hallita soittolistakansioita suoraan mobiilisovelluksessa.

Soittolistakansiot eivät ole mikään uusi idea – ominaisuus esiteltiin jo vuonna 2010. Niiden avulla käyttäjät voivat järjestää soittolistoja kansioihin esimerkiksi treeniä, road trippejä tai eri fiiliksiä varten. Ongelmana on ollut se, että kansioita on tähän asti voinut luoda ja muokata vain tietokoneella tai verkkosoittimessa. Puhelimessa niitä on voinut kyllä katsella, mutta ei hallita.

Nyt sovelluksen koodista löytyneet viittaukset kertovat, että mobiiliversioon olisi tulossa täysin oma kansioiden hallinta. Käyttäjät voisivat luoda kansioita, siirtää soittolistoja niiden sisään ja ulos sekä myös nimetä ja poistaa kansioita suoraan puhelimella.

Mielenkiintoinen yksityiskohta on se, että koodin mukaan kansion poistaminen saattaa poistaa myös sen sisällä olevat soittolistat. Sovellus näyttää kuitenkin varoituksen ennen tällaisen toimenpiteen tekemistä.

Jos ominaisuus julkaistaan, se helpottaa etenkin niitä käyttäjiä, jotka käyttävät Spotifyta lähes pelkästään puhelimella. Toisin sanoen: ehkä pian ei enää tarvitse avata tietokonetta vain siksi, että haluaa siivota soittolistakirjastonsa.

Asiasta uutisoi AndroidAuhtority

Apple julkisti iPhone 17e:n ja uuden iPad Airin – tehokkaampaa arkea 599 eurolla Kommentit pois päältä artikkelissa Apple julkisti iPhone 17e:n ja uuden iPad Airin – tehokkaampaa arkea 599 eurolla

esitteli kaksi uutta laitetta: budjettiluokan iPhone 17en ja päivitetyn iPad Airin. Molemmat tulevat ennakkotilattaviksi 4. maaliskuuta ja saapuvat myyntiin 11. maaliskuuta. Lähtöhinta on kummallakin noin 599 dollaria, mikä on noin 550 euroa nykykurssilla, mikä on yllättävän maltillinen hinta tämän päivän laitemarkkinassa.

tuo mukanaan muutaman kaivatun parannuksen. Suurin uudistus on MagSafe-tuki 15 watin teholla. Edeltäjä tuki langatonta latausta, mutta ilman magneetteja ja vain 7,5 watin nopeudella. Uusi malli saa myös kolmannen värivaihtoehdon, pinkin, mustan ja valkoisen rinnalle. Sisuksissa hyrrää A19-siru ja tallennustila alkaa nyt 256 gigatavusta, eli tuplasti enemmän kuin aiemmin. Mukana on myös päivitetty Applen oma C1X-modeemi.

Täydellinen lippulaiva 17e ei kuitenkaan ole. Se muistuttaa sisäisesti paljon perusmallin :ää, mutta ilman kaksoiskameraa ja Dynamic Island -näyttöaukkoa. OLED-näyttö löytyy, mutta virkistystaajuus jää 60 hertsiin 120:n sijaan. Silti kokonaisuus vaikuttaa houkuttelevalta paketilta hintaluokassaan.

Uusi puolestaan saa M4-sirun ja uuden N1-verkkopiirin, joka tuo tuen Wi-Fi 7:lle, Bluetooth 6:lle ja Thread-yhteyksille. Apple lupaa jopa 30 prosenttia enemmän tehoa verrattuna M3-versioon ja peräti 2,3-kertaista suorituskykyä vuoden 2022 M1-malliin nähden. RAM-muistia on nyt 12 gigatavua, ja tarjolla ovat edelleen 11 ja 13 tuuman koot.

Lyhyesti sanottuna Apple ei keksinyt pyörää uudelleen, mutta hioi sitä entistä nopeammaksi. Sekä iPhone 17e että iPad Air näyttävät tarjoavan paljon vastinetta rahalle, ainakin paperilla.