Apple panostaa laitekohtaiseen tekoälyyn iPhoneissa Kommentit pois päältä artikkelissa Apple panostaa laitekohtaiseen tekoälyyn iPhoneissa

Samsung esitteli hiljattain Galaxy S24 -puhelimensa, jota he kutsuvat ensimmäiseksi tekoälypuhelimeksi. Samsung on panostanut toden teolla tekoälyyn älypuhelinmarkkinoilla. Apple tulee pian perässä, mutta yhtiön lähestymistapa on erilainen kuin korealaisella kilpailijalla.

Apple pystyy tuomaan tekoälyominaisuuksia iPhoneihin vasta iOS 18 -päivityksen myötä. Mark Gurmanin raportin mukaan iPhoneissa käytettävät tekoälytoiminnot pyörivät kokonaan laitteella itsellään Applen kehittämän suuren kielimallin (LLM) avulla. Apple tulee todennäköisesti mainostamaan tekoälyominaisuuksia tietoturva- ja nopeusetuilla, sillä kaikki prosessointi tapahtuu laitteella. Ominaisuuksien odotetaan debytoivan iOS 18:n kanssa WWDC 2024 -kehittäjäkonferenssissa.

Vaikka laitekohtaisella tekoälyllä on tietoturva- ja nopeusetuja, se ei ole yhtä tehokasta kuin pilvipalvelimilla tehtävä prosessointi. On silti mahdollista, että Apple tuo vain sellaisia tekoälytoimintoja, jotka toimivat hyvin laitekohtaisen prosessoinnin kanssa. Esimerkiksi parempia automaattisia vastauksia ja Siri-pyyntöjen käsittelyä voidaan odottaa.

Tämä eroaa Samsungin lähestymistavasta, joka hyödyntää sekoitusta laitekohtaisesta ja pilvipohjaisesta tekoälystä. Samsung käyttää omia LLM-mallejaan sekä Googlen Gemini-mallia tekoälytoimintojen prosessointiin. Käyttäjät voivat halutessaan suorittaa tekoälydataa paikallisesti laitteella yksinkertaisen kytkimen avulla. Kuten Galaxy S24:ssä ja aiemmissa puhelimissa, jotka ovat saaneet One UI 6.1 -päivityksen tekoälyominaisuuksineen, osa toiminnoista on nopeita, kun taas toiset ovat hitaampia riippuen kuormituksesta ja monimutkaisuudesta.

Apple ei ole vielä paljastanut mitään yksittäisiä tekoälyominaisuuksia, jotka saattaisivat tulla iOS 18:n mukana. Yhtiö saattaisi kuitenkin tuoda parempaa kielien käännöstä, luotettavampaa automaattisen korjauksen kirjoittamiseen sekä kehittyneempiä kuvienmuokkausominaisuuksia. Muutama viikko sitten uutisoitiin, että Apple neuvottelee Googlen kanssa Geminin käyttämisestä tekoälyominaisuuksien tukemiseksi iOS 18:ssa. On kuitenkin epäselvää, onko sopimukseen päästy.

Western Digital myi jo kaikki 2026:n kiintolevyt – hinnat voivat nousta myös kuluttajille Kommentit pois päältä artikkelissa Western Digital myi jo kaikki 2026:n kiintolevyt – hinnat voivat nousta myös kuluttajille

Jos olet suunnitellut ostavasi uuden kiintolevyn ensi vuonna, kannattaa ehkä toimia nopeasti. Western Digitalin toimitusjohtaja Irving Tan vahvisti yhtiön tulospuhelussa, että yrityksen koko vuoden 2026 kiintolevytuotanto on jo käytännössä myyty loppuun. Lisäksi osa suurasiakkaista on tehnyt pitkäaikaisia toimitussopimuksia jo vuosille 2027 ja 2028.

Tan kertoi, että yhtiöllä on sitovat tilaukset seitsemältä suurimmalta asiakkaaltaan. Pitkäaikaiset sopimukset (LTA) kattavat sekä toimitusmäärät että hinnat, mikä kertoo kovasta kysynnästä erityisesti datakeskuksissa. Taustalla on ennen kaikkea tekoälyinfrastruktuurin nopea kasvu, joka vaatii valtavia määriä tallennustilaa.

Luvut paljastavat suunnan, sillä peräti 89 prosenttia Western Digitalin liikevaihdosta tulee pilvipalvelu- ja datakeskusasiakkailta, kun kuluttajamyynnin osuus on enää viisi prosenttia. Yritys panostaa siis selvästi yritysasiakkaisiin. Samalla kiintolevyjen kustannustehokkuus korostuu, sillä SSD-levyjen hinnat ovat nousseet rajusti, joissain tapauksissa yli 16-kertaisiksi vastaavaan HDD-levyyn verrattuna.

Huono uutinen harrastajille on se, että hinnat ovat jo nousussa. Kiintolevyjen keskihinnat ovat nousseet noin 46 prosenttia syyskuusta 2025 lähtien. Vaikka moni käyttää nykyään SSD-levyjä, perinteisille kiintolevyille on yhä kysyntää esimerkiksi NAS-järjestelmissä ja pitkäaikaistallennuksessa. Nyt tekoälybuumi kiristää saatavuutta myös tällä saralla.

Muistipiirien ja näytönohjainten jälkeen pula näyttää siis leviävän myös kiintolevyihin. Useimmat kuluttajat eivät ehkä huomaa muutosta heti, mutta jos AI-kilpavarustelu jatkuu nykyvauhtia, voi seuraavaksi kallistua moni muukin PC-komponentti.

Hyvästit liukkaille lenkkipoluille – Urevon uudet kävely- ja juoksumatot tuovat tehotreenin kotisohvan viereen Kommentit pois päältä artikkelissa Hyvästit liukkaille lenkkipoluille – Urevon uudet kävely- ja juoksumatot tuovat tehotreenin kotisohvan viereen

Talvella lenkkipolku voi muuttua luisteluradaksi, mutta kotona askel pysyy varmana. Maailman johtaviin kävely- ja juoksumattojen valmistajiin lukeutuva UREVO tuo markkinoille kaksi mallia, joilla kuntoa voi kohottaa sisätilojen lämmössä, ilman toppahousuja tai liukastumisen pelkoa.

Kompakti UREVO Spacewalk E1L on suunniteltu rentoon kävelyyn kotona tai toimistolla. Matto sujahtaa tarvittaessa sängyn tai sohvan alle, ja kuljetuspyörät helpottavat siirtelyä. Lähes äänetön 2,5 hevosvoiman moottori mahdollistaa 1–6,4 km/h nopeudet, joten laite sopii niin kevyeseen hyötyliikuntaan kuin palauttavaan iltakävelyyn. Enimmäiskäyttäjäpaino on 120 kiloa.

Reippaampaan menoon tarjolla on UREVO Foldimix 5L. Taitettava juoksumatto kulkee kävelystä hölkkään ja aina 12 km/h juoksuun asti. Kolmen hevosvoiman moottori, jopa 9 prosentin nousukulma ja niveliä säästävä kerrosrakenne tekevät treenistä monipuolista. Käsituet ja säädettävä työtaso mahdollistavat jopa kevyen työskentelyn kävellessä. Enimmäiskäyttäjäpaino on 136 kiloa.

Molemmat laitteet toimivat yhdessä UREVO-sovelluksen kanssa, jolla voi seurata matkaa, askelia ja kalorinkulutusta sekä valita virtuaalisia reittejä motivaation tueksi. Spacewalk E1L maksaa 199 euroa ja Foldimix 5L 599 euroa. Laitteet ovat saatavilla heti, eli tekosyyt jäävät nyt kirjaimellisesti oven ulkopuolelle.