Armeija marssii vatsallaan – virallinen Halo -keittokirja tulossa Kommentit pois päältä artikkelissa Armeija marssii vatsallaan – virallinen Halo -keittokirja tulossa

Halo Cookbook

Uutisoimme hiljattain -aiheisesta keittokirjasta, nyt myös on saamassa oman virallisen keittokirjansa.

Kauppasivun mukaan kirjassa on 70 eri reseptiä esimerkiksi välipaloista, joita ottaa mukaan Warthog seikkailulle tai suuremmista aterioista, joilla voi ruokkia vaikka armeijan.

Mikäli tulevat Halo ja The Witcher -keittokirjat eivät säväytä, saatavilla on myös esimerkiksi Tomb Raider, World of Warcraft, Fallout, sekä The Elder Scrolls -aiheisia keittokirjoja.

Halo: The Official Cookbook on tilattavissa täältä.

Doug Cockle puolustaa Witcher 4:n Ciri-pääosaa: ”Lukekaa ne kirjat” Kommentit pois päältä artikkelissa Doug Cockle puolustaa Witcher 4:n Ciri-pääosaa: ”Lukekaa ne kirjat”

Se on vaan typerää. – Kommentoi Doug Cockle, Geraltin ääninäyttelijä -pelisarjassa, kritiikkiä siitä, että tulevan -pelin päähenkilöksi nousee Ciri.

Cockle tyrmäsi väitteet siitä, että päätös olisi jotenkin “woke” – ja kehottaa faneja perehtymään itse lähdemateriaaliin.

Tässä ei ole mitään 'wokea'. Ciri on loistava hahmo Witcher-maailmasta, ja on mahtavaa, että peli keskittyy häneen. – Cockle sanoi.

Hänen mukaansa Geraltin tarina saatiin päätökseen jo Blood and Wine -laajennuksessa, eikä häntä tarvitse toistaa loputtomasti.

Red vahvisti viime vuonna, että Ciri tulee olemaan uuden Witcher-trilogian päähenkilö. Tämä on jakanut mielipiteitä verkossa, ja osa faneista on syyttänyt kehittäjiä poliittisesta korrektiudesta.

Juhlin Ciriä päähenkilönä. Ja kaikille teille, jotka ajattelette että tämä on 'woke'… – Cockle vastasi suoraan paheksuvasti puhaltaen.

Cockle painottaa, että valinta perustuu kirjailija Andrzej Sapkowskin alkuperäisteoksiin.

Jos luette ne kirjat, ymmärrätte miksi CD Projekt valitsi tämän suunnan. Ciriin liittyy valtava määrä tarinaa, jota ei vielä käsitelty Witcher 3:ssa, koska silloin tarina oli Geraltista. Mutta viitteitä siihen annettiin jo silloin. – Cockle painotti.

Vaikka The Witcher -pelit ovat jatkaneet Sapkowskin kirjojen tarinaa eteenpäin omilla ehdoillaan, kirjailija itsekin on kuvannut Ciriä keskeiseksi hahmoksi – jopa sellaiseksi, joka voi jatkaa siitä, mihin Geralt jää.

Cocklen viesti on selvä: Ciri on olennainen osa The Witcher -universumia, ja hänen pääroolinsa seuraavassa pelissä ei ole poliittinen kannanotto, vaan luonnollinen jatkumo saagan tarinalle.

The Witcher 3 juhlii 10-vuotispäiväänsä yllätyksien voimin Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 3 juhlii 10-vuotispäiväänsä yllätyksien voimin

Geraltin seikkailut juhlistavat vuosikymmentä – luvassa on konsertteja, fanituotteita ja nostalgiaa.

Vuonna 2015 julkaistu 3: Wild Hunt on saavuttanut huikean 10 vuoden iän, ja pelin kehittäjä on laittanut kunnolla töpinäksi juhlan kunniaksi. Fanit voivat odottaa konserttikiertuetta, erikoistuotteita ja nostalgisia striimejä, joilla muistellaan Geraltin unohtumattomia seikkailuja.

Juhlakampanja alkoi tunnelmallisella trailerilla, joka esittelee päähenkilö Geraltin ikimuistoisia hetkiä. Trailerilla kuullaan Geraltin englanninkielinen ääni, Doug Cockle, joka on ollut hahmon äänenä jo 20 vuoden ajan. Cockle osallistui myös CD Projektin REDstreams-livelähetykseen, jossa hän kertoi kokemuksistaan ja vaikutuksestaan Geraltin hahmoon.

Juhlinta ei rajoitu vain nettiin. CD Projekt tuo The Witcher -konsertit fanien ulottuville, ja ensimmäiset esitykset pidetään Bostonissa 31. toukokuuta ja Puolan Poznańissa sen jälkeen. Euroopan-kiertue on myös vahvistettu, ja lisää päivämääriä julkistetaan pian.

Lisäksi luvassa on Displate-taidejulisteita, T-paitoja, mukeja ja muuta keräilytavaraa. Fanien iloksi CD Projekt suosittelee myös -sarjakuvaa ja Embodyn Immerse Gamepack -äänimoduulia juhlistamaan peliä entistä syvemmin.

Vaikka :stä ei ole vielä paljon kerrottavaa – Ciriin keskittyvä jatko-osa paljastettiin The Game Awards 2024 -tapahtumassa – tämä 10-vuotisjuhla toimii sopivana lämmittelynä ja muistutuksena siitä, miksi on yksi aikamme arvostetuimmista peleistä.