Arvonta: Voita itsellesi Honor 400 -älypuhelin Kommentit pois päältä artikkelissa Arvonta: Voita itsellesi Honor 400 -älypuhelin

Kesä käy kuumana, joten pidetään Errorin ja Hiekan arvonnatkin samoissa lämpötiloissa. Tällä kertaa arvottavaksi laitamme Honorin hulppean 400-sarjalaisen.

tarjoaa huippuluokan ominaisuuksia, jotka tekevät arjesta sujuvampaa ja luovemmasta sisällöntuotannosta vaivattomampaa. Eloisa 6,55″ AMOLED-näyttö, huikea 200 megapikselin tekoälykamera ja 7 Gen 3 -suoritin takaavat erinomaisen käyttökokemuksen. Lisäksi massiivinen 5300 mAh akku ja 66 W pikalataus pitävät sinut vauhdissa aamusta iltaan. Nyt sinulla on mahdollisuus voittaa tämä tehokas ja tyylikäs laite.

Tänään Radio Hiekan taajuuksilla kerromme myös arvostelun muodossa viisi syytä, miksi kyseinen puhelin kannattaa itselleen pokata.

Arvontaan voit osallistua Errorin Instagrammissa aina 5.8 asti. Linkki alla:

Humanoidirobotit tulee, oletko valmis? – HONOR esitteli kasan mielenkiintoisia uutuuksiaan Kommentit pois päältä artikkelissa Humanoidirobotit tulee, oletko valmis? – HONOR esitteli kasan mielenkiintoisia uutuuksiaan

nosti panoksia Barcelonassa järjestetyillä Mobile World Congress 2026 -messuilla ja esitteli nipun laitteita, joissa ei ole vain taustalla hyrisevä apuri, vaan pikemminkin näkyvä osa käyttökokemusta. Yhtiö puhui ihmiskeskeisestä tekoälystä ja vihjasi samalla tulevaisuuden suuntaa näyttävällä Robot Phone -konseptilla.

Robot Phone ei ole pelkkä älypuhelin, vaan laite, joka liikkuu ja reagoi fyysisesti ympäristöönsä. Puhelin seuraa käyttäjää videopuheluissa, säätää kuvakulmaa reaaliajassa ja vastaa jopa “kehonkielellä” nyökkäyksin ja liikkein. Tekniikan taustalla on pienikokoinen 4DoF-gimbal-järjestelmä, kolmiakselinen vakautus ja 200 megapikselin kamera. Ajatus on selvä: tulevaisuudessa puhelin ei vain tallenna hetkiä, vaan osallistuu niihin.

Samaan aikaan konkreettisempaa uutta rautaa edustaa Magic V6, joka jatkaa valmistajan taittuvanäyttöisten lippulaivojen linjaa. Laite on suljettuna vain 8,75 millimetriä paksu ja sisältää 6 660 milliampeeritunnin akun. Pii-hiiliakkutekniikka mahdollistaa korkean energiatiheyden ohuessa rungossa. Näyttöjä on kaksi: 6,52 tuuman ulkonäyttö ja lähes kahdeksantuumainen sisänäyttö, molemmissa mukautuva 1–120 hertsin virkistystaajuus ja jopa 6 000 nitin huippukirkkaus -sisällölle. Tehoista vastaa Gen 5 -järjestelmäpiiri.

Ekosysteemi laajeni myös puhelimien ulkopuolelle. MagicPad 4 -tabletti tuo 8 Gen 5 -alustan 4,8 millimetrin paksuiseen runkoon ja 3K -näyttöön, jonka virkistystaajuus yltää 165 hertsiin. MagicBook Pro 14 puolestaan hyödyntää Ultra Series 3 -suorittimia ja tähtää vaativaan – ja luovaan käyttöön.

Lisäksi HONOR esitteli ensimmäisen humanoidirobottinsa, jonka tarkoitus on toimia muun muassa ostoksilla avustajana ja työpaikkaympäristöissä. Viesti on selvä: yhtiö ei tähtää pelkkiin puhelimiin, vaan rakentaa laajempaa tekoälylaitteiden kokonaisuutta, jossa mobiiliteknologia ja sulautuvat yhteen. Magic V6:n saatavuus vahvistetaan myöhemmin valituilla markkinoilla tämän vuoden toisella puoliskolla.

HONOR tuo Magic8 Prohon lisää tekoälyä – panostus erityisesti yökuvaukseen Kommentit pois päältä artikkelissa HONOR tuo Magic8 Prohon lisää tekoälyä – panostus erityisesti yökuvaukseen

Älypuhelinvalmistaja on julkaissut Suomessa uuden Magic8 Pro -mallinsa, jonka kärkiominaisuudet keskittyvät hämärä- ja yökuvaukseen sekä tekoälyavusteisiin toimintoihin. Ystävänpäivän alla jaettu tiedote korostaa laitteen soveltuvan erityisesti tilanteisiin, joissa valaistus on haastava – kuten ravintoloissa, iltakävelyillä ja kaupunkimaisemissa pimeän aikaan.

Magic8 Pron kamerajärjestelmässä yhdistyvät viisiakselinen optinen kuvanvakautus (OIS) ja tekoälypohjainen vakautus. Lisäksi Night Mode -tila säätää valotusta automaattisesti ympäristön mukaan. Valmistajan mukaan tavoitteena on vähentää liikkeestä ja käsien tärinästä johtuvaa epäterävyyttä sekä säilyttää kuvissa luonnolliset varjot myös heikossa valossa. Mukana on myös teleobjektiivi, jonka kerrotaan pystyvän tallentamaan yksityiskohtia kauempaakin yöolosuhteissa.

Kuvausominaisuuksien ohella HONOR nostaa esiin laitteen kestävyyden. Puhelimella on IP68- ja IP69K-luokitukset, mikä tarkoittaa suojaa pölyltä ja vedeltä. Näyttö on suunniteltu tunnistamaan kosketus myös märkänä. Akussa hyödynnetään niin sanottua pii-hiili-teknologiaa, jonka luvataan tarjoavan pitkäkestoista käyttöaikaa. Tekoälyavusteinen asetusagentti puolestaan mahdollistaa esimerkiksi yökuvausasetusten optimoinnin yhdellä komennolla.

Kuvien jälkikäsittelyyn tarjolla on useita AI-työkaluja, kuten automaattisia parannusehdotuksia ja häiritsevien elementtien poistoon tarkoitettu toiminto. Lisäksi Magic Color -ominaisuudella kuvasarjoihin voi hakea yhtenäisen värimaailman. Tiedostojen jakamisen luvataan onnistuvan myös eri käyttöjärjestelmien välillä ilman laadun heikkenemistä.