Avatar-hahmot saapuvat Brawlhalla-taistelupeliin – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Avatar-hahmot saapuvat Brawlhalla-taistelupeliin – katso traileri

Brawlhalla x Avatar

Ubisoft tuo suositun Avatar: The Last Airbender -animaation sankarit mukaan Brawlhallan lennokkaisiin otteluihin.

Brawlhalla on ilmaiseksi pelattava taistelupeli, joka viehättää paitsi helpolla pelattavuudellaan, myös monipuolisella hahmokaartillaan. Nyt se täydentyy kolmella Avatar: The Last Airbender -sankarihahmolla. Mukana ovat keskeiset ja rakastetut hahmot Aang, Zuko ja Toph. Jokainen pelin hahmoista on lunastettavissa käyttöön 300 Mammoth-kolikolla.

Aang on crossover-hahmo Wu Shangille ja viimeinen airbender-taistelijoista. Avatar-hahmona hän voi hyödyntää jokaista neljästä eri elementistä ja kääntää nämä edukseen taisteluissa. Aang käyttää taisteluhanskoja ja keihästä sekä kykenee muuttumaan Avatar-hahmoksi.

Toph on Kor-hahmon crossover-versio. Sokeana syntynyt earthbender-soturi on itsepäinen ja äärimmäisen itsevarma tapaus, joka sanoo ja tekee, mitä huvittaa. Muita mielellään pomottava Toph turvautuu taistelussa ensisijaisesti taisteluhanskoihin ja sotavasaraan. Erikoiskykynä hän käyttää ainutlaatuisia maanmuokkausvoimiaan.

Hattorin kanssa crossover-hengessä yhdistyvä Zuko on tulilordi Ozain poika ja näin itsekin taidokas firebender-taistelija. Tulivaltakuntaa vastaan kääntynyt Zuko on myös Aangin tulivoimien opettaja. Kahakoissa Zukon valintana ovat miekka ja keihäs. Erikoisvoimana käytössä on sinisen hengen tuliset voimat.

Uudet hahmot mukaan tuova pelipäivitys tuo mukanaan myös ainutlaatuisen pelitapahtuman, joka sisältää ilmatemppelikartan yksi yhtä vastaan -otteluille. Lisäksi päivitys sisältää uusia hahmotoimintoja sekä uuden emoji- ja avatar-valikoiman. Uudet esineet ja pelikartat ovat pelattavissa myös tapahtuman jälkeen.

Peli on ladattavissa ilmaiseksi sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla mobiililaitteille.

Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin Kommentit pois päältä artikkelissa Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin

Ubisoftin Montreal-studiolla tapahtuu taas, kun pitkän linjan pelisuunnittelija Luc Couture on ilmoittanut jättävänsä yhtiön 24 vuoden jälkeen. Couture kertoi lähdöstään sosiaalisessa mediassa ja kuvaili uraansa uskomattomaksi matkaksi, mutta myönsi kaipaavansa nyt muutosta, niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisestikin.

Couture aloitti Ubisoftilla jo vuonna 2002 Prince of Persia -pelien parissa ja nousi vuosien varrella keskeiseksi tekijäksi muun muassa Assassin’s Creed -sarjassa, Watch Dogs 2:ssa, Legionissa ja Far Cry 4:ssä. Seuraava askel vie hänet pienempään studioon muiden pelialan veteraanien kanssa. Yksityiskohdat ovat vielä salassa, mutta viesti on selvästi se, että mies ei ole jäämässä eläkkeelle, vaan vaihtaa maisemaa.

Ajankohta ei ole Ubisoftille helppo. Yhtiö käy läpi suurta rakennemuutosta, irtisanomisia on luvassa ja henkilöstö on protestoinut johdon toimia vastaan. Myös toimitusjohtaja Yves Guillemot on joutunut kovaan kritiikkiin. Couture ei ole ainoa konkari, joka on lähtenyt, sillä Assassin’s Creed -sarjan entinen vetäjä Marc-Alexis Côté poistui syksyllä ja haastoi Ubisoftin oikeuteen noin 1,2 miljoonan euron korvauksista.

Couturen lähtö näyttääkin osalta suurempaa muutosta, jossa Ubisoftin vanha kaartin tekijäjoukko alkaa hajota. Onko tämä yksittäinen urasiirto vai alku suuremmalle veteraanien joukkopaolle? Varmaa on ainakin se, että Ubisoftin tulevaisuus näyttää tällä hetkellä kaikkea muuta kuin vakaalta.

The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa Kommentit pois päältä artikkelissa The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa

Ubisoft on julkaissut hiljaisesti Tom Clancy’s The Division: Definitive Editionin, mutta älä odota uutta grafiikkaa tai remasteria, sillä kyseessä on käytännössä alkuperäinen peli kaikkine lisäosineen. Xbox Storessa peli maksaa nyt noin 49,90 euroa, ja mukana tulevat peruspeli, kolme laajennusta, season pass ja kasa erilaisia asupaketteja sekä aseiden skinejä.

Fanien pettymys on ollut ilmeinen, sillä pelin 10-vuotisjuhlan yhteyteen ilmestyneessä mainonnassa vihjattiin uudenlaisesta kokemuksesta. Todellisuudessa Definitive Edition tarjoaa kaiken vanhan sisällön niputettuna yhteen pakettiin, mikä hyvä muistutus siitä, että joskus “definitive” tarkoittaa vain “kaikki yhdessä”.

Ubisoft ei ole kuitenkaan unohtanut tulevaisuutta. The Division 3 on edelleen työn alla, ja aiemmin sen kehityksestä vastannut Julian Gerighty vakuutti, että se tulee tekemään yhtä suuren vaikutuksen kuin alkuperäinen peli. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole kerrottu, mutta odotukset ovat korkealla.

Samaan aikaan Ubisoft on ollut leikkausten ja projektien karsinnan pyörteissä. Kuusi peliä on peruttu, kaksi studiota suljettu ja Parisin pääkonttorilla poistetaan noin 200 työpaikkaa. Vaikka tämä muistuttaa, että pelialalla menestys ei ole koskaan itsestäänselvyys, The Divisionin fanit voivat ainakin nyt kokea täyden paketin New Yorkin kaaosta hallitessaan.

Joten jos kaipaat kaiken vanhan sisällön yhdessä paketissa ja haluat muistuttaa itseäsi siitä, miksi alkuperäinen Division teki vaikutuksen vuonna 2016, nyt se on saatavilla, mutta uuden grafiikan odottajien kannattaa odottaa kolmosta.