Avatar-hahmot saapuvat Brawlhalla-taistelupeliin – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Avatar-hahmot saapuvat Brawlhalla-taistelupeliin – katso traileri

Brawlhalla x Avatar

Ubisoft tuo suositun Avatar: The Last Airbender -animaation sankarit mukaan Brawlhallan lennokkaisiin otteluihin.

Brawlhalla on ilmaiseksi pelattava taistelupeli, joka viehättää paitsi helpolla pelattavuudellaan, myös monipuolisella hahmokaartillaan. Nyt se täydentyy kolmella Avatar: The Last Airbender -sankarihahmolla. Mukana ovat keskeiset ja rakastetut hahmot Aang, Zuko ja Toph. Jokainen pelin hahmoista on lunastettavissa käyttöön 300 Mammoth-kolikolla.

Aang on crossover-hahmo Wu Shangille ja viimeinen airbender-taistelijoista. Avatar-hahmona hän voi hyödyntää jokaista neljästä eri elementistä ja kääntää nämä edukseen taisteluissa. Aang käyttää taisteluhanskoja ja keihästä sekä kykenee muuttumaan Avatar-hahmoksi.

Toph on Kor-hahmon crossover-versio. Sokeana syntynyt earthbender-soturi on itsepäinen ja äärimmäisen itsevarma tapaus, joka sanoo ja tekee, mitä huvittaa. Muita mielellään pomottava Toph turvautuu taistelussa ensisijaisesti taisteluhanskoihin ja sotavasaraan. Erikoiskykynä hän käyttää ainutlaatuisia maanmuokkausvoimiaan.

Hattorin kanssa crossover-hengessä yhdistyvä Zuko on tulilordi Ozain poika ja näin itsekin taidokas firebender-taistelija. Tulivaltakuntaa vastaan kääntynyt Zuko on myös Aangin tulivoimien opettaja. Kahakoissa Zukon valintana ovat miekka ja keihäs. Erikoisvoimana käytössä on sinisen hengen tuliset voimat.

Uudet hahmot mukaan tuova pelipäivitys tuo mukanaan myös ainutlaatuisen pelitapahtuman, joka sisältää ilmatemppelikartan yksi yhtä vastaan -otteluille. Lisäksi päivitys sisältää uusia hahmotoimintoja sekä uuden emoji- ja avatar-valikoiman. Uudet esineet ja pelikartat ovat pelattavissa myös tapahtuman jälkeen.

Peli on ladattavissa ilmaiseksi sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle. Lisäksi peli on saatavilla mobiililaitteille.

Trackmania juhlii 20 vuotta e-urheilua – talvipäivitys tuo uusia pelialueita Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania juhlii 20 vuotta e-urheilua – talvipäivitys tuo uusia pelialueita

Trackmania

Trackmania näyttää taas miksi se on yksi kilpa-ajopelien kestohiteistä. Vuonna 2003 alkunsa saanut Trackmania Nations ESWC käynnisti koko sarjan e-urheilutaipaleen, ja nyt Ubisoft sekä pelin kehittäjä Nadeo juhlistavat 20-vuotista perintöä uudella sisällöllä ja maailmanlaajuisilla kilpailuilla.

Uudet kampanjat ja kisat eivät ole vain nostalginen kumarrus vanhoille faneille. Trackmania on mukana Esports World Cup -sarjassa ja myös Esports Nations Cup -kilpailussa, joissa huippukuljettajat ympäri maailmaa kilpailevat palkintopoteista ja kansallisesta kunniasta.

Uusi talvipäivitys tuo maisemia ja kisaa

20-vuotisen taipaleen kunniaksi julkaistu talvipäivitys avaa uuden Winter Campaignin. Päivitys sisältää neljä täysin uutta pelialuetta. Pohjoismaisia talvitunnelmia tarjoava White Shore vie jäisille rannoille, Green Coast esittelee vehreitä eurooppalaisia laaksoja, Red Island sukeltaa amerikkalaiseen kanjonimaisemaan ja Blue Bay tuo mukaan aasialaista trooppista väriloistoa.

Näille alueille on rakennettu yhteensä 25 uutta ajorataa. Ne haastavat sekä nopeuden että ajolinjojen hallinnan. Lisäksi ratojen rakenteluun tarkoitetut rakennuspalikat heijastavat uusien alueiden tyyliä ja tunnelmaa, mikä avaa entistä enemmän mahdollisuuksia yhteisön luovuudelle.

Viikoittaiset tapahtumat pitävät vauhdin yllä

Päivitys tuo mukanaan myös uusia kisamuotoja. Viikoittain vaihtuvat Weekly Grand Track- ja Weekly Grand Enduro -tapahtumat tarjoavat vaihtelua ja jatkuvaa tekemistä. Pelaajat palkitaan etenemisestä mitaleilla ja autojen erikoispinnoitteilla.

Viikon kohokohta on kuitenkin Cup of the Week. Se tarjoaa kampanjahaasteita eri tasoisille ajajille ja kerää yhteen koko yhteisön mittaamaan taitojaan samoilla radoilla.

Tie kohti huippukilpailuja

Parhaat kuljettajat voivat tähdätä suoraan Esports World Cup- ja Esports Nations Cup -kisoihin. Pelissä eteneminen tapahtuu virallisten kausikampanjoiden kautta, joissa mustat radat testaavat ajotaitoa armottomasti.

Kilpailullinen polku on rakennettu selkeäksi. Aloittelijat pääsevät mukaan helposti, mutta huipulle nouseminen vaatii täydellistä suoritusta, nopeita refleksejä ja ratojen syvällistä ymmärtämistä.

Ilmainen peruspeli, lisää sisältöä maksullisille

Trackmania on yhä pelattavissa ilmaiseksi perusversiona. Lisäksi tarjolla ovat Standard- ja Club-versiot, jotka avaavat enemmän sisältöä, ratoja ja yhteisötoimintoja. Tämä malli pitää kynnyksen matalana, mutta tarjoaa sitoutuneille pelaajille runsaasti lisäarvoa.

Kaksikymmentä vuotta e-urheilua ei ole hidastanut Trackmaniaa. Päinvastoin. Sarja tuntuu vahvemmalta ja monipuolisemmalta kuin koskaan.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X ja S -konsoleille, sekä PC:lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta

Indiejulkaisija Devolver Digital on julkistanut uuden korttipohjaisen pelin nimeltä Reigns: The Witcher, joka syntyy yhteistyössä CD Projekt Redin kanssa. Peli yhdistää Reigns-sarjan tutun pyyhkäisymekaniikan The Witcherin synkkään fantasiamaailmaan eli kyllä, nyt Geraltin kohtalo ratkeaa vasemmalle tai oikealle swaippaamalla.

Pelimekaniikka on Reigns-faneille tuttua. Pelaajalle tarjotaan satunnaisia tilanteita ja valintoja, joihin vastataan pyyhkäisyllä. Trailerilla vilahtelee liuta Witcher-sarjan tunnettuja hahmoja, kuten Yennefer, Triss, Vesemir, Dandelion, Bloody Baron ja tietenkin Roach. Mukana on myös hieman erikoisempia nimiä kuten Maisy-lehmä, jonka taustoista ei olla aivan varmoja.

Tarinallisesti peli esitetään Dandelionin kirjoittamina ja esittäminä näytelminä, joissa Geraltin seikkailut saavat välillä varsin luovia tulkintoja. Pelaajan tehtävänä on pitää noituriin liittyvä maine tasapainossa, jotta tarina ei pääty ennenaikaisesti. Kuolemilta ei silti vältytä, mutta jokainen pelikerta palkitsee uusilla lauluvihkoilla ja mahdollisuudella esiintyä yhä suuremmille yleisöille, jonka tavoitteena on jonkinlainen tarinallinen kuolemattomuus.

Reigns: The Witcherin kehittää Nerial, joka vastaa myös alkuperäisestä Reigns-sarjasta. Peli julkaistaan 25. helmikuuta PC:lle Steamissa sekä mobiililaitteille Google Playhin ja Applen App Storeen.

Ajankohta on Witcher-faneille osuva. The Witcher 4 on kyllä täydessä tuotannossa, mutta ei ehdi julkaisuun vuonna 2026. CD Projektilla on kuitenkin kunnianhimoinen suunnitelma, joka ulottuu vuosiksi eteenpäin ja sisältää myös The Witcher 5:n ja 6:n. Sitä ennen huhut kertovat vielä yhdestä mahdollisesta seikkailusta The Witcher 3:ssa, mutta toistaiseksi täysin epävirallisella tasolla.