
Assassin’s Creed Shadowsin ensimmäinen laajennus, Claws of Awaji, julkaistiin 16. syyskuuta Ubisoft Quebecin toimesta. DLC vie pelaajat Awajin salaperäiselle saarelle, jossa shinobi Naoe ja samurai Yasuke kohtaavat uusia vaaroja ja paljastavat menneisyyden salaisuuksia. Tarina jatkaa pääpelin juonta Naoen etsiessä äitinsä, mestariassassin Tsuyun, jälkiä. Saarella hän kohtaa Kimura Yukarin, saarta hallitsevan naisen, joka etsii viimeistä regaliaa, pyhää aarretta, jonka Tsuyu piilotti. Laajennus tuo yli kymmenen tuntia uutta sisältöä, uuden aseen, vihollisia ja tutkittavia alueita.
Ensituntuma on lupaava ja jännittävä, sillä pääpelin kesken jäänyt tarina jatkuu mielenkiintoisesti. Heti alkuun peli kuitenkin kärsii äänibugeista: taisteluiden ja välivideoiden aikana musiikki katoaa tai kuuluu vain osittain, jolloin ympäristön äänet jäävät lähes kokonaan pois. Pelaajien keskustelut kuuluvat, mutta maailma tuntuu hetkittäin tyhjältä, mikä rikkoo immersion.

Sisältöä on runsaasti. DLC tarjoaa uuden saaren, uusia tutkimusalueita ja haasteita. Saarella olevat ansat lisäävät vähän strategista syvyyttä ja tarjoavat mahdollisuuksia kiertää ne eri tavoin. Naoen uusi ase, Bo-keppi, tuo lisämaustetta taisteluihin, ja sille on oma skill tree, jota voi kehittää taitopisteillä. Vaikka aktiviteetit ja kerättävät esineet ovat pääosin samoja kuin pääpelissä, ansat ja uudet viholliset piristävät pelikokemusta mukavasti.
Ohjaus PS5:llä toimii sulavasti ja liikkuminen hahmolla on tuttua ja sujuvaa. Grafiikka pysyy pääpelin tasolla ja sopii hyvin Assassin’s Creed Shadowsin visuaaliseen tyyliin. Äänimaailma on pääosin elävä ja mielekäs, mutta ajoittaiset bugit rikkoivat tunnelmaa hetkittäin, jättämällä pelaajan yksin tyhjään maailmaan.

Tarina jatkaa pääpelin juonta tiiviisti ja tarjoaa henkilökohtaisia hetkiä Naoelle, vaikka hahmokohtaisia syventymiä olisi voinut olla enemmän. Pelattavuus on pääosin nautittavaa, mutta alkuvaiheen perussilmukka. joka sisältää väijytyksiä, taisteluja ja juoksua, mikä rajoittaa hiiviskelyvaihtoehtoja, mikä saattaa turhauttaa stealth-pelaajia. Pomo-taistelut ovat hauskoja ja hieman erilaisia, mutta eivät tarjoa samanlaista vapaata salamurhamahdollisuutta kuin pääpelissä.
Kaiken kaikkiaan Claws of Awaji on palkitseva ja intensiivinen lisä Assassin’s Creed Shadowsin maailmaan. Se tarjoaa uusia haasteita, tarinallista syvyyttä ja tutun Assassin’s Creed -kokemuksen, mutta äänibugit ja toistuvat perussilmukat hieman latistavat elämyksen. DLC on suositeltava niille, jotka haluavat jatkaa Naoen ja Yasukin seikkailuja ja tutkia Awajin salaisuuksia.
Arvostelu: Mallu Millie