Battlefield V saa oman battle royale -pelitilan maaliskuun lopullaKommentit pois päältä artikkelissa Battlefield V saa oman battle royale -pelitilan maaliskuun lopulla
Toiseen maailmansotaan keskittyvä Battlefield V on saamassa oman battle royale -pelitilan nimeltään Firestorm maaliskuun 25. päivä. Pelin uusimalla trailerilla mehustellaaan tulevaa pelitilaa; kanssapelaajien jyräämistä traktorilla, kaaosta ja tulirenkaan vääjämätöntä polttoa. Tietenkään unohtamatta pelisarjalla ominaista sankarointia.
https://www.youtube.com/watch?v=y-JB-O8A-TA
Firestorm -lisäosa tuo peliin tähän mennessä isoimman kartan Halvoyn, joka mahdollistaa 64 pelaajan battle royale -taistelut. Pelata voi joko yksin tai neljän hengen ryhmässä. Ryhmiä on yhteensä 16.
Battlefield V on saatavilla Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille, sekä PC:lle.
Vuosi 2025 näyttää pelimaailmassa yhdeltä isolta kilpailuradalta. Sensor Towerin tuoreiden myyntitilastojen mukaan ajopelit ovat ohittaneet kaikki muut genret myynneissä, ja jokainen julkaisu myy keskimäärin 262 000 kappaletta eri alustoilla.
Listan kärjessä kiitävät Sonic Racing: CrossWorlds ja F1 2025, jotka ovat pitäneet vauhtia yllä uskollisen pelaajakunnan ja tasaisen julkaisurytmin ansiosta. Yhteensä neljä suosituinta genreä: ajo-, urheilu-, räiskintä- ja roolipelit kattavat huimat 85,6 prosenttia kaikista pelimyynneistä tänä vuonna.
Pelkästään ajopelit vastaavat 31 prosentista kokonaismyynnistä, jättäen urheilupelit (22 %) ja roolipelit (15,2 %) selvästi taakseen. Räiskinnät pitävät 17,5 prosentin osuudellaan vielä pintansa, mutta simulointi-, strategia- ja seikkailupelit jäävät alle kuuden prosentin yhteisosuudella jalkoihin.
Vuoden loppua kohti vauhtia saattavat kuitenkin lisätä Black Ops 7 ja Battlefield 6, joiden odotetaan ravistelevan listoja toden teolla. Battlefield 6 on jo nyt EA:n historian suurin Steam-julkaisu yli 700 000 yhtäaikaisella pelaajalla.
Mielenkiintoista on myös, että Saudi-Arabian tuore sijoitus EA:han saattaa liittyä juuri ajopelien suosioon. Ehkä tulevaisuudessa tie on avoin myös vanhoille klassikoille, kuten Need for Speedille ja Burnoutille.
Electronic Arts tarjoaa F1-faneille vauhdikkaan viikonlopun, kun EA Sports F1 25 avautuu kaikkien pelattavaksi maksutta 16.–20. lokakuuta. Samalla pelaajat pääsevät haastamaan Haas-tallin nuoren tähden Ollie Bearmanin upouudessa Pro Challengessa.
Kaikki pelitilat auki koko viikonlopun
PlayStation 5:llä, Xbox Series X ja S:llä sekä PC:llä (Steam) pelattavissa oleva ilmaisjakso tarjoaa täyden pääsyn vuoden 2025 Formula 1 -kauden sisältöihin. Mukana ovat sekä tarinallinen Braking Point, My Team 2.0 että tuore F1 World -pelitila.
Ilmaispeluu on ajankohtainen erityisesti siksi, että oikea F1-karavaani saapuu samaan aikaan Austiniin Yhdysvaltain osakilpailuun. Kyseessä on samalla Haas-tallin kotikisa, jota juhlistetaan pelissä erikoistapahtumalla.
Haasta Bearman ja voita erikoislivery
Viikonlopun erikoisherkkuna toimii Haas Pro Challenge, jossa pelaajat yrittävät päihittää Ollie Bearmanin kierrosajan Circuit of the Americas -radalla. Bearman kisasi aikaa vastaan tallikaveriaan Esteban Oconia vastaan – ja nappasi voiton.
Haaste on avoinna F1 World -tilassa, ja sen suorittamalla pelaajat voivat avata Haas-tallin vuoden 2025 USA GP -erikoisvärityksen. Livery saapuu peliin samanaikaisesti oikean kisan kanssa, joten autenttisuudesta ei tingitä.
“Ocon yritti kyllä parhaansa, mutta en todellakaan antanut sitä nopeinta aikaa helpolla. Nyt on teidän vuoronne – katsotaan kuka on tarpeeksi nopea.”
naureskeli Bearman
Tuplapisteet ja alennuksia uusille pelaajille
Ilmaisjakson aikana pelissä on käynnissä tuplapisteet Podium Passiin, joten eteneminen käy tavallista nopeammin. Mikäli kokeilu koukuttaa, voi pelin lunastaa omakseen 30 % alennuksella 20. lokakuuta asti. Ale koskee Xboxin, Steamin ja PlayStationin (vain Standard Edition) digikauppoja. Kaikki ilmaispelissä ansaittu sisältö ja edistyminen säilyvät ostetussa versiossa.
Lisätietoa pelistä voi lukea Formula 1 -peliblogista ja pelin virallisista somekanavista.