Bill Gatesin mukaan nämä kolme alaa ovat turvassa tekoälyn valtaamilla työmarkkinoilla Kommentit pois päältä artikkelissa Bill Gatesin mukaan nämä kolme alaa ovat turvassa tekoälyn valtaamilla työmarkkinoilla

Kun yhä useammat yritykset ottavat käyttöön tekoälyominaisuuksia liiketoiminnassaan, työntekijät ovat yhä huolissaan tekoälyn uhasta työpaikkojensa korvaajana. Fortune-lehti raportoi tiistaina, että eräs Adoben johtaja ei kuitenkaan ole aivan vakuuttunut tästä uhasta, vertaillen tekoälyn kehitystä kameran keksimiseen.

Teknologiadinosaurus Bill Gates on osallistunut keskusteluun tekoälyn (AI) vaikutuksesta työn tulevaisuuteen. Blogissaan ”Gates Notes” Gates myöntää tekoälyn tulevan hallitsemaan työelämää, mutta uskoo myös joidenkin työpaikkojen säilyvän turvassa.

Optimistinen näkemys tulee esiin keskellä huolta laajalle leviävästä työpaikkojen menetyksestä automaation takia. Kansainvälinen valuuttarahasto on ennustanut, että vuoteen 2025 mennessä 60 prosenttia työpaikoista tulee kärsimään tekoälyn vaikutuksesta jollakin tavalla.

Gates näkee tekoälyn työkaluna prosessien virtaviivaistamiseen ja tuottavuuden parantamiseen eri aloilla. Toisin kuin jotkut robottivalloittajia pelkäävät, hän uskoo tekoälyn olevan hyvä voima, joka luo mahdollisuuksia uusilla alueilla.

Vaikka tekoäly epäilemättä muokkaa monia työn osa-alueita, Gates nimeää kolme sektoria, joilla ihmiset todennäköisesti pysyvät korvaamattomina:

  1. Energia: Energiajärjestelmien kehittäminen ja hallinta vaativat edelleen ihmisten asiantuntemusta.
  2. Biologia: Terveydenhuollon, biotekniikan ja muiden biotieteiden työpaikat edellyttävät ainutlaatuista ihmisen ymmärrystä biologisista prosesseista.
  3. Tekoälyasiantuntijat: Itse tekoälyjärjestelmien luominen, käyttäminen ja ylläpitäminen edellyttävät erikoistunutta ihmisjoukkoa.

Gatesin näkemys viittaa siihen, että vaikka tekoäly muuttaa monia työnteon osa-alueita, se luo myös uusia mahdollisuuksia niille, joilla on taitoja sopeutua ja menestyä tässä muuttuvassa ympäristössä.

Western Digital myi jo kaikki 2026:n kiintolevyt – hinnat voivat nousta myös kuluttajille Kommentit pois päältä artikkelissa Western Digital myi jo kaikki 2026:n kiintolevyt – hinnat voivat nousta myös kuluttajille

Jos olet suunnitellut ostavasi uuden kiintolevyn ensi vuonna, kannattaa ehkä toimia nopeasti. Western Digitalin toimitusjohtaja Irving Tan vahvisti yhtiön tulospuhelussa, että yrityksen koko vuoden 2026 kiintolevytuotanto on jo käytännössä myyty loppuun. Lisäksi osa suurasiakkaista on tehnyt pitkäaikaisia toimitussopimuksia jo vuosille 2027 ja 2028.

Tan kertoi, että yhtiöllä on sitovat tilaukset seitsemältä suurimmalta asiakkaaltaan. Pitkäaikaiset sopimukset (LTA) kattavat sekä toimitusmäärät että hinnat, mikä kertoo kovasta kysynnästä erityisesti datakeskuksissa. Taustalla on ennen kaikkea tekoälyinfrastruktuurin nopea kasvu, joka vaatii valtavia määriä tallennustilaa.

Luvut paljastavat suunnan, sillä peräti 89 prosenttia Western Digitalin liikevaihdosta tulee pilvipalvelu- ja datakeskusasiakkailta, kun kuluttajamyynnin osuus on enää viisi prosenttia. Yritys panostaa siis selvästi yritysasiakkaisiin. Samalla kiintolevyjen kustannustehokkuus korostuu, sillä SSD-levyjen hinnat ovat nousseet rajusti, joissain tapauksissa yli 16-kertaisiksi vastaavaan HDD-levyyn verrattuna.

Huono uutinen harrastajille on se, että hinnat ovat jo nousussa. Kiintolevyjen keskihinnat ovat nousseet noin 46 prosenttia syyskuusta 2025 lähtien. Vaikka moni käyttää nykyään SSD-levyjä, perinteisille kiintolevyille on yhä kysyntää esimerkiksi NAS-järjestelmissä ja pitkäaikaistallennuksessa. Nyt tekoälybuumi kiristää saatavuutta myös tällä saralla.

Muistipiirien ja näytönohjainten jälkeen pula näyttää siis leviävän myös kiintolevyihin. Useimmat kuluttajat eivät ehkä huomaa muutosta heti, mutta jos AI-kilpavarustelu jatkuu nykyvauhtia, voi seuraavaksi kallistua moni muukin PC-komponentti.

Ruotsi kielsi tekoälyllä tehdyn hitin viralliselta listalta – Spotify-menestys ei riittänyt IFPI Swedenille Kommentit pois päältä artikkelissa Ruotsi kielsi tekoälyllä tehdyn hitin viralliselta listalta – Spotify-menestys ei riittänyt IFPI Swedenille

Ruotsissa on tehty poikkeuksellinen päätös musiikkilistojen historiassa. Tekoälyn avulla tuotettu kappale on poistettu maan viralliselta Sverigetopplistan-listalta, vaikka biisi ehti nousta korkealle Spotifyssa miljoonien kuunteluiden siivittämänä.

Kappale julkaistiin mystisen Jacub-nimisen artistin nimissä, ja se keräsi nopeasti valtavan määrän striimejä Ruotsissa. Pian kävi kuitenkin ilmi, että teos oli pääosin tekoälyn tuottama.

IFPI Sweden katsoi, että merkittävä tekoälyn käyttö rikkoo listakelpoisuuden sääntöjä, minkä vuoksi kappale todettiin virallisesti kelpaamattomaksi kansalliselle listalle.

Spotify puolestaan jatkaa kappaleen listaamista normaalisti, sillä palvelun algoritmit perustuvat puhtaasti kuunteludataan – ei siihen, kuka tai mikä musiikin on tehnyt.

Ensimmäisiä AI-kieltoja listoilla

Tapaus on yksi ensimmäisistä kerroista, kun tekoälyn tuottama musiikki on suljettu pois viralliselta kansalliselta listalta. Päätös nostaa esiin useita kysymyksiä:

  • Kuka on teoksen ”tekijä”, jos musiikin tekee algoritmi?
  • Pitääkö tekoälyprojektit merkitä eri tavalla kuin ihmisartistit?
  • Millä säännöillä listat ja palkinnot toimivat tulevaisuudessa?

Musiikkialalla käydään parhaillaan vilkasta keskustelua tekoälyn roolista luovassa työssä. Levy-yhtiöt, artistit ja alustat joutuvat määrittelemään, missä kulkee raja ihmisen ja koneen tekemän musiikin välillä – ja miten nämä pitäisi huomioida listoilla, tekijänoikeuksissa ja korvauksissa.

Asiasta on uutisoinut ensimmäisenä Yahoo.