BioShock 4 sukeltaa jälleen syvemmälle kehityshelvettiin Kommentit pois päältä artikkelissa BioShock 4 sukeltaa jälleen syvemmälle kehityshelvettiin

BioShock

Legendaarisen BioShock-pelisarjan seuraavaa osaa on odotettu kuin messiasta ja nyt odotus venyy jälleen. Take-Twon alaisuudessa toimiva 2K Games on irtisanonut BioShock 4:n kehityksestä vastanneen studion johdon ja käskenyt koko pelin tarinan kirjoitettavaksi uusiksi. Kyseessä on jo vuosikymmenen mittainen saaga, joka tuntuu yhä vain mutkistuvan.

Cloud Chamber -studion johtaja Kelley Gilmore on saanut lähtöpassit, ja pelin luova johtaja Hogarth de la Plante siirrettiin muihin tehtäviin. Uusista vastuuhenkilöistä ei ole vielä tietoa. Lähteiden mukaan peli jäi sisäisessä tarkastelussa pahasti jälkeen odotuksista, erityisesti sen tarina koettiin heikoksi.

Tiedossa ei ole, päätyvätkö pelaajat jälleen Rapturen syvyyksiin, Columbian pilvikaupunkiin vai johonkin täysin uuteen paikkaan. Yksi asia on varma, peli ei ole vielä lähimaillakaan valmis. Tammikuussa ennustettu vuoden 2026 julkaisu näyttää nyt erittäin epätodennäköiseltä.

2K vakuuttaa silti edelleen olevansa sitoutunut tekemään BioShockista hyvän sijaan loistavan pelin. Fanien usko on kuitenkin koetuksella, viimeisin osa, BioShock Infinite, ilmestyi jo vuonna 2013. Samaan aikaan myös sarjan alkuperäisen pelin uusintaversio on hiljaisesti haudattu.

BioShock on myynyt yli 43 miljoonaa kappaletta, mutta tällä hetkellä näyttää siltä, että tulevaisuus on sumuisempi kuin koskaan. Kenties todellinen kysymys ei ole milloin uusi BioShock ilmestyy, vaan tuleeko se koskaan?

Take-Two:n CEO: AI ei voi luoda seuraavaa Grand Theft Autoa Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two:n CEO: AI ei voi luoda seuraavaa Grand Theft Autoa

Grand Theft Auto VI

Vaikka tekoäly työntyy yhä syvemmälle luoville aloille, Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick muistuttaa, että AI ei vielä pysty haastamaan ihmisten luovuutta. Zelnick totesi CNBC:n Technology Executive Council Summit -tapahtumassa, että tekoäly on pohjimmiltaan taaksepäin katsova ja perustuu suuriin tietomassoihin menneistä tiedoista.

Zelnick painotti, että vaikka AI voi olla hyödyllinen esimerkiksi datan analysoinnissa tai monimutkaisten ongelmien ratkomisessa, se ei kykene luomaan monitasoisia pelimaailmoja tai syvällisiä tarinoita, kuten Rockstar Gamesin Grand Theft Auto -sarja tekee.

Ei ole olemassa luovuutta, joka voisi syntyä tekoälyllä, koska se on datavetoista. – Zelnick kiteytti.

Myös tekijänoikeudet ja muiden oikeuksien suojaaminen muodostavat rajoitteen AI:n hyödyntämiselle pelituotannossa.

Jos luot tekoälyn avulla immateriaalioikeuksia, niitä ei voi suojata. – Zelnick sanoi.

Hän muistutti, että pelijulkaisijan tehtävä on paitsi luoda laadukasta sisältöä myös varmistaa, ettei muiden oikeuksia rikota.

Take-Two on säilyttänyt kilpailuetunsa luovuuden avulla. Yrityksellä on useita menestyneitä pelisarjoja, ja Grand Theft Auto V myi ensimmäisen kolmen päivän aikana 1 miljardin dollarin edestä. Sarjan seuraava osa julkaistaan toukokuussa 2026, ja odotukset ovat korkealla. Zelnick korosti, että Rockstarin tiimin luovuus on poikkeuksellista ja heidän tavoitteensa on yhä luoda pelejä, jotka lähestyvät täydellisyyttä.

Vaikka tekoäly tarjoaa uusia työkaluja pelinkehittäjille, Zelnickin mukaan seuraavaa Grand Theft Autoa ei synny pelkällä algoritmilla, siihen tarvitaan ihmisen kädenjälkeä ja mielikuvitusta.

Digitaalinen hautausmaa kasvaa: 2K sulkee kaksi golfpeliä yllättäen Kommentit pois päältä artikkelissa Digitaalinen hautausmaa kasvaa: 2K sulkee kaksi golfpeliä yllättäen

2K Games vetää töpselin irti kahdesta vanhemmasta golfpelistään vain 48 tunnin varoitusajalla. Sekä The Golf Club 2019 että PGA Tour 2K21 suljetaan 30. lokakuuta, ja niiden palvelimet sammuvat lopullisesti. Molemmat pelit poistettiin jo myynnistä lokakuussa 2024, eikä 2K ole edelleenkään kommentoinut, miksi pelit päätettiin hiljentää lopullisesti.

Syitä voi vain arvailla. Taustalla voi olla lisenssien umpeutuminen tai yksinkertaisesti pelaajapulan tuoma kustannustehottomuus. Molemmat pelit saivat aikoinaan ihan kelpo arvosteluja Metacriticin keskiarvojen pyöriessä 72–80 välillä, mutta vuonna 2025 ne eivät juuri enää keiku kenenkään suosikkilistoilla.

Sarjan perintö kuitenkin jatkuu uudemmissa julkaisuissa, kuten PGA Tour 2K23 ja PGA Tour 2K25. Näiden myötä 2K:n golf-franchising elää edelleen, vaikka vähemmän pelatut kentät jäävät historiaan.

Vuosi 2025 on muutenkin ollut 2K:lle täynnä jäähyväisiä, nämä ovat jo kolmas ja neljäs peli, joiden palvelimet suljetaan tänä vuonna. Näyttää siltä, että pelialalla alkaa olla ruuhkaa digitaalisella hautausmaalla.