Blizzard saamassa uusia StarCraft-peliprojekteja korealaisilta studioilta Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard saamassa uusia StarCraft-peliprojekteja korealaisilta studioilta

Blizzardin StarCraft-universumi saattaa saada uuden elämän, sillä korealaiset pelistudiot ovat ilmeisesti esittäneet useita kehitysideoita uuden StarCraft-pelin luomiseksi. Raporttien mukaan neljä korealaista peliyhtiötä – NCSoft, Nexon, Netmarble ja Krafton – kilpailevat toisiaan vastaan saadakseen kehittää StarCraft-pelin ja varmistaa julkaisuoikeudet. Näistä yrityksistä on kerrottu matkustaneen Blizzardin pääkonttoriin Kaliforniaan esittelemään omia ideoitaan.

NCSoftin ehdotus on StarCraft-aiheinen roolipeli, mahdollisesti MMORPG, kun taas Nexon ehdottaa pelille ainutlaatuista käyttötapaa. Netmarble tähtää mobiilipelin kehittämiseen, ja Krafton, joka on tunnettu PUBG:sta, haluaa kehittää StarCraft-pelin omien kehitykykyjensä pohjalta.

Vaikka mitään ei ole vielä varmaa, ja kehitysprojektit voivat jäädä toteutumattomiksi, StarCraft-fanit seuraavat kiinnostuneina, mihin suuntaan Blizzard aikoo viedä legendaarisen tieteisfiktiofranchisen. Viime aikoina on myös uutisoitu Blizzardin kolmannesta yrityksestä kehittää StarCraft-shooter, joka toivottavasti vie pelisarjan eteenpäin.

Vielä on epäselvää, millaista peliä tämä uusi StarCraft-projekti tuo tullessaan, mutta pelisarjan pitkä odotus voi olla päättymässä.

Arc Raiders ei pysähdy – yli 12 miljoonaa myytyä kappaletta ja pelaajat jonossa Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders ei pysähdy – yli 12 miljoonaa myytyä kappaletta ja pelaajat jonossa

Extraction-räiskintä Arc Raiders jatkaa hurjaa nousuaan. Vuoden 2026 aikana peliä on myyty jo yli 2,4 miljoonaa kappaletta, ja koko elinkaaren myynti on kivunnut 12,4 miljoonaan, julkaisija Nexon kertoo. Lukemat ovat erityisen vaikuttavia, kun muistaa, että peli julkaistiin vasta viime lokakuussa.

Nexonin mukaan Arc Raiders ehti myydä jo 10 miljoonaa kappaletta joulukuun 2025 loppuun mennessä, alle kahdessa kuukaudessa julkaisusta. Tammikuussa peli saavutti myös uuden pelaajaennätyksen, kun samaan aikaan linjoilla oli parhaimmillaan peräti 960 000 pelaajaa. Toimitusjohtaja Lee Jeong-hun kuvailee vastaanottoa poikkeuksellisen innostuneeksi eri puolilla maailmaa.

Palkintokaappi ei myöskään ole jäänyt tyhjäksi. Arc Raiders nappasi muun muassa The Game Awardsin parhaan moninpelin tittelin sekä PC Gamerin Vuoden peli -palkinnon. Steam Awardsissa peliä kiiteltiin erityisesti innovatiivisesta pelattavuudesta, eikä suotta.

Yksi menestyksen avaimista on ollut se, että Arc Raiders on houkutellut myös pelaajia, joita extraction-pelit eivät aiemmin kiinnostaneet. Selkeä aloitus, omaleimainen tyyli ja jatkuva jännite ovat vedonneet battle royale- ja hero shooter -väsymystä poteviin pelaajiin ja samalla sytyttäneet kipinän koko genreen uudelleen.

Embark Studios ei ole jäänyt lepäämään laakereilleen. Tuore päivitys toi mukanaan kaivattuja tasapainomuutoksia, uusia kosmeettisia herkkuja ja lupauksen säännöllisestä lisäsisällöstä myös jatkossa. Vaikka bugit ja hienosäädöt puhuttavat yhä, on selvää ettei Arc Raiders ei ole ohimenevä ilmiö, vaan todellinen kestohitti.

Indie-kehittäjät tyrmäävät väitteen tekoälyn pakollisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Indie-kehittäjät tyrmäävät väitteen tekoälyn pakollisuudesta

Peliyhteisössä kuohuu taas tekoälyn ympärillä. Arc Raiders -studion emoyhtiö Nexonin toimitusjohtaja Junghun Lee totesi hiljattain, että nykyään pitäisi olettaa kaikkien peliyhtiöiden käyttävän tekoälyä. Kommentti levisi nopeasti sosiaalisessa mediassa ja sai erityisesti indie-kehittäjät nousemaan barrikadeille.

Monien vastaus oli kaikkea muuta kuin diplomaattinen. Necrosoftin virallisella tilillä todettiin, että studio mieluummin katkaisisi omat kätensä kuin käyttäisi generatiivista tekoälyä, ja Demonschool-pelin olevan sataprosenttisesti ihmisten tekemä. Rogue Eclipse -kehittäjä Huskrafts puolestaan vakuutti, että tekoäly on täysin pannassa ja jopa kielletty sopimuksissa.

Samaa viestiä toistivat useat muutkin. Never Yield -pelistä tunnetun Aerial Knight -studion Neil Jones sanoi suoraan, ettei tekoälyä ole koskaan tarvittu hyvän pelin tekemiseen, ja että osa johtajista haaveilee vain ihmisistä eroon pääsemisestä. Strange Scaffoldin perustaja Xalavier Nelson Jr. painotti, että moni studio, indie ja AAA ei käytä generatiivista tekoälyä lainkaan.

Ironista kyllä, Leen alkuperäinen viesti ei varsinaisesti ylistänyt tekoälyä, vaan korosti nimenomaan ihmisten luovuuden merkitystä kilpailussa. Hänen mukaansa teknologiat ovat yhä samanlaisempia, joten erottuminen syntyy ihmisistä, ei koneista. Tämä nyanssi kuitenkin hukkui monilta, kun yksittäinen lause irrotettiin kontekstistaan.

Keskustelu paljastaa syvän jakolinjan pelialalla. Toiset kokeilevat uusia työkaluja, toiset vetävät jyrkän rajan ja puolustavat käsintehtyä luovuutta viimeiseen asti. Kaikki pelistudiot eivät suostu siihen oletukseen, että tekoäly kuuluu automaattisesti pelinkehitykseen.