Boomerit taistelevat jälleen pelien parissa Kommentit pois päältä artikkelissa Boomerit taistelevat jälleen pelien parissa

Battle of Boomers

Teknologia- ja pelialaan keskittyneen viestintätoimisto Visionistin kehittämä viihteellinen Battle of Boomers -kilpapeliturnaus tekee paluun esports-tiimien, somevaikuttajien, insinöörien, opiskelijoiden ja amatöörien voimin.

”Tällä kertaa Battle of Boomers & Engineers -nimellä kulkeva peliturnauksemme jatkaa siitä mihin keväällä 2021 huomiota herättänyt pilottiturnauksemme päättyi. Boomers-nimitys pohjautuu nykyteinien nimittelyyn, jonka perusteella kaikki aikuiset ovat boomereita. Halusimme itseironisesta nimestämme huolimatta laajentaa kohderyhmää ja päätimme, että nyt on aika pelaajasukupolvien väliselle turnaukselle. Nimikumppanimme Insinööriliitto tarjosi tähän erinomaisen mahdollisuuden, koska heidän 70 000 jäsenestään löytyy kaikenikäisiä pelaajia.”

kommentoi Visionistin perustaja Jiri Koivuniemi

Battle of Boomers -turnauskonsepti tuo pelaajalegendoille mahdollisuuden pidentää peliuraansa mielekkäällä tavalla. Konseptin peliturnaukset ovat rennompia, mutta silti niissä on merkittävät rahapalkinnot. Samalla turnaukset tarjoavat katsojille taktisinta ja taitavinta kilpapelaamista entistä viihteellisemmässä muodossa.

Battle of Boomers & Engineers tuo yhä useammalle amatööripelaajalle mahdollisuuden osallistua oikeaan kilpapeliturnaukseen. Turnauskarsinnat alkavat 26.10.2022 ja lopulliseen 3. joulukuuta järjestettävään Counter-Strike-finaaliturnaukseen osallistuu neljä tiimiä, joissa kussakin pelaa kolme pelaajaa. Näistä tiimeistä kaksi kulkee Suomen tunnetuimpien CS:GO-organisaatioiden nimissä eli mukana olevat esports-ammattilaistiimit ovat ENCE ja HAVU.

ENCE-tiimissä pelaavat pelaajalegenda Joona “natu” Leppänen, tunnettu somevaikuttaja Eetu “Eeddspeaks” Pesonen ja insinööripelaaja. HAVU-tiimissä pelaavat pelaajalegenda Taneli ”diSTURBED” Veikkola, tunnettu somevaikuttaja Rasmus ”Rapsu” Virtanen ja insinööripelaaja.

Insinööriliiton jäsenille ja opiskelijajäsenille järjestetään kaksi eri karsintakisaa. Insinöörien kaksi parasta pelaajaa pääsee mukaan ammattilaistiimeihin, ja opiskelijoista kolme parasta muodostavat finaaliturnaukseen oman opiskelijatiimin. Samaan aikaan järjestetään myös kaikille amatööripelaajille avoin karsintakisa, jonka kolme parasta muodostavat finaalin neljännen tiimin. Kaikki kolme eri kohderyhmille suunnattua karsintaa järjestetään Battle of Boomers & Engineers -taitokartalla nopeuskisana 26.10.-20.11.2022 välisenä aikana. Taitokartalla omaa aikaansa voi yrittää parantaa itsenäisesti niin monta kertaa kuin haluaa itselleen sopivina ajankohtina. Lisätietoja kaikista karsinnoista löytyy tapahtuman sivustolta.

Kaikki neljä finaalissa nähtävää tiimiä kisaavat merkittävästä 5 000 euron palkintopotista yleisön ennakkoon äänestämillä pelikartoilla. Turnauksen mahdollistaa nimikumppani Insinööriliitto ja heitä tukee turnauksen toisena kumppanina vakuutusyhtiö Turva.

Kilpapelitapahtumien järjestäjä Finnish Esports League (FEL) vastaa finaaliturnauksen varsinaisesta toteutuksesta. Finaaliturnaus pelataan etäyhteyksin ja se striimataan suorana lähetyksenä ainakin Ilta-Sanomien Twitch-, ISTV- ja Ruutu-videopalvelujen kautta 3. joulukuuta kello 14.00 alkaen.

ENCE järjestää maailman suurimman NHL 2v2 -turnauksen – finaali Helsingin jättikankaalla Kommentit pois päältä artikkelissa ENCE järjestää maailman suurimman NHL 2v2 -turnauksen – finaali Helsingin jättikankaalla

Suomen e-urheilun ylpeys ENCE pistää taas ison vaihteen silmään, kun Voittamattomat Änäris -turnaus huipentuu ensi lauantaina Helsingin Tennispalatsin Finnkinon LUXE-salissa. Kyseessä on maailman suurin NHL 2v2 -peliturnaus, eikä finaalia todellakaan pelata olohuoneen sohvalla, vaan valkokankaalla, popcornien kera.

Turnaus sai alkunsa viime vuonna ja keräsi heti hurjan suosion. Nyt luvassa on entistä kovempi paketti, sillä mukana on neljä kilpaparia ja kaksi harrastajasarjan paria. Voittajalle on luvassa 3 000 euron osuus 5 000 euron palkintopotista, ja harrastajillekin on jaossa herkullisia tuotepaketteja. Jo pelkistä karsinnoista voi voittaa lippuja Liigan peleihin sekä ENCE-fanituotteita.

Turnauksen kasvo, hallitseva mestari Erik “Eki” Tammenpää, lähtee puolustamaan titteliään yhdessä Nikke-parinsa kanssa.

2v2-formaatti on uniikki ja juuri se tekee tästä turnauksesta niin erityisen. Nyt mennään entistä kovemmalla sykkeellä. – Eki lupaa.

Finaalia voi seurata suorana Ekin YouTube-kanavalta, mutta jos haluaa kokea tunnelman täysillä, Tennispalatsin LUXE-saliin mahtuu viitisenkymmentä katsojaa. Tämä on harvinainen hetki nähdä virtuaalinen kaukalotaisto valkokankaalta, melkein kuin oikea NHL, mutta ilman hikihaisevia varusteita.

Paljonko oletkaan upottanut rahaa Steamiin? Tämä piilossa oleva sivu kertoo karun totuuden Kommentit pois päältä artikkelissa Paljonko oletkaan upottanut rahaa Steamiin? Tämä piilossa oleva sivu kertoo karun totuuden

Steam (Valve)

Videopeleihin saa helposti kulumaan sievoisen summan, mutta oletko koskaan oikeasti selvittänyt, kuinka paljon rahaa olet haudannut Steamiin? No, nyt voit – jos uskallat.

Valve on piilottanut syvälle Steamin tukisivuille eräänlaisen “tilinpäätöksen”, joka kulkee nimellä External Funds Used. Tämä sivu listaa kaiken, mitä olet alustalle koskaan syöttänyt – ja se saattaa avata silmiä vähän turhankin tehokkaasti.

Kyseessä ei ole mikään uusi ominaisuus, mutta se ei todellakaan loista näkyvyydellään. Redditin käyttäjät kaivoivat sen äskettäin uudelleen esiin, ja nyt voit sinäkin kurkistaa menneisyytesi lompakkoreikiin. Reitti aukeaa näin:

Help > Steam support > My account > Data related to your steam account > External funds used

Sivulta löytyy useampia lukemia, mutta suurin huomio kannattaa kiinnittää kohtaan TotalSpend – se kertoo kaiken. OldSpend kattaa ennen huhtikuuta 2015 käytetyt rahat ja PWSpend liittyy Perfect World -tileihin (esim. CS:GO tai Dota 2).

Vaikka Steam tunnetaan alennusmyynneistään, on helppo huomata, että ne ovat myös iso syy siihen, miksi tililtäsi on kadonnut niin paljon rahaa. Eikä myyntikausi ole suinkaan ohi: seuraavaksi on luvassa Sokoban Fest 21.–28.4. ja heti perään Wargames Fest 28.4.–5.5. Mutta vuoden jättipaukku on tuttuun tapaan Steam Summer Sale, joka kestää 26.6.–10.7.

Lisäksi Valve julkaisi maaliskuussa uuden Steam-laitteisto- ja ohjelmistokyselyn, jossa selvisi muun muassa, että kiinankieliset käyttäjät muodostavat nykyään puolet koko käyttäjäkunnasta. Ai niin – Steam osaa nyt myös varoittaa, jos Early Access -peli näyttää hylätyltä.

Oletko sinä uskaltanut katsoa omaa kokonaissummaasi? Yllätyitkö… vai meinasiko kahvi mennä väärään kurkkuun?